Чи можуть людину примусово зробити недієздатною: пояснення спеціаліста

Чи можуть людину примусово зробити недієздатною: пояснення спеціаліста. недієздатний, опіка, пенсія, позов, суд

Чи можуть людину примусово зробити недієздатною: пояснення спеціаліста. недієздатний, опіка, пенсія, позов, суд

«Я – інвалід ІІ групи, психічне захворювання (іпохондричний синдром). Мені заборонено працювати з психоемоційним навантаженням, але я дієздатний, опікуна не маю, пенсію отримую сам. Поки живі мої батьки, живу з ними. Але переживаю: як вони помруть, чи може якийсь інший родич, знайомий чи сусід силоміць виробити опікунство, зробити мене недієздатним заради моєї пенсії і хати?»

Сергій Т., Волинська область

Про це пише «Вісник+К».

На запитання відповідає адвокат Вікторія Доманська – керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Правова допомога № 1»:

– Зробити особу недієздатною можна лише за рішенням суду. Тобто подати позовну заяву. Родичі чи близькі вам люди можуть звернутися з позовом і отримати опіку над вами, якщо є необхідні докази, відповідні діагнози, свідчення. Але це все відбувається лише в судовому порядку. Важливо: особа може бути визнана судом недіє­здатною, якщо вона внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України).

Від редакції: листування з читачами ведеться лише на сторінках газети. Якщо у вас є запитання до юриста, ви можете задати їх у «Віснику+К» за телефоном: 067-3617717. Відповідь буде надрукована. Якщо ви потребуєте приватної консультації та допомоги юриста, звертайтеся з листом на адресу Адвокатського об’єднання «Правова допомога № 1»: м. Луцьк, вул. Шопена, 22, офіс 99. Анонімки не розглядаються.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*