У Черкасах просять пристосувати укриття до потреб людей з інвалідністю. По вулиці Шевченка проживає зо два десятки людей з порушеннями зору та опорно-рухового апарату, але сховище там не має ні пандусів, ні табличок Брайля, інформує Суспільне.
14 серпня Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України затвердило нові будівельні норми щодо споруд цивільного захисту. Згідно з ними, укриття повинні відповідати всім стандартам інклюзивності. На офіційній сторінці міністерства у Facebook зазначено, що нові державні норми набувають чинності з 1 листопада 2023 року.
Кожна повітряна тривога для неї як виклик, розповіла 63-річна місцева жителька Ольга. Жінка з народження має проблеми із зором, тож східці укриття долає лиш з допомогою сторонніх:
“Самостійно я б сюди ні за що б не ходила, а то, що в нас є донька, зять і внучка, ото ми так і бігали. У нас же є не тільки люди з порушеннями зору, а є там дідусь, він зовсім ходить на паличках, йому теж треба якось спускатися сюди”.
Утім сховище в їхньому будинку абсолютно недоступне для людей з інвалідністю, розповів черкасець пан Олександр:
“Тактильна плитка. У нас тут фактично доступу немає, тому що тут і бордюр високий, такий спотикач. А далі вниз дуже крутий спуск, східці. Які непристосовані навіть для здорової людини. Всередині теж треба, щоб був пристосований санвузол”.
Хвилюються і за запасний вихід, додала пані Ольга:
“Він виходить на вуличку, яка йде до арки. Якщо буде розбитий будинок, то в першу чергу валиться арка”.
Це сховище з початку повномасштабної війни було також прихистком для учнів загальноосвітньої школи, що поблизу. Укриття планують відремонтувати. Над проєктом уже працюють, розповів завідувач сектору з питань охорону праці Департаменту освіти Черкаської міськради Володимир Куций:
“Зрозумійте, якби були кошти зробити все одразу, то зробили б все одразу. І так само тут передбачено. Розробляється проєкт. Цим проєктом нові будівельні норми, як сказали візочники, їх ніхто не ігнорує, всі вони будуть враховані.
Суспільне Черкаси. Суспільне Черкаси
Початок робіт, пояснив пан Володимир, залежить від надходження фінансування. Допомогти грішми тамтешнє ОСББ не може, відповів його голова Вячеслав Ширяєв:
“Хто і що це може обладнувати, я не знаю — у нас за липень 150 тисяч неплатежі квартплати”.
Окрім ремонту укриття, потрібно зробити доступним і вхід до нього, розповіла представниця урядового уповноваженого з питань осіб з інвалідністю у Черкаській області Наталія Капустян. Усе це, додала, передбачено новими будівельними нормами:
“Таблички Брайля повинні бути. Не повинно бути бордюрів, або сходи як отут, або супровід, перила обов’язково. Для тих, хто пересувається на кріслі колісному, пандус повинен бути або підйомник”.