У світі сотні тисяч людей з психічними розладами заковані у кайдани – правозахисники

У світі сотні тисяч людей з психічними розладами заковані у кайдани – правозахисники. #breakthechains, hrw, кайдани, психічний розлад, хворий

У світі сотні тисяч людей з психічними розладами заковані у кайдани – правозахисники. #breakthechains, hrw, кайдани, психічний розлад, хворий

Сотні тисяч людей з психічними розладами утримують насильно, зокрема закованими у кайдани, у всьому світі. Про це мовиться у доповіді правозахисної групи Humans Rights Watch.

«Чоловіки, жінки і діти, деяким з яких всього 10 років, прикуті ланцюгами або зачинені у замкнених просторах на тижні, місяці і навіть роки приблизно в 60 країнах Азії, Африки, Європи, Близького Сходу та Америки», – мовиться у доповіді.

У звіті йдеться про людей з психічними розладами, яких часто насильно утримують сім’ї у власних будинках, або ж які перебувають у переповнених установах з антисанітарними умовами, проти їх волі через широко розповсюджену практику їх стигматизації та відсутність послуг психологів.

«Багатьох змушують їсти, спати, мочитися і випорожнюватися на одній і тій же крихітній площі. У державних або приватних установах, а також в традиційних або релігійних лікувальних центрах їх часто змушують голодувати, приймати ліки або трав’яні відвари і піддають фізичному і сексуальному насильству», – наголошують правозахисники.

У звіті зазначається, що в той час як низка країн приділяє значну увагу проблемі психічного здоров’я, практика приковування хворих і далі лишається поза увагою. Правозахисники наголошують, що наразі не вистачає даних та не існує скоординованих міжнародних або регіональних зусиль щодо викорінення цієї практики.

HRW працювала з захисниками психічного здоров’я, які мають досвід у цій сфері, а також з правозахисними організаціями та організаціями з боротьби з тортурами у всьому світі, щоб запустити кампанію #BreakTheChains («Розбийте кайдани») напередодні дня психічного здоров’я 10 жовтня.

Під час підготовки доповіді HRW опитала понад 350 осіб з психосоціальними порушеннями, в тому числі дітей, і 430 членів сімей, співробітників установ, фахівців в області психічного здоров’я, цілителів, державних чиновників і захисників прав інвалідів. Ґрунтуючись на дослідженнях зі 110 країн, правозахисники виявили докази насильного утримання людей з психічними розладами з різних вікових груп, національностей, релігій, соціально-економічних верств, міських і сільських районів приблизно в 60 країнах.

За даними правозахисників, на психічні захворювання у світі страждають близько 792 мільйонів людей, тобто кожна десята людина на планеті, у тому числі кожен п’ятий хворий – дитина. Однак уряди країн витрачають на психічне здоров’я менше двох відсотків своїх бюджетів на охорону здоров’я.

«Понад дві третини країн не відшкодовують людям послуги з охорони психічного здоров’я у національних системах медичного страхування. Навіть коли психіатричні послуги безкоштовні або субсидуються, відстань і транспортні витрати є серйозною перешкодою», – наголошують правозахисники.

За відсутності належної психологічної підтримки та через недостатню поінформованість багато сімей вважають, що у них немає іншого вибору, крім як насильно утримувати, зокрема й приковуючи, своїх родичів. Вони часто стурбовані тим, що людина може втекти або заподіяти шкоду собі або іншим.

У звіті мовиться, що заковування у кайдани зазвичай практикують сім’ї, які вважають, що психічні розлади є результатом злих духів або гріха. Люди часто спочатку консультуються з релігійними або народними цілителями і звертаються за психіатричною допомогою тільки в крайньому випадку. В багатьох країнах сім’ї відвозять хворих родичів, зокрема й дітей, до традиційних чи релігійних центрів зцілення, де їх заковують у кайдани та вдаються до інших обмежень та покарань.

У HRW наголошують, що заковування у кайдани впливає як на психічне, так і на фізичне здоров’я хворих. Вони страждають від посттравматичного стресу, недоїдання, інфекцій, пошкодження нервів, м’язової атрофії та серцево-судинних захворювань. Кайдани обмежують можливість людей стояти або рухатися. Часом хворих сковують з іншими людьми, змушуючи їх разом ходити в туалет та спати.

До того ж, як попереджають правозахисники, ця категорія людей піддається більшому ризику захворювання на COVID-19 через антисанітарію. А в країнах, де пандемія порушила доступ до послуг з охорони психічного здоров’я, люди з психічними розладами можуть піддаватися більшому ризику бути скутими.

«Національні уряди повинні вжити термінових заходів, щоб заборонити кайдани, зменшити стигматизацію (людей з психічними розладами, – ред.) та розвивати якісні, доступні та дешеві послуги з охорони психічного здоров’я. Уряди повинні негайно замовити перевірки та регулярний моніторинг державних та приватних установ та вжити відповідних заходів щодо зловмисників», – зазначили у Human Rights Watch.

У травні в ООН попереджали, що пандемія коронавірусу може спровокувати кризу психічного здоров’я у світі.

Жінки також стикаються з підвищеним ризиком домашнього насильства і жорстокого поводження через вимушену самоізоляцію, зазначили в ООН.

Криза позначається і на дітях – соціальна ізоляція, перерва в навчанні, стрес у сім’ї і непевність щодо майбутнього впливають на емоційний розвиток дитини, наголошують експерти в галузі охорони здоров’я.

Вони додають, що тривогу і невпевненість у майбутньому спричиняють також дезінформація і чутки про вірус.

В ООН наголошують на необхідності заходів для захисту психічного здоров’я після років відсутності інвестицій у цій сфері.

«Copyright © 2020 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»

Одна репліка к “У світі сотні тисяч людей з психічними розладами заковані у кайдани – правозахисники”

  1. лідія :

    А як вижити і не здуріти членам родини агресивної хворої на параноїдну шизофренію з галюцинаторним маренням,якщо ця особина впевнена, що: їй вставлено ЧІП(в матку на медогляді і він мігрує в тілі); і тепер в її тілі живуть японці, американці, Путін,
    Зеленський, Кличко,який її руками б’є і трощить усе і усіх, хто потрапить під руку,і усіх треба убивать іт.д.; планету ЗЕМЛЯ особисто їй купив за 200 мільярдів Порошенко, за нею слідкують через лампочки, тому світло не можна включати в квартирі, Слідкують через унітаз, тому гадити треба мимо, на підлогу. Усі домашні забов’язані виконувати будь-які її забаганки у будь-яку годину ночі та дня. Готувати їй їсти, подавати, прибирати. А всі її заняття – курить по 2-3 пачки цигарок на день, жере як не в себе і тільки найсмачніше. А як не ублажить мати її – то б’є маму, душить, спати годинами не дає від півночі і до ранку, коли вже знеможеній матері час на роботу йти. А ще й нахаркає у каструлю з їдою. Сидить годину у холодильнику з ложкою\вилкою і виїдає що посмачніше. І майже добу напрольот нелюдським голосом реве, гарчить, верещить, вищить як сирена, або регоче на увесь район – аж кров у жилах стигне,- чи в квартирі, чи на загальному балконі останнього поверху 15-поверхівки. Вона визнана інвалідом ІІ-ї групи пожиттєво,судом недієздатною,- і навіть при цьому – покласти до психлікарні украй важко. Бо правозахисники добилися – таки прийняли в Україні Закон, за яким божевільна людина має добровільно лягати до лікарні, і навіть через суд, за поданням лікарів далеко не завжди, це вдається. А покалічити чи вбити – таке створіння може кожної миті. Поліція каже, що тоді її вже ізолюють. Тобто, поки оця хвора десятиліття робить нестерпним життя родини, сусідів – то Захисники захищають її право на таке існування, ігноруючи право на нормальне життя усіх нормальних, адже не можуть усі жителі переїхати з дому. Та навіть сусідні будинки мають “щастя” чути у нічній тиші страшні душероздираючі крики…
    То хто ж захистить тих, хто ще не з’їхав з глузду від такого сусідства? Коли, нарешті, до правозахисників дійде, що таким хворим необхідно створити умови спецсанаторію з обов’язковим трудовим завантаженням хворих, відповідно, до їх можливостей, щоб ці люди не були посто абсолютними паразитами у сім’ях та суспільстві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*