Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами в Хмельницькому інклюзивно-ресурсному центрі № 2

Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами в Хмельницькому інклюзивно-ресурсному центрі № 2. ірц, хмельницький, моніторинг, обслуговування, особливими освітніми потребами

Моніторинг додержання прав дітей з особливими освітніми потребами в Хмельницькому інклюзивно-ресурсному центрі № 2. ірц, хмельницький, моніторинг, обслуговування, особливими освітніми потребами

З метою здійснення моніторингу додержання права дітей з особливими освітніми потребами на доступну освіту головний спеціаліст Відділу регіонального представництва в центральних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец здійснила моніторинговий візит до комунальної установи «Хмельницький інклюзивно-ресурсний центр № 2» (далі – ІРЦ, Центр).

За результатами моніторингу встановлено, що ІРЦ створено на підставі рішення Хмельницької міської ради від 11.12.2019 року за № 22, а фактично Центр розпочав свою діяльність з вересня 2020 року. Засновником ІРЦ є Хмельницька міська рада, а органом управління – Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради.

Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради територією обслуговування ІРЦ є південно-західна частина міста Хмельницького та 14 навколишніх сільських населених пунктів, які відносяться до міської територіальної громади.

ІРЦ розташований у приміщенні закладу дошкільної освіти №57 міста та займає площу 67 кв. м., де облаштовані кабінети: директора, прийому громадян, бухгалтера, практичного психолога. В кабінеті психолога облаштовано невеликий куточок для дітей. Водночас через брак відповідної площі в ІРЦ не облаштовано кабінету лікувальної фізкультури, немає відповідного місця для розміщення різного роду дидактичних розвивальних ігор для діток (м’яких іграшок, посуду, медичних інструментів, моделей транспортних засобів).

Працює ІРЦ на порталі «Україна. Інклюзія. Система автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів». З початку року і, станом на 18.08.2022, в цій системі сформовано 579 висновків про первинну комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини та 9 висновків повторної оцінки.

На даний час на обліку в Центрі перебуває 572 дитини, з них 7 – з числа внутрішньо переміщених осіб.

З’ясовано, що станом на 01.01.2022 року, кількість дітей на території обслуговування ІРЦ № 2 становить 26 010 осіб, що значно перевищує норму, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 року № 545. Оскільки, у місті один ІРЦ утворюється з розрахунку не більше як на 12 тисяч дітей.

Відповідно до штатного розпису, в Центрі передбачено 14,5 штатних одиниць, з них фактично зайнято 10 посад. Такі посади фахівців ІРЦ як вчитель-дефектолог – 3 посади та 1 посада медичної сестри є вакантними. Таким чином, зважаючи на потужність ІРЦ та кадрове забезпечення, встановлено що Центр обслуговує значно більшу кількість дітей, ніж це передбачено Положенням про ІРЦ. Тому, в зв’язку з великою кількістю заяв через значне перевищення норми по кількості дітей на території обслуговування Центру та неукомплектований штат, у ІРЦ в більшості випадків не дотримуються терміни проведення комплексної оцінки з підготовкою відповідного висновку. Зазначена ситуація потребує вирішення.

Незважаючи на воєнні дії в Україні Центр не припиняв обслуговування дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі внутрішньо переміщених дітей. У зв’язку з відсутністю у Центрі відповідних обладнаних приміщень та укриття, корекційні заняття для діток проводяться на базі спеціальної загальноосвітньої школи міста Хмельницького №32.

За результатами моніторингового візиту готується звіт з відповідними рекомендаціями.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*