Всеукраїнський круглий стіл «Моніторинг дотримання прав осіб з інвалідністю в контексті Конвенції ООН про права інвалідів»

1 25 6 pravnyky5 b 2. інвалідністю, інвалідів

  1 25 6 pravnyky5 b 1

Всеукраїнський (національний) круглий стіл «Моніторинг дотримання прав осіб з інвалідністю в контексті Конвенції ООН про права інвалідів» відбувся в Національному університеті «Острозька академія» 19-20 вересня. Організаторами заходу стали кафедра муніципального права та адміністративно-правових дисциплін Інституту права ім. І. Малиновського НаУОА спільно з Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Інститут реабілітації та соціальних технологій» за підтримки Уповноваженого Президента України з прав дитини, Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти та науки України, Фонду соціального захисту інвалідів України, інших партнерських організацій та установ.

Під час відкриття круглого столу директор Інституту права ім. І. Малиновського, доктор юридичних наук, професор Василь Попелюшко наголосив на важливості поєднання зусиль суспільства й держави з питань прав осіб-інвалідів. Він підкреслив, що Інститут права ім. І. Малиновського особливої важливості надає проведенню досліджень соціального захисту прав осіб з інвалідністю, організації національних соціальних програм з цих питань.

Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Інститут реабілітації та соціальних технологій», Заслужений працівник промисловості України Ярослав Мокрецький підкреслив, що проведення круглого столу з питань моніторингу дотримання прав осіб з інвалідністю є результатом стратегічного соціального партнерства з Інститутом права ім. І. Малиновського Національного університету «Острозька академія». Також він відзначив значний внесок Інституту права ім. І. Малиновського у соціальний розвиток суспільства, держави та права, розвитку європейських стандартів освіти.

Заступник директора Інституту права ім. І. Малиновського, завідувач кафедри муніципального права та адміністративно-правових дисциплін, кандидат юридичних наук, доцент Ігор Сенчак відзначив, що Інститут завжди радий виступати науковим майданчиком для організації та проведення всеукраїнських (національних) соціальних програм. Він підкреслив, що моніторинг дотримання прав людей з інвалідністю є важливим елементом просування України шляхом соціальних реформ.

Професор кафедри муніципального права та адміністративно-правових дисциплін Інституту права ім. І. Малиновського, доктор, юридичних наук, доцент В. Костюк зауважив, що ратифікація Україною Конвенції ООН про права інвалідів означила новий соціальний вектор взаємодії суспільства та держави щодо: вироблення сучасної моделі виконання її положень; розвитку на її основі новітнього законодавства з питань прав осіб з інвалідністю; формування дієвого моніторингу за дотриманням прав людей з інвалідністю.

Докторант кафедри муніципального права та адміністративно-правових дисциплін Інституту права ім. І. Малиновського, доцент Київського інституту Національного університету «Одеська юридична академія», кандидат юридичних наук В. Мельник відзначив, що Конвенція ООН про права інвалідів є основоположним міжнародним договором з питань правового статусу людей з інвалідністю. Здійснення моніторингу дотримання прав людей з інвалідністю є одним із основних завдань держави та інститутів громадянського суспільства. В умовах становлення в Україні громадянського суспільства, подолання наслідків системної кризи, такий моніторинг є умовою дотримання прав людей з інвалідністю. На думку доповідача, саме норми Конвенції мають виступити правовим базисом формування та розвитку новітнього законодавства про права людей з інвалідністю.

Доцент кафедри трудового права та права соціального забезпечення Київського національного університету імені Тараса Шевченка, заступник Голови ВГО «Майбутнє країни», кандидат юридичних наук, доцент Д. Сіроха відзначив, що моніторинг дотримання прав людей з інвалідністю має здійснюватися в координації органів влади та інститутів громадянського суспільства. Він запропонував розширити права громадських організацій з питань організації та проведення моніторингу. Представник Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів З. Баскова розкрила основні проблеми діяльності Фонду в умовах проведення соціальної реформи та наголосила на необхідності посилення прав осіб з інвалідністю з питань працевлаштування, організації робочих місць.

Завідувач кафедри муніципального права та адміністративно-правових дисциплін Інституту права ім. І. Малиновського, старший викладач факультету правничих наук НаУКМА І. Яцкевич зосередив увагу на необхідності впровадження моніторингу дотримання прав людей з інвалідністю на основі врахування міжнародних та європейських соціальних стандартів. Під час роботи всеукраїнського (національного) круглого столу було порушено низку проблем щодо моніторингу дотримання права на освіту дітей з інвалідністю.

Директор загальноосвітньої школи № 281 м. Києва Л. Цимбал звернула увагу на проблеми моніторингу щодо дотримання права на освіту дітей з інвалідністю та поділилася досвідом школи із впровадження спеціальних та інклюзивних класів. Доповідач підкреслила, що в них успішно функціонує п’ять спеціальних класів, у яких навчається майже п’ятдесят дітей з особливими освітніми потребами, а всього таких учнів майже сто. Цимбал наголосила на необхідності належної законодавчої легалізації цих питань. Проект Закону України «Про освіту», який сьогодні обговорюється серед експертів потребує змістовного доопрацювання в частині державної підтримки спеціальної та інклюзивної освіти.

Вчитель спеціального класу для дітей зі зниженим зором О. Шиденко поділилася досвідом організації спеціальних класів. Її виступ доповнили інші педагоги.

Підводячи попередні підсумки роботи всеукраїнського (національного) круглого столу, професор В. Попелюшко висловив подяку всім учасникам та наголосив на важливості та нагальності таких заходів для соціалізації суспільства, розуміння поваги до прав та свобод людини, розвитку дієвої моделі соціального захищеності осіб з інвалідністю.

Наукові дослідження прав людей з інвалідністю плануємо перевести у площину заснування і організації лабораторії проблем соціального права.

Фото Олексія Бистровського

Національний університет «Острозька академія» +ФОТО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*