“Чаклунки-дивачки” – прем’єра такої вистави відбулася в Театрі юного глядача в Києві. Усі ролі виконують діти, серед яких ті, хто має проблеми зі слухом. У виставі йдеться про те, як повернути можливість чути. Проєкт реалізує інклюзивний театр “Почути світ” для дітей з вадами слуху з усієї України.
Три сестри – чаклунки-дивачки – головні героїні вистави. На своєму шляху вони зустрічають двох зайчиків, які не чують. Щоб допомогти новим друзям, юні відьмочки починають чаклувати.
У ролі чаклунки Рудовласки – Інеса: “Це дівчинка, руде волосся, вона дуже добра, їй 154 роки… Я мріяла бути режисером… ой, актрисою… і стаю нею”.
Радіє творчим успіхам онуки бабуся Олена Михайлівна. Інеса і її старша сестра народилися у батьків, які позбавлені можливості чути. Такі самі проблеми були й у дівчаток. Саме завдяки старанням бабусі обом сестрам частково повернули слух ще в ранньому дитинстві – вживили кохлеарні імплантати. Дівчата вже рік грають в ансамблі струнних музичних інструментів.
“В ансамблі вони не виділялися абсолютно з діток, з 15 осіб. Дві мої з імплантами грали на рівних з усіма. Це дітям і впевненості додає, і розкриває нові межі в тому, що вони вміють щось”, – міркує Олена Зикіна.
Із 17 акторів вистави “Чаклунки-дивачки” – дітей віком від 9 до 11 років – половина чує за допомогою імплантатів або ж слухових апаратів.
Роль одного з зайчиків, який нічого не чує, виконує Ігор. У нього проблем зі слухом немає: “Ми її ставили, щоб глухі діти не боялися бути в такій компанії, не боялися ставити собі імпланти”.
У фіналі вистави чаклунки-дивачки знаходять чарівну мушлю, за допомогою якої зайчики повертають собі можливість чути. Організаторка проєкту “Почути світ”, Ірина Лисенко – мама дитини з вадами слуху. Каже, що мушля символізує допоміжний засіб для таких людей. А за допомогою інклюзивної вистави хочуть поінформувати батьків таких дітей, що слух, бодай частково, можна повернути.
“Наші діти мають можливості, вони говорять і своїм прикладом надихають інших. Показують це. В Україні щороку народжується 400 дітей з важкою втратою слуху, тому чим більше вони будуть знати, що це можна компенсувати, тим раніше вони зможуть допомогти”, – наголошує організаторка проєкту.
Режисерка Марія Юшко пишається своїми вихованцями, які за 2 тижні поставили виставу. Діти власноруч зробили і костюми, і декорації, навчились танцювати і вивчили тексти.
“Діти неймовірну попрацювали, вони дуже старалися. І коли я бачу, що діти горять, що вони хочуть це робити – це набагато легше. Іноді здорові діти, в них все є і вони не цінують, що мають, вони починають лінуватися, те робити не хочу, інше… А тут вони реально всі рвали”, – каже Юшко.
Інклюзивну виставу з маленькими акторами організатори планують показати в регіонах, де живуть виконавці, які з’їхалися до Києва заради вистави.
Анна Брикова, Сергій Клименко