«Левова частка дітей з особливими потребами можуть освоїти професію і працювати, якщо дати їм такий шанс», — Галина Амеліна-Царьова

«Левова частка дітей з особливими потребами можуть освоїти професію і працювати, якщо дати їм такий шанс», — Галина Амеліна-Царьова. львівщина, спілкування, суспільство, інвалідність, інклюзія

На Львівщині офіційно зареєстровано 12 тисяч дітей віком до 18 років з інвалідністю, близько 2 тисяч з них перебувають на інклюзії, а в загальних школах Львова на початок нового навчального року навчатимуться 1,2 тисячі таких дітей — заявила під час експертної дискусії у медіацентрі руху «Варта» голова комісії з питань сімейної політики та захисту прав дітей у Громадській раді при Львівській ОДА Галина Амеліна-Царьова, пише Varta1.

«Це на 300 діток більше, ніж торік, тому маємо прогрес. 450 закладів загальної середньої освіти — інклюзивні. Тобто, можемо сміливо твердити, що на сьогоднішній день третина шкіл працюють з дітьми з особливими потребами та інвалідністю. У дошкілля цьогоріч залучено 575 дітей.

Проте, що стосується дітей з комплексними порушеннями, вони навчаються або на індивідуальній формі навчання, або у закладах спеціальної освіти. І це суттєво ускладнює комунікацію з нормотиповими однолітками. Спілкування в обмеженому середовищі — шлях до деградації тих можливостей, які насправді мають особливі діти», — наголосила експерт.

Пояснила: можливість повноцінного спілкування — це можливість переймати навики соціально правильної моделі поведінки, можливість інтегруватись у суспільство.

Першочергово, слід звернути увагу на створення соціальних послуг для цієї категорії дітей, які допоможуть розвантажити батьків у догляді за ними, соціалізувати діток та у подальшому стануть базою здобуття навиків допрофесійної та професійної підготовки.

Вона констатувала, що на сьогодні більшість закладів профтехосвіти ще не готові брати до себе на навчання дітей із особливими потребами, оскільки педагоги не знають, як шукати до них підхід. Тому, слід використати базу закладів спеціальної освіти як майданчик для навчання педагогів, щоб вони змогли опанувати методами роботи з особливою молоддю.

«Зараз у закладах профтехосвіти Львівщини навчаються лише 105 дітей. Тому робота з педагогами, батьками, створення для цієї категорії дітей навчальних майданчиків щодо опанування професійними навичками — це основа, щоб почати змінювати ситуацію», — переконана Галина Амеліна-Царьова.

За її словами, надання соціальних послуг, право на здобуття профосвіти і подальший супровід у працевлаштуванні — це три важливі моменти, які потрібно досягти, щоб особливі діти не провели все життя у чотирьох стінах — у штучній в’язниці і для себе, і для рідних, які будуть змушені їх доглядати.

«У нашій мережі отримують послуги діти з комплексними порушеннями, аутизмом і, одночасно, з неймовірним талантом до малювання, ліплення. Це той потенціал, який потрібно використовувати. Є діти, які залюбки навчаються навичкам кулінарії, художнього промислу, різьбярства. Можна і варто працювати з цими дітьми, щоб надалі допомогти їм реалізуватись у дорослому житті. Щоб ці діти мали змогу працювати у міру своїх можливостей, бути корисними суспільству і отримувати кошти. Робота з особливими дітьми складна фізично і морально, але зусилля вартують того. Що може бути кращого, аніж подарувати шанс на повноцінне життя іншим?», — каже Галина Амеліна-Царьова.

Нагадаємо, разом із координаторкою «ВАРТИ» Наталією Шелестак Галина Амеліна-Царьова ініціювала відкриття на Львівщині Мережі освітньо-соціальних центрів для дітей з особливими потребами. Також вони розробили інноваційну модель Комплексу для дітей та молоді з інвалідністю, а також панують реалізувати Програму, за якою особливі діти зможуть отримувати профільну освіту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*