Держава забезпечує протезування, але слід звернутися. І це краще, ніж їхати за гуманітарними протезами, – Ольга Хоменко

Держава забезпечує протезування, але слід звернутися. І це краще, ніж їхати за гуманітарними протезами, – Ольга Хоменко. ортезування, протез, протезування, реабілітація, інвалідність

Держава забезпечує протезування, але слід звернутися. І це краще, ніж їхати за гуманітарними протезами, – Ольга Хоменко. ортезування, протез, протезування, реабілітація, інвалідністьЧерез повномасштабне вторгнення росії, на жаль, зросла кількість тих, хто потребує протезування. У Черкаському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів пояснили, що не варто одразу збирати кошти на протез. Найперше слід розуміти, що протезами та допоміжними людей з інвалідністю забезпечує держава. Окрім фінансової складової, це має і інші позитивні аспекти, адже наданий на місці протез може проходити обслуговування і коригування у процесі роботи. А от привезений у рамках гуманітарної допомоги протез може і не підходити людині, і потім невідомо куди з ним звертатися для його обслуговування.

– Інколи виникають певні підозри, коли бачу, як певні ініціативні групи чи особи починають збирати кошти по соцмережах на протезування. Сьогодні це питання по Україні закрите бюджетом. У нас маємо 261 договір з підприємствами, де може бути і десять і більше людей, які забезпечуються протезуванням. Загалом, на сьогодні в області видано більше 6,5 тисяч засобів реабілітації. Це ми закриваємо період з початку року по 8 червня, – каже директор обласного відділення Фонду соцзахисту інвалідів Ольга Хоменко у коментарі “Прочерку”.

У Фонді соцзахисту розуміють, що коли приїздить людина з родичами до лікарні, то насамперед в людей стрес і їм тяжко аналізувати ситуацію. Водночас, варто розуміти, що постраждалий спершу має вилікуватися, мають загоїтися рани, адже людина складний організм. І тому треба ставитися з пересторогою до повідомлень, де хтось комусь збирає на протези, якщо людина ще лежить в лікарні. Вже потім треба поставити людину на ноги і фахівець має побачити, як працюють м’язи та якої довжини і конструкції треба процес. Від цього буде залежати, скільки рухів робитиме протез.

– В Україні є компенсація і за складне протезування, і за протезування за кордоном. Державою передбачено надання і інвалідних візків і навіть спеціальних матраців від пролежнів. Однак до всього треба підходити зважено, тобто розуміти, на якому етапі потрібні людині ті чи інші засоби реабілітації, – роз’яснює Ольга Миколаївна.

Фахівець роз’яснює, що попри повномасштабне вторгнення, установа працювала весь час. З початку року надійшло 43 мільйони з держбюджету. І освоєно близько 39 мільйонів.

– Важливо, що механізми, надані особам з інвалідністю, треба оглядати, доглядати за ним, експлуатувати. І коли це зроблено і надано в Україні, то є договір, і він передбачає до закінчення терміну експлуатації контроль і нагляд. І це важливо, – каже фахівець.

ПАМ’ЯТКА для осіб, які потребують забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації)

Допоміжними засобами реабілітації є будь-які зовнішні вироби (включаючи пристрої, обладнання, прилади чи програмне забезпечення), спеціально виготовлені або загальнодоступні, основною метою яких є підтримка або поліпшення функціонування та незалежності особи та сприяння її добробуту. Допоміжні засоби реабілітації також використовуються для запобігання порушенням та виникненню вторинних станів здоров’я.

Рішення про забезпечення осіб з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації, медичними виробами приймається медико-соціальними експертними комісіями (лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів – щодо дітей з інвалідністю) на підставі медичних показань і протипоказань, а також соціальних критеріїв.

За медичними показаннями встановлюється необхідність надання особі з інвалідністю допоміжних засобів реабілітації, медичних виробів, що забезпечують компенсацію або усунення стійких обмежень життєдіяльності особи з інвалідністю.

За соціальними критеріями встановлюється необхідність надання особі з інвалідністю допоміжних засобів реабілітації, медичних виробів для відновлення втрачених або придбання нових професійних знань, навичок та умінь, соціальної адаптації, занять фізичною культурою і спортом, задоволення духовних потреб, дозвілля.

Безкоштовне забезпечення допоміжними засобами реабілітації осіб з інвалідністю, послуги післягарантійного ремонту, грошова допомога для оплати вартості виданих виробів та наданих послуг шляхом безготівкового перерахунку коштів, а також перелік допоміжних засобів реабілітації та порядок забезпечення ними осіб з інвалідністю здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Діти з інвалідністю мають пріоритетне право на забезпечення допоміжними засобами реабілітації, медичними виробами.

Грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю виплачуються у випадках, коли передбачений індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю і Державною типовою програмою реабілітації осіб з інвалідністю засіб або послуга реабілітації, які повинні бути надані особі з інвалідністю, дитині з інвалідністю безоплатно, не можуть бути надані чи якщо особа з інвалідністю (законний представник дитини з інвалідністю) придбала відповідний засіб або оплатила послугу за власний рахунок.

Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на послуги з реконструктивної хірургії та ендопротезування, допоміжні засоби реабілітації, медичні вироби, послуги з реабілітації, професійної освіти при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю визначаються Кабінетом Міністрів України.

Для забезпечення засобами реабілітації або виплати компенсації особа з інвалідністю, інша особа або їх законні представники подають до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – органи соціального захисту населення) або до центрів надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у паперовій формі або через електронний кабінет особи з інвалідністю, іншої особи (далі – електронний кабінет особи) або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Для взяття на облік до органу соціального захисту населення (ЦНАП) пред’являються (подаються) разом із заявою про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) (у разі подання заяви через електронний кабінет особи у цей же день вносяться дані та/або скановані копії документів з метою формування особової справи) такі документи особи з інвалідністю, іншої особи:

 • паспорт громадянина України;
 • висновок МСЕК про встановлення інвалідності для осіб з інвалідністю – у разі, коли особа вперше звертається для забезпечення засобами реабілітації або виплати компенсації або змінюється група і причина інвалідності;
 • індивідуальна програма (для особи з інвалідністю);
 • копія одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
 • оригінал довідки з місця служби особи з інвалідністю, іншої особи (для осіб, які служать) – для забезпечення протезами верхніх та нижніх кінцівок, ортопедичним взуттям, активними кріслами колісними;
 • посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги.

Учасники бойових дій, постраждалі додатково подають такі документи:

 • рішення ВЛК чи висновок ЛКК (для учасників бойових дій, яким не встановлено інвалідність);
 • довідку органу внутрішніх справ про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством (для учасників бойових дій, яким не встановлено інвалідність);
 • висновок експерта за результатами судово-медичної експертизи (для учасників бойових дій, яким не встановлено інвалідність);
 • витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видану командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), або копію іншого документа з відомостями про участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районі та у період проведення антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районі та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (для осіб, визначених пунктами 19-23 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, яким не встановлено інвалідність);

Через електронний кабінет особи та Єдиний державний веб-портал електронних послуг заява подається із застосуванням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відповідно до вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги” особи з інвалідністю, іншої особи або їх законного представника.

Законний представник особи з інвалідністю, іншої особи подає документи, що посвідчують його особу та підтверджують її спеціальний статус та повноваження.

Державою також передбачено протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок.

Цими громадянами є ті, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період проведення воєнних (бойових) дій, та втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, а також на забезпечення нейрореабілітації учасників бойових дій, яким присвоєно звання Героя України.

Грошова допомога, пов’язана з безоплатним забезпеченням протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, включає оплату витрат на протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, вкладиші із силіконової або гелевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок, заміну приймальної гільзи (куксоприймача) та їх післягарантійний ремонт; проїзд, проживання та харчування за кордоном, можливо і супроводжуючої особи; послуги перекладача.

Для отримання інформації та консультування можна звертатись до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за телефонами 33-21-20, 54-01-51, 54-21-27.

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

Одна репліка к “Держава забезпечує протезування, але слід звернутися. І це краще, ніж їхати за гуманітарними протезами, – Ольга Хоменко”

 1. Ширган Марія :

  Доброго дня
  Інвалід 1 групи по хворобі опорно рухового , хочу отримати безкоштовно протезірованіе, ендопротезірованіе м Києві, я з Києва
  Пенсіонерка 1 групи встановлено МСЕКом 2023 року,

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*