Як адаптуватися до нового життя після ампутації (ФОТО, ВІДЕО)

Як адаптуватися до нового життя після ампутації (ФОТО, ВІДЕО). військовий, протез, протезування, підприємство, реабілітація

Як адаптуватися до нового життя після ампутації. військовий, протез, протезування, підприємство, реабілітація

Сергій — старший стрілець окремої механізованої бригади «Холодний Яр». На початку березня хлопець, який перебував в оперативному резерві, був мобілізований. Захищав країну на Харківщині. У квітні зазнав поранення.

Як адаптуватися до нового життя після ампутації. військовий, протез, протезування, підприємство, реабілітаціяСергій

— Під Ізюмом наш підрозділ займав позиції неподалік окупаційних військ. росіяни, що вже встигли окопатись, нас помітили, почали обстрілювати з танків і мінометів. Пролунав черговий вибух — і мені осколком відірвало ногу. Медики підрозділу практично одразу надали допомогу. Далі — евакуація до військового шпиталю, операція, лікування. За порадою протезиста Володимира Скапоущенка, який приходив до лікарні та розповідав про роботу протезно-ортопедичного підприємства у Вінниці, вирішив саме тут поставити протез, — розповів воїн.

Нині 23-річний хлопець вчиться ходити із тренувальним протезом. Каже, що задоволений роботою вінницьких фахівців і тим, що вирішив пройти протезування саме в Україні. Сергій планує повернутися до війська, щойно навчиться впевнено пересуватись…

Від початку широкомасштабного вторгнення росії до України значна кількість українських військових дістала мінно-вибухові та осколкові травми кінцівок, що потребують протезування та реабілітації. І від того, наскільки правильно лікарі підберуть і встановлять протез та наскільки якісним і тривалим буде подальший супровід, залежать повноцінна фізична дієздатність пораненого та його успішна соціальна реінтеграція.

Протезування за кордоном або в Україні: чи є різниця?

Багато пацієнтів з ампутаціями прагнуть протезуватися за кордоном, шукаючи різноманітні програми реабілітації у США, Німеччині, Ізраїлі та інших країнах. І таким чином вони втрачають дорогоцінний час, за який вони могли б отримати якісний протез і подальшу реабілітацію тут, удома. Адже мало хто знає, що наразі в Україні працюють десятки як державних, так і приватних протезно-ортезних підприємств.

Як адаптуватися до нового життя після ампутації. військовий, протез, протезування, підприємство, реабілітація

— Уявіть, ви — український боєць із ампутацією, поїхали за кордон. Там вам максимально швидко виготовили гарний протез нижньої кінцівки, підігнали та встановили його, провели реабілітаційні процедури, — розповів кореспондентам АрміяInform Валентин Салманов, директор Вінницького казенного експериментального протезно-ортопедичного підприємства. — Ви щасливий повернулись додому. Минув місяць. Ви набрали вагу або схуднули, перенервували чи якось ще змінився ваш стан. Відповідно ваша кукса стала грубішою або тоншою. Які ваші подальші дії? Чи маєте ви змогу повернутись за кордон, щоб вам припасували протез? Скоріш за все, ні. Тоді ви звернетесь до вітчизняного підприємства. Але тут на вас чекає найбільше розчарування — фахівці підприємства не мають права втручатись у протез, виготовлений в іншому місці.

Особливості протезування

На функціональність протеза впливають чимало чинників — належна підготовка кукси, вчасне запобігання контрактурі (коли м’язи не рухаються так, як мали б за нормальних обставин), точність замірів під час виготовлення куксоприймача та інших елементів, якість комплектувальних виробів, розуміння лікаря, очікувань пацієнта тощо. Їхнє врахування дає змогу створити максимально зручні протези з огляду на біомеханіку людини для відновлення природної картини руху.

Окрім того, протезування — це тривалий процес, для якого потрібен не один тиждень. Адже він передбачає виготовлення первинного виробу, навчання користуванню та самостійному користуванню ним, проведення коригувальних, а також реабілітаційних заходів, виготовлення постійного протеза.

Сам протез складається з готових комплектувальних виробів та елементів, які виготовляють вже під час встановлення протеза на конкретному підприємстві. Основні частини протеза — коліна, стопи, кисті, шарніри, лайнери та деякі інші дрібні деталі — іноземного виробництва.

— Наше підприємство закуповує комплектуючі у провідних виробників Німеччини (ОТТО ВОСК), Японії, США. Тож хочу підкреслити, що одні й ті самі частини протеза використовуються і в США, і в Європі, і в Україні, — наголосив Валентин Салманов. — А ось те, наскільки зручним буде готовий виріб для конкретного пацієнта, як швидко він навчиться ним користуватись, залежить від роботи протезиста. Він виготовляє та підганяє куксоприймач, від якого залежить зручність носіння протеза. Дуже важливим є і тривалий лікарський супровід. А його наші захисники, які втратили кінцівки, можуть отримати лише в Україні. Адже протезист, який роками веде пацієнта, знає його антропометричні дані, настрій, проблеми, враховує і фізичний стан здорової кінцівки. Усі ці чинники впливають на функціональність протеза, особливо при первинному протезуванні.

Усі ці послуги надає Вінницьке експериментальне протезно-ортопедичне підприємство, яке має 90-річну історію. Тут на світовому рівні виконують протезування нижніх кінцівок — гомілки, стегна, стопи, парних ампутацій. Протези верхніх кінцівок роблять лише тягові та косметичні.

У закладі працюють протезисти, реабілітологи, техніки та лікарі стаціонару, які мають високий кваліфікаційний рівень, багаторічний досвід та працюють за сучасними стандартами надання протезно-ортопедичної допомоги.

Первинне і складне протезування здійснюється в стаціонарному (реабілітаційному) відділенні за індивідуальним планом реабілітації. У стаціонарі пацієнти проходять курс реабілітації від виготовлення протеза, навчання користуванню та до повної адаптації до нього. Пацієнти проходять повний комплекс медичних, психологічних та соціальних заходів, забезпечуються 4-разовим харчуванням на рівні санаторію. Усі послуги, а також перебування та харчування у стаціонарі, безоплатні.

Для учасників бойових дій на всі вироби розповсюджуєтеся гарантія 3 роки. Підприємство проводить гарантійний та післягарантійний ремонт власних виробів та безоплатно здійснює коригування, налаштування виробу та супровід клієнта протягом усього строку експлуатації.

— Намагаємось йти в ногу з часом, — додає директор підприємства. — Перетворюємо звичайний протез на модний аксесуар завдяки нанесенню різноманітних малюнків на куксоприймач. Найбільше захисники замовляють «камуфляжне» фарбування. Також перевагою нашого закладу є й середовище, у якому перебуває воїн. Тут проходять лікування люди різного віку, із різними причинами травмування. І коли боєць, наприклад, бачить, як дідусь бігає на протезі, він розуміє, що зможе робити так само. Додає мотивації й обмін досвідом між пацієнтами. Люди розказують, як з протезами працюють в полі, ходять в гори, їздять на лижах. А лікарі своєю чергою роблять все, аби життя наших клієнтів було повноцінним і вони робили те, що хочуть, із задоволенням, без проблем та перешкод.

Як адаптуватися до нового життя після ампутації. військовий, протез, протезування, підприємство, реабілітаціяВасиль Миколайович

…Василь Миколайович — сапер однієї із частин Збройних Сил України. Під час виконання завдання із розмінування об’єкта під Броварами на Київщині офіцер дістав осколкове поранення, унаслідок якого йому ампутували обидві ноги. Подвійна ампутація нижніх кінцівок є однією з найважчих. Проте воїн не здається, а день у день вчиться жити по-новому.

— 9 квітня отримав ось такий «сюрприз», — ділиться Василь Миколайович. — росіяни нам багато залишили таких «подарунків». Зараз потихеньку починаю ходити на двох протезах. Лікарі дуже допомагають, навчають, підтримують. Найголовніше — не ледачкувати і постійно тренуватись. Адже нам ще ворога бити та країну відновлювати.

Якщо ви вирішили пройти протезування на Вінницькому державному протезно-ортопедичному підприємстві чи вам потрібна консультація, можете звернутись за тел. (0432) 55-20-39, 55-20-29, 55-20-08, 067-432-12-60, 067-361-75-15. Або надіслати лист на e-mail: . Усі послуги для учасників бойових дій безоплатні.

Окрім того, корисну інформацію про протезування в Україні можна знайти тут.

Владислав Дем’яненко
Кореспондент АрміяInform

Оксана Уретій
Кореспондент АрміяInform

Фото авторів

АрміяInform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*