Відстрочка від мобілізації: чи можуть її отримати особи, яким інвалідність встановлена пожиттєво

Відстрочка від мобілізації: чи можуть її отримати особи, яким інвалідність встановлена пожиттєво. відстрочка, документ, мобілізація, пожиттєво, інвалідність

Відстрочка від мобілізації: чи можуть її отримати особи, яким інвалідність встановлена пожиттєво. відстрочка, документ, мобілізація, пожиттєво, інвалідність© Генеральний штаб ЗСУ

Адвокат пояснив, як це зробити, інформує «ZN.UA».

Верховна Рада України продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації до середини травня. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Але деякі категорії громадян мають право на відстрочку. Адвокат Андрій Карпенко пояснив, чи має право на відстрочку чоловік, що має групу інвалідності пожиттєво.

Згідно з законодавством України, військова служба є обов’язком для громадян, які досягли призовного віку та не мають права на відстрочку від призову. Підстави для відстрочки від призову на період мобілізації перелічені в статті 23 Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до цієї статті не підлягають призову, а отже мають відстрочку від мобілізації особи, які визнані інвалідами. Група інвалідності в статті не вказується.

Сама по собі інвалідність не є підставою для звільнення особи від військового обов’язку. Такою підставою є ухвалення рішення про визнання особи непридатною з виключенням з військового обліку. Натомість особи з інвалідністю, відповідно до ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» наразі мають відстрочку від мобілізації.

Щоб отримати відстрочку, таким особам потрібно особисто з’явитись в приміщення ТЦК та СП та подати відповідну заяву про надання їм відстрочки. До заяви потрібно додати документи, які підтверджують інвалідність, а саме:

  • довідку до акта МСЕК;
  • пенсійне посвідчення інваліда.

В ТЦК та СП можна подати звичайні копії підтверджуючих документів, нотаріальне посвідчення не вимагається. Крім, цього потрібно оновити військово-облікові документи, тобто подати документи про будь-які юридично значимі факти із життя (свідоцтво про шлюб, диплом про освіту тощо) та пройти військово-лікарську комісію.

За результатом розгляду заяви про надання відстрочки особи з інвалідністю, ТЦК та СП приймає рішення про надання відстрочки такій особі. Відповідно до частини другої статті 23, особи з інвалідністю у період мобілізації можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Адвокат також нагадав, що у лютому 2024 року ВР України прийняла в першому читанні законопроєкту №10449, котрий стосується мобілізації та військової служби.

Тож новою версією документа передбачено, що призову під час мобілізації не підлягають такі категорії осіб:

  • люди з інвалідністю;
  • люди, які згідно з висновком ВЛК, є тимчасово непридатними для проходження військової служби на період від 6 до 12 місяців (з наступним переоглядом ВЛК).

Згідно з новим законопроєктом, люди з інвалідністю II та III груп будуть зобов’язані пройти переогляд щодо придатності для проходження військової служби, крім тих, хто отримав групу інвалідності внаслідок захисту держави. Однак, хоча люди з інвалідністю звільняються від мобілізації, вони мають право на проходження служби за контрактом.

Аліса Ігітян

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*