На Закарпатті запрацює зразковий суд (ФОТО, ВІДЕО)

1 02 2 183826 1 2. андрій бурий, доступності, особливими фізичними потребами, інвалідністю, інвалідів

 1 02 2 183826 1Люди з особливими потребами дістануться до суду легше

30 травня 2014 року, у сесійному залі Ужгородської міської ради відбулась регіональна зустріч на тему: «Моніторинг забезпечення рівного доступу до правосуддя» за участі громадських активістів та органів місцевої влади. Захід проведено в рамках здійснення проекту: «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», який реалізовується Регіональним громадським фондом

 1 02 2 183906 2«Право і демократія» у партнерстві з Карпатським агентством прав людини «Вестед», за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».

Під час регіональної зустрічі було обговорено актуальні питання та проблеми доступності осіб з інвалідністю до правосуддя. Андрій Бурий, керівник програм Фонду з реформування судових інституцій, ознайомив учасників заходу з кращими практиками та успішним досвідом, який існує в національних судах щодо покращення стану доступності осіб з особливими потребами до правосуддя, а також було здійснено показ фільму: «Доступність до правосуддя осіб з особливими фізичними потребами», який порушує проблематику доступності суду для інвалідів з вадами опорно-рухового апарату, зору та слуху.

 1 02 2 183953 3Надалі, директор Фонду Віталій Разік, звернув увагу учасників, що в 2012-2013 рр. в Закарпатті було проведено тестовий моніторинг доступності до правосуддя у Закарпатському окружному адміністративному суді та визначено загальну оцінку якості наданих судових послуг. За підсумками кампанії адміністрація цього суду внесла корективи шляхом облаштування спеціально відведених парковочних місць для інвалідів, маркування приміщень загального користування та встановлення позначок зі шрифтами Брайля для осіб з вадами зору, забезпечено відвідувачів суду необхідною інформацією на стендах, доступу відвідувачів до санвузлу тощо. А вже в цьому році у кампанії братимуть участь Ужгородський та Мукачівський міськрайонні суди, а також вирішується питання про долучення Тячівського районного суду.

За інформацією територіального управління Державної судової адміністрації у Закарпатській області місцевий суд у Тячеві претендуватиме після реконструкції на статус зразкового суду, адже буде практично повністю відповідатиме всім стандартам доступності. У зв’язку з цим, ми зацікавились додатково включити цей суд до моніторингу. Адже це дасть можливість виявити відповідність державних стандартів реальним потребам людей з інвалідністю, повідомив Андрій Бурий.

Василина Марко, директор Центру «Вибір» поділилась своїм досвідом діяльності у відстоюванні прав інвалідів на без бар’єрне середовище та висловила пропозиції до заходів спрямованих на аналіз стану доступності осіб з інвалідністю до правосуддя. Також було запропоновано міській раді співпрацю з громадськими організаціями інвалідів Ужгорода в частині покращення загальноміської інфраструктури для потреб інвалідів, можливо навіть у форматі так званого дорадчого комітету з доступності. А це й питання звукової сигналізації та часу проходження на пішохідних переходах, тротуарні пандуси та можливість доступу до громадських будівель міста, питання громадського транспорту та облаштування окремих парковочних місць для інвалідів, і т.д. За доброї волі міської ради під час реконструкцій вулиць можна усунути більшість архітектурних бар’єрів в межах чинного кошторису робіт.

При цьому слід мати на увазі, що простір навколо судів, а так само елементи благоустрою вулиць, є у прямій відповідальності органів місцевого самоврядування. Тому для покращення доступу до судів потрібна консолідація зусиль судової адміністрації, громадськості та органів місцевого самоврядування, резюмували організатори.

Контакти: Андрій Бурий, тел. 0506717621

Зустріч проводилась в рамках реалізації проекту «Проведення моніторингу забезпечення рівного доступу осіб з особливими фізичними потребами до правосуддя», за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».

«Час Закарпаття»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*