Станом на вересень 2023 року в Україні налічувалося три мільйони людей з інвалідністю. На жаль, ця цифра зростатиме, інформує «ZN.UA».
Для бізнесу та роботодавців в Україні безбар’єрність є важливим елементом з кількох причин. По-перше, це про виживання бізнесу через наслідки повномасштабної агресії. По-друге, це про створення доступного середовища для всіх стейкхолдерів бізнесу, включаючи співробітників, клієнтів, партнерів і громади в цілому. По-третє, це внесок у розвиток України.
Нині безбар’єрність стає не лише принципом діяльності бізнесу, а й частиною його ідентичності. Компанії, які дотримуються цього принципу у своїй роботі, демонструють свою зрілість, людиноорієнтованість, здатність адаптуватися до різноманітності потреб і вимог ринку.
Під час організованого нами, Центром «Розвиток КСВ», і ПРООН бізнес-сніданку на тему безбар’єрності ми дізналися від експертів про те, що, наприклад, у Києві є лише одне укриття для людей з інвалідністю, і їм немає куди ховатися під час ракетної атаки. А чи є такі укриття в інших містах? Питання відкрите.
Відповіді на нього демонструють нагальну проблему, адже люди з інвалідністю не відчувають себе захищеними та не можуть бути інтегрованими до ринку праці. Рішенням можуть бути реформи, які сьогодні вже здійснює наша держава. Але загалом це реформа свідомості — ми маємо розуміти, що безбар’єрність має стати частиною нашого життя, включаючи універсальний дизайн і його принципи.
Компанії та організації мають бути залученими у цей процес через створення безбар’єрного середовища та найм людей. Також тему безбар’єрності потрібно включити у проведення закупівель. Наприклад, компанії можуть купляти свої товари у людей з інвалідністю. У нас, у Центрі «Розвиток КСВ», є пропозиція для компаній у контексті безбар’єрних закупівель.
Центр «Розвиток КСВ» багато працює над розвитком економічного потенціалу українців та українок. Серед наших проєктів є і курс, сфокусований на працевлаштуванні та перекваліфікації молодих людей з інвалідністю задля їхньої фінансової самостійності.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну молодь з інвалідністю віком 18–35 років є найбільш незахищеною. Рівень працевлаштування цих молодих людей і раніше був низьким, не більш як 17%, а в умовах воєнного стану проблема працевлаштування ще більше загострилася. Кількість осіб з інвалідністю зростає, а можливостей виїхати на більш безпечні території, де економічне життя жвавіше, не додається. Саме тому ми створили програму, що сприятиме економічній самостійності людей з інвалідністю.
Уже рік Центр «Розвиток КСВ» у межах програми «Мріємо та діємо», що реалізується IREX за підтримки USAID, організовує онлайн-курс «Career Hub Pro: Фриланс для молоді з інвалідністю». Це практичний курс, де молодь з інвалідністю може спробувати свої сили в креативних індустріях — копірайтингу, графічному дизайні та відеомонтажі на фрилансі. Також у ньому приділено увагу розвитку підприємництва та лідерства.
Коли ми проводили діалог зі стейкхолдерами перед запуском цього проєкту, то виявили таке:
- кількість фрилансерів в Україні зростає, наприклад, частка новачків без досвіду 2022 року становила 18% (проти 6% 2021-го). Попит на фрилансерів підвищився на 30% і на стільки ж збільшився обіг грошей;
- молодь з інвалідністю вважає дистанційний формат найбільш оптимальним;
- основа фрилансу (71%) — це молодь від 18 до 35 років, а сфери, які користуються найбільшим попитом, — складові креативних індустрій;
- молодь готова навчатися саме на короткострокових курсах.
Просто зараз триває навчання на четвертому потоці цього курсу. Звернувшись по консультацію до GESI-фахівців, ми адаптували всі наші навчальні матеріали і додали важливий компонент — жестову мову та субтитрування перед запуском. А для людей з порушеннями зору тренери курсу детально описують, що зображено на візуальних матеріалах.
Ми отримали 1093 заявки на програму, що свідчить про попит, охопили 325 молодих людей, серед яких 144 уже успішно завершили навчання та отримали сертифікат. Крім основних занять за напрямами, студенти та студентки проходять тренінг із психологічної стійкості та технічних навичок, додаткові консультаційні заняття, аби розібрати незрозумілі для них теми. Після основної частини в них також відбувається менторство та виконання реальних замовлень від клієнтів: бізнесу, ГО, агенцій, які ми для них шукаємо. За результатами трьох таких програм 55 учасників/ць (25%) отримали пропозицію подальшої співпраці після виконання тестових завдань.
Наша студентка Еліна — дівчина на вогняному Феррарі, саме так вона називає своє колісне крісло. Еліна родом із Херсонщини, перебувала в окупації. Після дев’яти місяців там їй вдалося виїхати на безпечну територію. До повномасштабного вторгнення Еліна працювала фотографинею, займалася портретною та сімейною зйомкою, але після початку війни та окупації через свій внутрішній стан вона стала знімати дуже мало, але під час навчання обрала напрямок, що близький для неї, — відеомонтаж. А після навчання у Еліни з’явилася мрія — зняти та власноруч змонтувати мініфільм про людей Херсонщини.
Ще одна дівчина — Дар’я Безкоста з міста Суми, яка малює та набирає ногами. Вона пройшла наш курс із графічного дизайну і вже потроху заробляє як дизайнерка. Оскільки Дар’я трохи володіє навичками відеомонтажу, то вже думає, а чи не прийти до нас за поглибленням і цих знань.
Цьогоріч «Career Hub Pro: Фриланс для молоді з інвалідністю» отримав нагороду Innovative Solutions 2024 на міжнародному конкурсі інклюзивних проєктів ZeroProjectCall24 у Відні. Зараз ми шукаємо шляхи передачі цього курсу державі, щоб він став можливістю для людей з інвалідністю на національному рівні.
А бізнесу ми просто зараз пропонуємо стати менторами для наших студентів-фрилансерів, а також включити принципи безбар’єрності у свої закупівлі та замовляти послуги у наших студентів з копірайтингу, графічного дизайну та/або відеомонтажу. Таким чином вони отримають якісний контент для свого бізнесу, а наші учасники курсу — реальну практику. Долучитися та допомогти молоді з інвалідністю як ментор/-ка або замовити у неї послуги можна за посиланням.
Не забуваймо, що кожен проєкт в Україні може бути інклюзивним. Необхідно усвідомити реальну проблему вже сьогодні, говорити про неї у своїх спільнотах, аби почати це робити і простежувати, наскільки це відгукується тим, для кого це все створюється.
Марина Саприкіна
голова організації Центр «Розвиток КСВ»