У Львові рестораторів та готельєрів учили, як їхні послуги зробити фізично доступними для всіх верств населення. Місто стало медичним центром із протезування та лікування захисників, які втратили здоров’я на фронті. До міста приїздять багато людей із фізичними вадами і тривалий час живуть у місті під час реабілітації. Тож міська влада ініціювала створення безбар’єрності – зокрема, і для готельного та ресторанного бізнесу.
Практику навчання безбар’єрності та доступності починають зі Львівських кав’ярень. Готельєрам і рестораторам на конкретних прикладах показують перешкоди для людей з інвалідністю, які є у закладах громадського харчування. Наставники звертають увагу працівників сфери обслуговування на кожну деталь.
До навчання приєдналися 40 готельєрів та рестораторів. Серед них – керівник одного з ресторанів міста Микола Макаровський. Чоловік зізнається: нині довідався багато нового. І замислився, як саме адаптувати свій заклад, аби був зручнішим, зокрема, і для відвідувачів з інвалідністю.
“Я після цього семінару відкрив, що потрібно доопрацювати певні речі, і ми будемо над цим працювати. Маємо встановити пандус, також поручні, ну в нас вже є встановлений, але це не зовсім зручно, як мало би бути”, – зізнається ресторатор.
Також представників сфери гостинності вчили, як правильно комунікувати з людьми з порушеним слухом, зором, із протезами чи іншими вадами.
“Допомагати без дозволу на це – не потрібно, спершу потрібно запитати, чи ця допомога потрібна, наступне, що потрібно запитати, як саме потрібно допомогти, тому що для когось важливо, щоб потримали двері, для когось, щоб підстрахували, бо крісло колісне може бути такої комплектації, що за щось не можна триматись”, – пояснила викладачка навчань з інклюзивності та безбар’єрності Ніна Мацюк.
Такі навчання у Львові проводять уже вдруге. У міськраді кажуть: нині вони особливо важливі, адже через війну кількість людей з інвалідністю збільшується щодня.
“До прикладу, у центральній частині є критично мала частка закладів, куди людина з інвалідністю може піти і скористатися вбиральнями. Ми це знаємо, і розуміємо, що і в Ратуші зараз є така проблема, однак до Ратуші немає доступного заїзду, тому що там бруківка і це комплексна проблема, яку нам потрібно поетапно вирішувати”, – зауважила керівниця управління туризму Львівської міськради Христина Лебедь.
До кінця року безбар’єрності та доступності планують навчити пів тисячі готельєрів і рестораторів, аби всі містяни могли почуватися у закладах зручно і комфортно.
Анастасія Ярмоловська, Євген Радіон, Львів