З умовами, в яких проживають внутрішньо переміщені особи у «Вінницькому обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій», ознайомилися 6 липня члени делегації Ліберецького краю Чеської Республіки.
Гетьман Ліберецького краю Мартін Пута та директор управління охорони здоров’я краю Владімір Ріхтер виявили ініціативу під час робочого візиту до Вінниччини оглянути заклад, де люди з інвалідністю, зокрема молодь і діти, можуть проходити реабілітацію працюючи та створюючи красу власними руками. Саме тому поважні гості обрали для візиту «Соціальні майстерні для людей з інвалідністю». Членам Чеської делегації було цікаво все: які саме діти і який час можуть знаходитись у майстернях, якою діяльністю зайняті, які фахівці з ними працюють, яке обладнання для реабілітації наявне в Центрі тощо.
Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна, яка супроводжувала гостей, зазначила: «Заклад повністю відповідає принципам доступності, а з 24 лютого він став прихистком для тих родин вимушених переселенців, у яких є люди з інвалідністю. Загалом, від початку повномасштабного вторгнення, тут зупинилися майже 450 людей. Працівники також займалися подальшою евакуацією, допомагаючи вимушеним переселенцям, які мають рідних з інвалідністю, виїхати за кордон. Зокрема, деякі родини тимчасово мешкають у Польщі, Данії, Нідерландах».
Розповідаючи чеським друзям про роботу підрозділу «Обрію» – «Соціальні майстерні для людей з інвалідністю», Світлана Іващенко, яка очолює цей важливий напрямок роботи, розповіла про те, чим живе заклад сьогодні та які має плани на майбутнє.
До війни в закладі щодня знаходились 30 і більше людей з інвалідністю. З ними постійно займались психологи, реабілітологи, соціальні педагоги, аби робота в теплицях на грядках, в творчих майстернях була на користь дітям і давала можливість тимчасового відпочинку їхнім батькам.
Наразі в «Обрії» реалізовується 8 програм. Світлана Іващенко ознайомила Мартіна Путу та Владіміра Ріхтера із проектом, який реалізується спільно з Японією, в межах програми для дітей «Повертаємось додому в Україну» – «Ми розбудовуємо другий поверх, де буде втілена наша мрія – велика актова зала! Хоча дуже багато роботи, нас це не лякає. Японські інвестори допомогли нам розпочати будівництво і взяли на себе частинку простору, але ми будемо раді будь-якій допомозі від інших зацікавлених сторін. От би нам спеціально обладнаний ліфт-підйомник влаштувати…Ціна питання – 15 тисяч доларів»,- каже Світлана Іващенко.
А зараз у приміщенні тимчасово проживають декілька сімей із регіонів активних бойових дій. Кожен із вимушених переселенців намагається знаходити собі заняття.
Вікторія із м. Слов’янськ, де зараз точаться найгарячіші бої, має інвалідність та пересувається на візку. Разом з чоловіком та котом вона займає маленьку кімнату, має все необхідне – одяг, харчування та догляд.
«Дуже вдячна працівникам Центру за людяне ставлення та забезпечення. Ми маємо можливість працювати в міру сил, а також знайомитись з місцевими пам’ятками. Вже відвідали Калинівку, ставку «Вервольф» у Стрижавці та декілька музеїв,- ділиться Вікторія.
Представники Чеської Республіки також оглянули їдальню, теплиці, пройшлися ділянками, де достигають овочі та замилувались «хатинкою в українському стилі», де періодично можуть проходити реабілітацію цілі родини з дітьми, які мають інвалідність.
А на згадку про відвідини – залишиться спільна світлина.
Вінницька обласна військова адміністрація