КСУ ухвалив рішення за скаргами громадян України щодо встановлення розміру пенсії по інвалідності ліквідаторам аварії на ЧАЕС

КСУ ухвалив рішення за скаргами громадян України щодо встановлення розміру пенсії по інвалідності ліквідаторам аварії на ЧАЕС. ксу, чаес, ліквідатор аварії, пенсія, інвалідність, table, person, indoor, wooden, hammer, tool. A close up of a person sitting on a wooden table

26 квітня Конституційний Суд України ухвалив перше рішення за конституційними скаргами громадян України щодо відповідності Конституції України положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У рішенні Суд вказав, що громадяни України, які під час проходження військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту, що вимагає від держави виконання обов’язку визначати такий обсяг соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.

При цьому Суд визначив, що держава при встановленні рівня соціального захисту вказаних громадян може встановлювати певні відмінності, які не повинні: допускати жодних невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, містити ознак дискримінації при реалізації зазначеними особами права на соціальний захист та порушувати сутність права на соціальний захист, а обґрунтування механізму нарахування соціальних виплат має відбуватись із урахуванням критеріїв пропорційності та справедливості.

Аналогічну позицію щодо спірних питань Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова направляла листом на відповідний запит судді-доповідача у цій справі.

З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що окремі положення частини третьої статті 59 Закону щодо визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, є такими, що суперечать Конституції України.

З повним текстом рішення Суду можна ознайомитися тут.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*