Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали

Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали. адвокат, дискримінація, доступ, суд, інвалідність, person, indoor, hammer, tool. A person sitting on a table

Народний обранець із смт. Гусятин Тернопільської області подав до суду на місцеву раду, яка не надала особам з інвалідністю доступ до зали засідань. Як адвокатам вдалося довести, що подібна бездіяльність є непрямою дискримінацією?

Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали. адвокат, дискримінація, доступ, суд, інвалідність

Іван Космина, народний депутат, позивач у справі

У 2015 році одним з депутатів Гусятинської селищної ради Тернопільської області став Іван Космина, у якого є перша група інвалідності й він пересувається на візку. Дістатися на візку до зали засідань, розташованої на третьому поверсі, нереально, адже будівля не обладнана ліфтом. Встановити підіймач було дорого, тому депутат пропонував проводити робочі зустрічі в найближчому центрі культури й дозвілля, який знаходиться неподалік від селищної ради та обладнаний пандусами.

Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали. адвокат, дискримінація, доступ, суд, інвалідністьНа жаль, керівництво громади не почуло його, і чоловікові довелося відстоювати свої права через суд. Інтереси Івана Космини представляла адвокатка, випускниця другого курсу «Захист потерпілих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті» Мирослава Аннюк.

Допомагала в підготовці позову адвокатка, старша партнерка Адвокатського об’єднання «Прове», експертка по роботі з вразливими групами населення, які піддаються дискримінації та злочинам на ґрунті ненависті, співавторка та тренерка навчального курсу Оксана Гузь.

Засідання суду

Під час судового процесу представник селищної ради (відповідач) заявив, що депутат міг звернутися до своїх колег і йому допомогли б дістатися третього поверху. На це народний обранець відповів, що відчуває приниження своєї гідності кожного разу, коли звертається з таким проханням до представників ради.

Разом зі своїм підопічним адвокатам вдалося домогтися того, що Тернопільський окружний адміністративний суд вирішив визнати тривалу бездіяльність селищної ради щодо справи Івана Космини протиправною та дискримінаційною, адже заяви інших громадян розглядались належним чином у порівнянні зі справою депутата. Також суд вирішив стягнути з селищної ради компенсацію за завдану моральну шкоду на користь позивача.

Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали. адвокат, дискримінація, доступ, суд, інвалідність

Оксана Гузь, адвокатка

«Позитивний результат у цій справі нам допоміг отримати цілий пул обставин. По-перше, клієнт розумів, що існує проблема дискримінації людей з інвалідністю і готовий був боротись і говорити про це. По-друге, зібралась потужна команда і нам вдалося зробити гарний текст позову, що відіграло важливу роль у рішенні суду. По-третє, те, як суд так детально підійшов до справи – це також вдача. Але найголовніше – це персоналія клієнта. Він відкрито говорив і не боявся вступати в суперечку з селищною радою. Він сказав, що не хоче, щоб його заносили до сільської ради на руках, адже це принизливо», – підкреслює адвокатка Оксана Гузь.

Статистика

В Україні офіційної статистики, щодо кількості справ про дискримінацію, де відповідачем є юридична особа, державні органи не ведуть.

Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали. адвокат, дискримінація, доступ, суд, інвалідність«Немає системи збору судової статистики. Держава не розділяє справи, що потрапили до реєстру, ні за позивачем, ні за відповідачем. Ми власноруч сортуємо ці справи, за потреби», – розповідає Ірина Федорович, експертка, директорка ГО Центр «Соціальна дія», керівниця програми «Захист від дискримінації» Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя.

За її словами, найбільша проблема у подібних справах – знайти позивача, який буде готовий відстоювати свої права в суді.

“У тернопільській справі позивач сам пішов до суду, хотів змінити систему, пропонував рішення. Він занотував усе своє спілкування з сільрадою і, коли зрозумів, що система його не чує – написав позов», – додає Ірина Федорович.

Задля збільшення позитивних рішень у справах про дискримінацію за ознакою інвалідності, на думку правників, держава повинна започаткувати відповідну інформаційну кампанію серед населення, а адвокати мають визначати в подібних справах ознаки дискримінації. Також статистику має вести держава, а не громадські організації. Експерти Програми “Захист від дискримінації” впевнені, що реальні цифри і дані будуть мотивувати населення позиватись у подібних справах та відстоювати свої права.

Навчальний курс «Захист від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті» реалізований Українською фундацією правової допомоги у тісній співпраці з Центром «Соціальна дія», Адвокатським об’єднанням «Прове», Регіональним центром прав людини за підтримки програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду «Відродження». Навчальний курс покладений в основу навчання в межах програми «Захист від дискримінації» Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя.

Українська фундація правової допомоги

1 реплік к “Адвокати домоглися через суд, щоб селищна рада надала доступ людям з інвалідністю до сесійної зали”

  1. AByuro :

    Допомога в оформленні пенсії по інвалідності може бути складним і трудомістким процесом. Це стосується не лише збору необхідних документів та їх подання до пенсійного фонду, але й дотримання певних критеріїв, які визначають право на отримання такої пенсії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*