Наразі протезування й реабілітації потребують понад тисяча військових і цивільних, що втратили кінцівки внаслідок війни: де і як це можна зробити?
Безкоштовне протезування кінцівок: де і як зробити. Джерело: СтопКор
Близько 500 поранених бійців на день, з них понад половина – з травмами кінцівок. Під час активної фази війни понад тисяча поранень уже закінчились для українців вимушеними ампутаціями, інвалідністю, фантомними болями. Яким чином і де люди, що втратили руки чи ноги внаслідок війни, можуть пройти реабілітацію та протезування? Дізнавався “СтопКор”.
Щодня на фронті гинуть 60-100 українських бійців, а ще пів тисячі – отримують поранення різного ступеню тяжкості. Таку гірку статистику днями озвучив президент Володимир Зеленський.
За даними Генштабу ЗСУ, до 60% від усіх травм, зазнаних на фронті, становлять саме поранення кінцівок. Відтак за понад 100 днів активних бойових дій кількість ампутацій та потреби у протезах серед захисників уже вимірюються тисячами. І це – не рахуючи цивільних, які теж масово потерпають мінно-вибухових та осколкових травм, іноді – ускладнених неможливістю вчасно отримати належну медичну допомогу.
“Станом на 24 лютого 2022 року було зафіксовано близько 500 учасників бойових дій з різними ступенями ампутації кінцівок, у тому числі з подвійними ампутаціями, які потребували протезування. Кількість таких поранень серед військовослужбовців зростала з року в рік. Після 24 лютого точної статистики наразі немає, але можу сказати, що загальна чисельність таких пацієнтів збільшилась удвічі – щонайменше до тисячі осіб. Це – не тільки військові, а й мирні мешканці“, – розповів у коментарі “СтопКору” уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій, військовий фельдшер Вадим Свириденко.
Ці цифри підтверджує й голова парламентського комітету з питань здоров’я Михайло Радуцький. За його словами, обов’язок держави – “повернути всім постраждалим, наскільки це можливо, повноцінне життя: забезпечити реабілітацію та якісне протезування“.
Безкоштовне протезування: хто має право?
Відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, право на безкоштовне протезування у державних закладах охорони здоров’я мають учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, а також члени сімей загиблих. Для цього необхідно мати посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни.
При цьому протезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, ветеранів та учасників бойових дій, згідно до Постанови КМУ від 1 жовтня 2014 р. №518, є першочерговим, незалежно від встановлення інвалідності на підставі рішень військово-лікарських комісій.
Зокрема, цим порядком було передбачено: безкоштовне забезпечення учасників АТО протезуванням, включаючи витрати на проїзд, проживання, харчування, оплату витрат на заміну та післягарантійного ремонту протезного виробу, а також безплатне забезпечення лікувально-тренувальним протезом у разі необхідності. Максимально допустима сума грошової допомоги була встановлена у розмірі 150 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (у 2020 році – збільшено до 200 прожиткових мінімумів).
Однак старт повномасштабної війни 2022 року кардинально змінив реалії. Якщо, наприклад, у 2017 році на протезування і медичну реабілітацію інвалідів – учасників АТО державою виділялось близько 43 млн грн (і цього, в принципі, було більш-менш достатньо), то зараз кількість ампутацій зросла у рази – і не лише у військових, але й серед мирного населення.
Під час обстрілу вокзалу у Краматорську мати і донька втратили ноги. Джерело: ТСН
Відтак 12 квітня 2022 року Кабмін вніс зміни до попередніх постанов. Відтепер безкоштовно отримати допоміжні засоби реабілітації мають право всі особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам під час військової агресії рф проти України на підставі висновків лікарсько-консультативних комісій закладів охорони здоров’я чи рішень військово-лікарських комісій, незалежно від встановлення інвалідності.
Як отримати безкоштовний протез в Україні?
Процедура отримання протезно-ортопедичних виробів вітчизняного виробництва в Україні за бюджетні кошти включає наступні етапи:
- звернення до виробника протезноортопедичних виробів за консультацією і призначенням рекомендованого засобу;
- оформлення в лікувальному закладі за місцем проживання направлення на придбання ортопедичних виробів, згідно державної програми протезування суглобів;
- звернення в Управління соціального захисту населення за місцем прописки чи проживання, для встановлення групи інвалідності та розробки індивідуальної програми розвитку (ІПР);
- звернення до виробника за наданням послуги з виготовлення протезних виробів.
Для цього необхідно мати відповідний пакет документів: ксерокопію паспорту (для дітей до 14 років – свідоцтва про народження); копію довідки МСЕК; оригінал направлення зі служби УСЗН; ксерокопію ІПР для дорослих (для дітей, що потребують протез – копію ЛКК).
Зауважимо, в Україні працюють декілька підприємств, які розробляють та виготовляють протези. Зокрема, Київське казенне протезно-ортопедичне підприємство, ТОВ “Всеукраїнський центр реабілітації та протезування “Здоров’я”, львівське підприємство “Орто-Крок”, проєкт Technox, створений у співпраці з факультетом Біомедичної інженерії НТУУ “КПІ ім. Сікорського” тощо.
Вартість якісного протезу може сягати 1 млн грн. Джерело: З відкритих джерел
За даними співзасновниці благодійного проєкту “Рухайся. Живи” Тетяни Климко, вартість найдешевших протезів, які виконують суто косметологічну функцію, стартує від 18 тисяч грн. Ціна ж якісних протезів, які дозволяють виконувати понад 30 рухів кінцівкою, становить до 1 млн грн. При цьому в Україні виробляються переважно косметологічні протези.
Як отримати безкоштовний протез за кордоном?
Для розгляду питання протезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, за кордоном, учасник бойових дій або його законний представник має подати до Фонду соціального захисту інвалідів або його територіального відділення:
- заяву,
- копію паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків,
- рішення ВЛК або висновок ЛК про потребу в протезуванні чи ортезуванні,
- довідку з місця роботи (служби),
- витяг з історії хвороби, фото- та відеоматеріали щодо стану кукси та наявного об’єму рухів,
- витяг з наказу командира військової частини або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
Фонд протягом 25 робочих днів з дати отримання документів опрацьовує питання протезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, проводить пошук відповідної технології виготовлення, яка відсутня в Україні, закордонних надавачів спецдопомоги та з’ясовує з такими надавачами питання щодо конструкції та комплектації виробу.
У разі перевищення встановлених розмірів грошової допомоги учасник бойових дій або його законний представник може здійснити доплату різниці за рахунок власних коштів або інших не заборонених законодавством джерел шляхом перерахування відповідних коштів на спецрахунок, відкритий у Казначействі, для їх подальшого перерахування закордонному підприємству, що здійснюватиме протезування.
Держава гарантує бійцям і постраждалим від війни безкоштовне протезування. Джерело: З відкритих джерел
Як зазначає уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко, рішення щодо протезування за кордоном тієї чи іншої групи постраждалих українських бійців ухвалюється на державному рівні. Для цього при Центральному шпиталі діє спеціальна комісія, до складу якої входять представники МОЗ та Мінсоцполітки і яка визначає можливості відправлення пацієнтів до тієї чи іншої лікарні зі списку, наданого державами-партнерами. Організацією транспортування займається МЗС. А у подальшому бійці, яким за кордоном було встановлено протез, мають право на безкоштовне обслуговування за державний кошт.
Де в Україні проводять протезування і реабілітацію ампутантів?
Український науково-дослідний інститут протезування, протезобудування та відновлення працездатності займається комплексною реабілітацією осіб з інвалідністю та зі складною патологією опорно-рухового апарата. Щорічно в УкрНДІ проходять лікування понад 2 тисячі осіб з інвалідністю, з них 1100 – діти.
В Ірпені на Київщині успішно працює колишній військовий госпіталь, а нині – Військово-медичний клінічний лікувально-реабілітаційний центр. Саме тут діє унікальне відділення реабілітації пацієнтів з ампутованими кінцівками, в оснащенні якого допоміг трастовий фонд НАТО.
Один із пріоритетів діяльності Центру – реабілітація постраждалих військовослужбовців, а специфіка – допомога постраждалим після поранень у кінцівки. Йдеться, зокрема, про ампутантів. У 2014-2020 роках понад 7 тисяч військових, поетапно евакуйованих з району проведення АТО/ООС, отримали в центрі медичну допомогу, а понад 60 бійців з наслідками ампутацій пройшли тут реабілітацію. Нині у Військово-медичному лікувально реабілітаційному центрі допомогу надають не лише воїнам, а і цивільному населенню.
“На жаль, внаслідок бойових дій та окупації окремих районів, значна частина реабілітаційних центрів була втрачена, а логістика надання допомоги постраждалим – значно ускладнилась. Але держава невпинно працює в цьому напрямку, шпиталі надають первинну допомогу пораненим і проводять ампутації. На місцях продовжують працювати протезисти. У тих регіонах, де це можливо, протезні майстерні не лише функціонують у штатному режимі, а й постійно удосконалюють свою роботу, проводяться курси перекваліфікації, в Україну заходять нові технології протезування“, – коментує Вадим Свириденко.
Вадим Свириденко. Джерело: Вікіпедія
Про старт нового проєкту з безкоштовного протезування дітей, що постраждали від військової агресії рф, оголосили на початку червня 2022 року на Закарпатті. Ініціатива “Рухайся. Живи” покликана об’єднати найкращих вітчизняних і закордонних фахівців-та забезпечити дітей безкоштовними якісними протезами і реабілітацією. Для цього на першому етапі планується приймати в Ужгороді дітей, які потребують протезування, надавати їм допомогу та відправляти закордон. А згодом – облаштувати власну біопротезну лабораторію та операційну.
Де і як можна отримати безкоштовну допомогу за кордоном?
На початку червня компанія Esper Bionics (має штабквартиру в Нью-Йорку, офіси – у Львові та Берліні), відома як виробник біонічних протезів рук на основі технологій штучного інтелекту, оголосила, що збирає список українців, що потребують протезів.
Кожен українець, який втратив кінцівку під час війни та зацікавлений в отриманні сучасного протезу, може заповнити спецформу на сайті компанії.
Наприкінці травня завдяки волонтерам та небайдужим американським медикам, було також запущено проєкт Prosthetics for Ukrainians з безкоштовної допомоги людям, які втратили кінцівки під час війни. Протезування відбуватиметься у клініці Limb Lab у штаті Міннесота, США. “У цей складний час для України ми хочемо зробити свій внесок у допомогу постраждалим від війни“, – зазначає головний лікар клініки Яків Градинар. Для того, аби взяти участь у програмі, необхідно заповнити заявку на сторінці проєкту.
Також у травні, в ефірі загальнонаціонального телемарафону очільниця Міністерства у справах ветеранів України Юлія Лапутіна повідомила, що наразі тривають переговори щодо протезування поранених на війні українських військових у закордонних медзакладах.
Повідомляється, що загалом, завдяки механізму солідарності, що створений в рамках Європейського механізму цивільного захисту, з початку повномасштабної війни лікарні у 13 країнах ЄС прийняли у себе 500 пацієнтів з України, що потребують термінової медичної допомоги або тривалого лікування та догляду.
“Вкрай важливо надати постраждалим, які втратили на війні кінцівки, не лише кваліфіковану медичну, а й психологічну допомогу“, – наголошує Вадим Свириденко. “З ними потрібно розмовляти, дивитись їм у вічі. Багато бійців після ампутації перебувають у пригніченому стані, вони не хочуть підійматись з лікарняного ліжка, не знають як жити завтра. Слід допомогти їм зрозуміти: у житті немає нічого неможливого. Я маю багато прикладів, коли хлопці й дівчата без ніг займаються спортом, одружуються, заводять родини. Наша головна задача – повернути їх до нормального, повноцінного життя“.
Надія Рогальська