Українське суспільство нині ставить перед судами особливі вимоги, серед яких не лише забезпечення гласності й відкритості судових процесів, доступу до правосуддя, а й вирішення питання щодо обладнання приміщень судів для забезпечення фізичної доступності для людей з інвалідністю. Про це сказав голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович під час семінару-тренінгу «Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку», організованого Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів», Громадською організацією «Інститут судового менеджменту», Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея людей з інвалідністю України». Захід відбувся у приміщенні Касаційного адміністративного суду 3 серпня 2018 року.
Участь у навчанні взяли судді та працівники Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Київського апеляційного адміністративного суду, Окружного адміністративного суду м. Києва, Київського окружного адміністративного суду, представники інших судових органів та установ.
Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» Олександр Вознюк нагадав, що Рада суддів України ще у 2015 році ухвалила рішення (№ 31), де визначила одним із завдань забезпечення доступності приміщень судів для маломобільних груп населення, у тому числі людей з інвалідністю усіх категорій, та створення для них відповідних умов. Він повідомив, що нинішній склад Ради суддів продовжує втілення цієї програми.
Олександр Вознюк зазначив важливість того, що саме судова влада є прикладом для інших органів влади у реалізації завдань щодо доступності до правосуддя для людей з інвалідністю, адже суд – це остання інстанція для особи, яка прагне захисту і відновлення своїх прав.
Виконувач обов’язків Голови Ради суддів України Вадим Бутенко висловив впевненість, що в судах першої та апеляційної інстанцій може бути забезпечено ефективний доступ до правосуддя, у тому числі й людям з інвалідністю.
Під час обговорення доповідачі назвали одні з найкраще обладнаних і пристосованих судів, зокрема Київський апеляційний адміністративний суд, Донецький апеляційний адміністративний суд, а також Шевченківський районний суд м. Києва.
Як нагадав Олександр Вознюк, Київський апеляційний адмінсуд почав створювати умови доступності для людей з інвалідністю ще до затвердження програми.
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду, член Ради суддів України Євген Мєзєнцев звернув увагу, що майже жодне приміщення, передане у спадок під розміщення судів в Україні, не було придатне для того, щоб приймати людей з інвалідністю. Щоб подолати цю проблему, потрібно не лише фінансування, але й воля співробітників судів. Почавши роботу в 2015 році, КААС і нині продовжує комплексно вирішувати проблему інклюзивності: обладнано пандус, створено спеціальні місця для автомобілів, на яких приїжджають до суду особи з інвалідністю, встановлено платіжний термінал, яким зручно користуватися особам на візках, для людей з вадами зору обладнано світлові стрічки у коридорах і на східцях, розміщено мнемосхеми (тактильні), за допомогою яких особи самостійно можуть розібратися з маршрутами у суді, вивіски зі шрифтами Брайля. Працівників суду навчають основ сурдоперекладу. На офіційному веб-сайті суду можливі зміна контрастності, розміру шрифту, а також автоматичне зачитування певних розділів сайту. Проводиться прийом керівництвом суду через скайп.
Тренінг провели Голова правління ГО «Інституту судового менеджменту» Наталія Чумак і тренер Олег Полозюк у форматі двох блоків. Вони повідомили, що в Україні, за офіційними даними, 2 млн. 800 тис. громадян з інвалідністю. З них працездатного віку – 1 млн. 426 тис., і лише 530 тис. 668 осіб працюють.
У першому блоці тренінгу щодо загальних понять про людей з інвалідністю, їхнього правового статусу тренери нагадали, що у 2009 році в Україні була ратифікована Конвенція про права осіб з інвалідністю. В документі інвалідність визначена як результат взаємодії, що відбувається між людьми, які мають порушення здоров’я, і відносницькими та середовищними бар’єрами і яка заважає їхній повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими.
Тренери також звернули увагу, що у ст. 13 Конвенції «Доступ до правосуддя» зазначено, що держави-учасниці забезпечують особам з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема передбачаючи процесуальні та відповідні вікові корективи, які полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, у тому числі свідків, на всіх стадіях юридичного процесу, зокрема на стадії розслідування та інших стадіях попереднього провадження. Щоб сприяти забезпеченню особам з інвалідністю ефективного доступу до правосуддя, держави-учасниці сприяють належному навчанню осіб, які працюють у сфері здійснення правосуддя.
У ході другого блоку тренінгу «Безбар’єрний суд» тренери навели приклад облаштування приміщення Шевченківського районного суду м. Києва. Зокрема, для зручності орієнтування у приміщенні суду як осіб із порушеннями зору, так і всіх відвідувачів суду реалізований проект «Навігація в суді», який полягає в облаштуванні будівлі суду тактильною плиткою, табличками, вказівниками з напрямом руху, показниками номерів поверхів, списком кабінетів, виготовлених за європейськими стандартами доступності, інформація на яких продубльована шрифтом Брайля. Для осіб з порушеннями зору на мнемосхемі продемонстровано розташування кабінетів на першому поверсі. Також облаштовано універсальну туалетну кімнату.
На завершення заходу голова КАС ВС Михайло Смокович наголосив, що нинішній семінар не лише дав знання, а й визначив завдання та обов’язки для того, щоб Касаційний адміністративний суд став ще доступнішим для кожної людини.
За повідомленням прес-служби суду