На Кіровоградщині люди з інвалідністю тестують соціальні заклади на доступність. Чи може туди потрапити людина на візку, з паличкою чи незряча? Якщо знаходять бар’єри – просять місцеву владу та керівників закладів усунути їх. Насправді активісти роблять це не вперше. Однак зараз, наголошують, ці бар’єри необхідно усувати й задля ветеранів, які були поранені на фронті. Цього разу на доступність тестували селище Компаніївка – разом з нашою знімальною групою.
Пані Людмила перевіряє приміщення селищної ради у селищі Компаніївка, на Кіровоградщині. Тут міститься також і місцевий ЦНАП. Доступність вичерпується пандусом на вході.
Людмила Шукрута, керівниця ГО “Об’єднання родин осіб з інвалідністю “Серце матері””:
Туалет недоступний для маломобільних груп населення, по-перше, ширина дверей, тут навіть дорослій людині неможливо пройти в цьому туалеті.
На черзі – перевірка на безбар’єрність технікуму ветеринарної медицини. Тут немає пандуса, є тільки сходинки, завузькі двері, відсутні напрямні елементи для пересування незрячих. А під час повітряної тривоги потрапити в укриття складно й фізично здоровій людині. Усередині замість санвузла – відро.
Тетяна Котенко, керівниця ГО “Стратегія майбутнього”:
Це приміщення непридатне для маломобільних груп: сирість, подивіться, стілець, де мають сидіти діти.
А це вже місцеве управління соцзахисту. Тут є пандус на вході, але далі – не проїхати ані людині на візочку, ані пройти незрячій.
Андрій Кішовар, активіст:
Я зайшов, наприклад, в будь-яке приміщення і там хол, і я зразу починаю блукати, і, наприклад, не знаю, де той же самий туалет, воно тяжко, незручно, люди трошечки бояться незрячих людей, бо вони не знають найперше як допомогти, беруть, хапають за руку, за ліктя, давайте ми вам допоможемо, а як – вони не знають.
Люди з інвалідністю тестують на доступність соціальні заклади в Кропивницькому та області в рамках проєкту “Долаємо бар’єри”.
Людмила Шукрута, керівниця ГО “Об’єднання родин осіб з інвалідністю “Серце матері””:
Актуально стало воно завжди, а зараз воно уже болить, коли люди приходять з війни без кінцівок, а на Кіровоградщині мало що зроблено для людей з інвалідністю і для наших героїв, які прийшли з війни на візочках, тому зараз це кричуще питання.
Галина Лугова, представниця Уповноваженого ВР України з прав людини в Кіровоградській області:
Абсолютно споруди не пристосовані для того, щоб люди з обмеженими можливостями могли прийти й отримати певні послуги, якісну і доступну освіту, розумієте, підхід який у громаді створений: у нас невелика кількість людей з інвалідністю. Люди з обмеженими можливостями мають право на освіту, на відпочинок, на отримання різнобічних послуг.
Як досягти безбар’єрності в цих закладах – свої рекомендації моніторингова група передає місцевій владі.
Роман Снєсарь, заступник Компаніївського селищного голови:
Дякуємо, що ви до нас завітали, показали наші недоліки, будемо намагатися їх усі виконувати.
Повторну перевірку Компаніївки планують провести вже за пів року.
Бринза Олена