Інвалідність як перешкода. Чому купувати залізничні квитки онлайн можуть не всі

Інвалідність як перешкода. Чому купувати залізничні квитки онлайн можуть не всі. залізничний квиток, особливими потребами, укрзалізниця, інвалід, інвалідність, building, platform, station, train, vehicle, land vehicle, pulling, subway. A group of people sitting at a train station

Інвалідність як перешкода. Чому купувати залізничні квитки онлайн можуть не всі. залізничний квиток, особливими потребами, укрзалізниця, інвалід, інвалідністьДержавний монополіст «Укрзалізниця» не продає людям з інвалідністю електронні квитки. У компанії пояснюють: система — у стадії розробки. І не кажуть, коли вона запрацює, інформує «Громадське радіо»

Вихідні на початку вересня киянка Юлія Миронюк проводила у новому для себе місті. Дівчина виграла секретну подорож — організатори відправили її в Вінницю. Юлія з дитинства на візку через генетичну хворобу. Каже — подорожує небагато. Спонтанна поїздка в житті була тільки одна — до друга у Черкаси.

«Я не завжди можу вийти з дому, якщо, наприклад, батьків немає вдома, які можуть мені допомогти вийти. Відповідно, якщо я не можу вийти, мені вже і квитки, і той потяг нічого не дадуть. А якщо поїздами, комфортно — навряд чи. Хіба що знайдеться місце в Інтерсіті, якщо він туди йде», — каже дівчина.

Для пасажирів, які пересуваються на візках, «Укрзалізниця» має спеціальні вагони. Там є окреме купе для людини з інвалідністю та для того, хто її супроводжує. За заявою клієнта залізничники приєднують такі вагони до потягів. Звертатися треба мінімум за 5 днів. Юлія Миронюк каже: навіть вчасне звернення не гарантує комфортної поїздки.

«Були такі випадки, коли замовляла з санаторію, наприклад. І вже на платформі виявлялося, що його немає. То у них підйомник не працює, то туалет не працює, і вони його просто не чепляють тоді», — розповідає Юлія.

Інвалідність як перешкода. Чому купувати залізничні квитки онлайн можуть не всі. залізничний квиток, особливими потребами, укрзалізниця, інвалід, інвалідністьЮлія Миронюк із братом в Вінниці / Тетяна Косянчук

Закон «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» дає людям з інвалідністю право купувати залізничні квитки за півціни в період з 1 жовтня до 15 травня. Але діюча система продажу онлайн-квитків не дає права скористатися знижкою при купівлі онлайн. Пасажири мають звертатися в каси вокзалів особисто або відряджати довірених людей зі своїми документами. Співзасновниця туристичного проекту Secret Ticket Тетяна Косянчук, яка готувала подорож для Юлії, розповідає — їздити на вокзал довелося двічі.

Інвалідність як перешкода. Чому купувати залізничні квитки онлайн можуть не всі. залізничний квиток, особливими потребами, укрзалізниця, інвалід, інвалідністьЮлія Миронюк на святкуванні дня міста у Вінниці / Тетяна Косянчук

«Ми приїжджаємо на вокзал — каса для людей з інвалідністю закрита. Ми йдемо до адміністратора квиткових кас, вона нам замовляє квиток з Києва до Вінниці, поїздка була в Вінницю, і каже, що з Вінниці в Київ, щоб повернутися, мені треба замовляти в точці відправлення. Але вони, певно, вже не працюють. Вона їм телефонує, вони не беруть слухавку, дійсно не працюють. А це була вже сьома вечора. І каже: „Прийдіть ще завтра“. Ок, я можу прийти завтра. А якщо це людина на візку, яка хоче купити квитки туди-назад, їй потрібно їхати два рази на вокзал, щоб лише купити квитки. І якщо немає допомоги, мені видається це дуже складним», — ділиться враженнями Тетяна.

Інвалідність як перешкода. Чому купувати залізничні квитки онлайн можуть не всі. залізничний квиток, особливими потребами, укрзалізниця, інвалід, інвалідністьМісце для візку у вагоні Інтерсіті / Юлія Миронюк

На запит «Громадського радіо» прес-служба «Укрзалізниці» надала лише письмову відповідь — за підписами директора з пасажирських перевезень і сервісу Ігоря Романківа та директора Департаменту пасажирських перевезень далекого сполучення Віталія Cкідана. Представники компанії пояснюють: електронний продаж пільгових квитків можна запустити тільки після інтеграції системи «Укрзалізниці» та централізованого банку даних щодо проблем інвалідності — останній веде Мінсоцполітики.

«Проведено певний перелік технічних заходів щодо впровадження міжсистемної взаємодії із централізованим банком даних щодо проблем інвалідності Мінсоцполітики. Розроблено та затверджено відповідні технічні вимоги, що надало змогу згідно з чинним законодавством провести процедури, в тому числі тендерні, з організації розробки програмного забезпечення», — ідеться у відповіді.

Керівництво монополіста запевняє: розробку програми «Укрзалізниця» оплатить за власний рахунок. А для скорого запровадження системи компанія проводить наради із фахівцями Мінсоцполітики. Проте у відповіді не вказано жодних конкретних термінів, коли електронна купівля квитків стане доступною для особливих пасажирів. Статистика «Укрзалізниці» свідчить про великий попит на залізничні квитки серед пасажирів з особливими потребами. За січень-серпень цього року «Укрзалізниця» продала 430 тисяч пільгових квитків для людей з інвалідністю першої групи та для тих, хто їх супроводжує. 243 людини замовляли спецвагони.

Григорій Пирлік

Матеріал підготовлено за підтримки Фонду імені Г. Бьолля

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*