7 серпня в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк та фахівчині управління забезпечення доступу до правої допомоги Олена Сінчук і Наталія Марчук зустрілися з Уповноваженим Президента України з прав людей з інвалідністю Валерієм Сушкевичем. Зустріч мала на меті обговорити, як краще допомогти людям з інвалідністю в отриманні безоплатної правової допомоги.
Насамперед Олексій Бонюк висловив вдячність Валерію Сушкевичу за можливість проведення зазначеної робочої зустрічі та поінформував про основні напрями роботи системи БПД в Україні. Зокрема, він детально розповів про кількість осіб з інвалідністю, які звернулися до місцевих центрів з надання БВПД за отриманням безоплатної правової допомоги. Так, у період з 1 липня 2015 року по 1 серпня 2017 року до місцевих центрів звернулося 19 760 осіб з інвалідністю. За перше півріччя 2017 року звернулося 4 854 таких осіб. Усі вони отримали необхідну безоплатну правову допомогу. Говорили й про питання, які їх хвилюють, а також пріоритетні завдання та заходи у зв’язку із цим на найближчий період часу.
Під час зустрічі було обговорено актуальні проблемні питання у сфері забезпечення захисту прав людей з інвалідністю в Україні, спрощення їх доступу до отримання правових послуг. Так, задля розширення доступу до безоплатної правової допомоги для соціально вразливих категорій громадян, у тому числі для осіб з інвалідністю, місцеві центри здійснюють систематичну роботу щодо утворення та розвитку мережі дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги та здійснення виїздів мобільних консультаційних пунктів (виїзних прийомів громадян).
Такі віддалені точки доступу, у яких громадяни можуть отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань, допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру, утворені та функціонують, зокрема, на базі територіальних центрів соціального обслуговування населення (надання соціальних послуг), закладів охорони здоров’я та навчальних закладів, будинків-інтернатів, у тому числі для громадян похилого віку та інвалідів, громадських та волонтерських організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб з інвалідністю.
Окрему увагу учасники зустрічі приділили питанню підвищення правової обізнаності про систему БПД в Україні серед людей з інвалідністю; надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, які, на сьогодні, є однією з найуразливіших категорій, що потребують особливої уваги як з боку держави, так і з боку громадського сектору. Також вони обговорили можливі напрями співпраці між Координаційним центром, Уповноваженим Президента, Національною Асамблеєю інвалідів України та громадськими організаціями, які опікуються питаннями захисту прав людей з інвалідністю.
Валерій Сушкевич наголосив на необхідності напрацювання спільних пропозицій щодо механізму залучення центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги перекладачів жестової мови (сурдоперекладачів) з метою підвищення якості надання безоплатної правової допомоги особам з вадами слуху.
Ще одним із напрямів можливої співпраці було визначено утворення та забезпечення роботи дистанційних пунктів доступу в реабілітаційних центрах. Зокрема, досягнуто домовленості про утворення дистанційного пункту доступу до БПД на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру.
На думку Уповноваженого Президента, «Система БПД наразі є однією з найважливіших інституцій, яка забезпечує захист та правові потреби людей з інвалідністю».
Також у ході зустрічі йшлося про спільне напрацювання пропозицій з удосконалення відповідної нормативно-правової бази, зокрема, в частині виконання завдань і заходів Державної цільової програми «Національний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів» на період до 2020 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2012 року № 706.
Координаційний центр з надання правової допомоги