Як у соціальних мережах обговорюються потреби людей з інвалідністю: дослідження Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива»

Як у соціальних мережах обговорюються потреби людей з інвалідністю: дослідження Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива». харківська обласна фундація громадська альтернатива, моніторинг, обговорення, соціальні мережі, інвалідність

Як у соціальних мережах обговорюються потреби людей з інвалідністю: дослідження Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива». харківська обласна фундація громадська альтернатива, моніторинг, обговорення, соціальні мережі, інвалідність

Харківська обласна фундація «Громадська Альтернатива» провела моніторинг, як у соціальних мережах обговорюють потреби людей з інвалідністю. Дослідження проведено завдяки отриманому гранту від громадської організації «Ліга Сильних» в рамках проєкту фінансової підтримки СВМ та Європейського форуму інвалідності

Для аналізу було обрано 1200 ресурсів, що є відкритими публікаціями або коментарями в особистих профілях. Обрано дописи, які мали найбільше охоплення, і були написані за перше півріччя 2023 року.

За результатами моніторингу були визначені наступні тенденції:

  • Спеціалісти більш активні як автори, ніж решта учасників обговорення. Спеціалісти є потужним комунікаційним ресурсом, і вони можуть виступати медіаторами для висвітлення тем інвалідності в медіа.
  • Люди з інвалідністю діляться своїми думками у розмаїтті тем. Вільне висловлювання думок говорить про здоровий стан інформаційного середовища, де люди мають відчуття безпеки щодо вільного висловлення думок та мають довіру до ресурсів поширення інформації.
  • Українські медіа показують обізнаність в темі людей з інвалідністю. В новинних сюжетах говорять відкрито про проблеми, надають слово людині з інвалідністю, беруть коментарі в спеціалістів тощо.
  • Медіатизація теми людей з інвалідністю та інструменталізація емоцій. Медіа інструменталізують емоції через «картинку» – показують людину на кріслі колісному, в лікарні, проте це не має ознак об’єктивації.
  • Не помічається виражених ліній розділення між людьми з інвалідністю та без у суспільстві. Сфокусованість на подоланні своїх бар’єрів дозволяє людям з інвалідністю не відволікатися на політичний порядок денний і не витрачати час на сварки.
  • Практично невидимою залишається тема насильства щодо людей з інвалідністю. Є окремі сюжети в медіа щодо насильства щодо жінок з інвалідністю, зловживання статусом опікуна. Більше люди обурюються шахрайством з використанням статусу для виїзду за кордон, і в цьому обговоренні втрачається фокус щодо потреб людей з інвалідністю.

На основі проведеної роботи автори дослідження також розробили рекомендації, які знаходяться наприкінці документу.

З повною версією моніторингу обговорення потреб людей з інвалідністю в соцмережах можна ознайомитися за посиланням.

Цей документ підготовлено Громадською спілкою «Ліга Сильних» та ХОФ «Громадська Альтернатива» в рамках програми «Війна в Україні: інклюзивне реагування та відновлення на чолі організацій людей з інвалідністю», яка здійснюється у співпраці з Європейським форумом інвалідності (EDF). Висловлені погляди та думки належать авторам і не обов’язково відображають погляди EDF та інших донорів. Громадська спілка «Ліга сильних» та ХОФ «Громадська Альтернатива» мають повне право власності та редакційний контроль над змістом цього документу.

Бойко Марина

Громадська спілка «Всеукраїнське об’єднання організацій в інтересах осіб з інвалідністю «Ліга сильних»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*