6 вересня у Вінниці відбулось перше засідання Ради безбар’єрності при вінницькому міському голові. На цій зустрічі зібралися представники міської влади та громадськості, щоб напрацювати подальшу стратегію вдосконалення та створення комфортних і доступних умов для життя всіх мешканців та гостей нашої громади.
Вінницький міський голова Сергій Моргунов зазначив, що до процесу розвитку такого середовища надзвичайно важливо залучити якомога більше учасників, зокрема – міжнародних партнерів.
«Цей шлях ми почали ще близько 20 років тому, створили Комітет, який перевіряв на доступність громадські місця. Однозначно, особливу роль у розвитку цього процесу відіграла Раїса Панасюк, яку всі ми пам’ятаємо. Вона була рушійною силою і засновницею центру реабілітації “Гармонія” і дуже приємно, що сьогодні ця справа продовжена. Ще з тих часів ми почали зіштовхуватися з різними викликами у житловому фонді та інших громадських будівлях. Це наслідок радянської політики, яка ховала людей з інвалідністю, тоді ніхто на них не звертав увагу і, відповідно, не створювали простір, адаптований під їхні потреби, – сказав Сергій Моргунов. – Зараз ми спрямовуємо багато зусиль та ресурсів на підтримку Збройних Сил України та утримання критичної інфраструктури, втім продовжуємо шукати нові рішення для розвитку міського середовища. Війна показує, що попереду багато викликів. Тож маємо створити цілу екосистему, де всі члени нашої громади розумітимуть необхідність створення комфортного та інклюзивного середовища. Є ще низка питань, які пов’язані з іншими видами безбар’єрності, тому на цю Раду покладена велика відповідальність і вона має бути не лише на папері, а стати дієвим механізмом, який принесе реальні зміни у наше суспільство».
Сергій Моргунов також розповів про активну співпрацю з міжнародними організаціями та залучення донорських коштів для облаштування громади. Так, одним з недавніх проєктів стало пониження тротуарів на вулиці Театральній та Артинова. Крім того, в місті функціонує Служба перевезення людей на кріслах колісних, «Пункт прокату засобів з реабілітації», відкриваються інклюзивно-ресурсні центри. Водночас триває і модернізація транспортної інфраструктури: наразі Вінницею курсує понад 150 одиниць громадського транспорту (автобуси, тролейбуси та трамваї) з низьким рівнем підлоги чи відкидним пандусом. У процесі розробки і спеціальна низькопідлогова вставка в трамваї, яка зробить цей вид транспорту ще доступнішим для пасажирів.
Директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська розповіла, що зустріч з представниками Ради безбар’єрності при вінницькому міському голові дуже важлива для подальшої реалізації міської Програми розвитку безбар’єрного простору ВМТГ на 2024-2027 роки. Вона презентувала концепцію цього документу, де експерти об’єднали різні напрацювання, пов’язані з впровадженням доступності, які необхідні для наших ветеранів, молодих батьків, людей старшого віку та людей з інвалідністю.
«Реалізація цього документу має на меті створення безпечного та комфортного простору у громаді для кожного мешканця та мешканки, а також на вдосконалення інфраструктури, яка включає не лише міську мобільність, а й безперешкодний доступ до закладів охорони здоров’я, освіти та культури та інших громадських будівель. Ми очікуємо, що реалізація заходів Програми дасть чимало позитивних результатів і сподіваємося на плідну співпрацю з членами Ради безбар’єрності при Вінницької міському голові», – сказала Ольга Ремешевська.
Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб відділу «Сервісний офіс у справах ветеранів» Вінницького міського центру соціальних служб, заступник голови Ради Андрій Паляниця зазначив, що питання безбар’єрності в умовах викликів війни є надзвичайно актуальним:
«На жаль, кількість людей, які отримують інвалідність внаслідок війни тільки зростає. Це як військові, так і цивільні. Тому маємо забезпечувати безбар’єрність в усіх сферах без винятку. Я ветеран і після повернення з війни, як і багато моїх побратимів, зіштовхнувся з реальністю, де фізичні бар’єри стали частиною повсякденного життя. Елементарні речі, як похід до магазину стають проблемою через відсутність пандусів чи ліфтів. Такі перешкоди дуже впливають на якість життя, тому потрібно розуміти, що безбар’єрність – це не розкіш, а необхідність. У Вінницькій громаді вже зроблено багато роботи в цьому напрямку і оскільки наша країна стає країною ветеранів, ми повинні міське середовище вдосконалювати щодня. Хочу звернути увагу, що пандуси, доступні входи до будівель, низькопідлоговий транспорт – це крок до справжньої рівності», – сказав Андрій Паляниця.
Власне, окрім фізичної безбар’єрності, члени Ради будуть працювати і в напрямках інформаційної, цифрової, суспільної і громадянської, освітньої та економічної безбар’єрності.