Зміни до Закону. Чи можуть звільнити зі служби мобілізовану особу, що має батьків з інвалідністю

Зміни до Закону. Чи можуть звільнити зі служби мобілізовану особу, що має батьків з інвалідністю. батьки, військовий, звільнення, суд, інвалідність

Зміни до Закону. Чи можуть звільнити зі служби мобілізовану особу, що має батьків з інвалідністю. батьки, військовий, звільнення, суд, інвалідністьМобілізація в Україні 2022−2023 — останні новини (Фото:facebook \ Міністерство оборони України)

Розповідаємо про сформовану в Україні судову практику звільнення військового у зв’язку із наявністю батьків із числа осіб з інвалідністю, пише НВ.

Про це розповів учасник волонтерського руху Адвокати ЗСУ Роман Лихачов.

До Запорізького окружного адміністративного суду звернувся позивач (адміністративна справа № 280/3382/22), який заявив, що його протиправно було призвано на військову службу по мобілізації, оскільки відповідно до абз.11 ч.1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають:

  • дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю;
  • та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи.

Позивач зазначив, що його мати є особою з інвалідністю ІІ групи, а батько — особою з інвалідністю ІІІ групи. Також військовослужбовець вказав, що не надавав згоду на призов на військову службу.

Відповідач зазначив, що станом на моменту призову на військову службу у Збройні Сили України жодних медичних документів, підтверджуючих наявність мати чи батька з числа осіб з інвалідністю позивач до Хортицького РТЦК та СП не надав.

Спершу суд дійшов висновку про необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій щодо призову позивача до Збройних Сил України, на підставі Указу Президента України № 69/2022 Про загальну мобілізацію, який був здійснений Хортицьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Проте підстави для звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону № 2232-XII.

Відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

під час воєнного стану: через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв`язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Пункт 2 частини четвертої статті 26 доповнено підпунктом «г» згідно із Законом № 2122-IX від 15.03.2022, який набув чинності з 21.03.2022.

Зважаючи на це, суд дійшов висновку, що позивач має вагомі підстави для звільнення з військової служби за підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII, оскільки мати позивача є особою з інвалідністю ІІ групи.

Лілія Вітюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*