Чому складно дістати статус особи з інвалідністю внаслідок війни: історія бійця ЗСУ, який ледве вижив (ВІДЕО)

Чому складно дістати статус особи з інвалідністю внаслідок війни: історія бійця ЗСУ, який ледве вижив (ВІДЕО). мсек, олександр попик, документ, поранення, інвалідність

Чому складно дістати статус особи з інвалідністю внаслідок війни: історія бійця ЗСУ, який ледве вижив. мсек, олександр попик, документ, поранення, інвалідністьБоєць ЗСУ / 5.ua

Вони бʼють ворога і відстоюють нашу незалежність. А коли повертаються з війни з бойовими травмами, на них чекає інша боротьба – за свої права. Справжнє випробування – підтвердити інвалідність. Це нескінченна біганина від військово-лікарської до медичних експертних комісій. Спростити процедуру не лише для військових, а й для цивільних взялися у Міністерстві охорони здоровʼя. Доєдналася і громадськість. Тож що зміниться? Більше – у сюжеті журналістки “5 каналу” Карини Шевченко.

Олександр із перших днів російсько-української війни – в бою. У 2014-му добровольцем пішов у військо. За майже 10 років служби зазнав чотирьох поранень. Останнє – у Бахмуті. Ледве вижив.

“У мене у хребті 17 сантиметрів дірка. Ну і все. Танковий снаряд мене зняв. Нас було людей 8-9, напевно, всі “300” – тяжкі. Ну, так вийшло, що боялись до мене хлопці підійти, бо в мене тіло було зламане в іншу сторону. Вже до евакуаційної машини не кров, а піна виходила”, – розповів військовослужбовець ЗСУ (2014-2022) Олександр Попик.

У боротьбі за життя Олександр переміг. А далі – знову боротьба. Цього разу вже за свої права. Після тяжкого поранення у спинний мозок захисник не відчуває нижніх кінцівок, пересувається на кріслі колісному. Позаду купа операцій, попереду – суцільна бюрократія. Боєць взявся оформлювати статус інвалідності.

“Настільки паршиво нині роблять ВЛК, МСЕК. У мене вийшло так, що моє бойове розслідування вели 10 місяців, а у ВЛК вийшло, що за 5 місяців. І мені просто написали заявочку: дістав поранення під час проходження служби у військовій частині”, – поділився Олександр.

Щоб отримати статус особи з інвалідністю, родині чоловіка довелося звернутися до адвокатів. Але проблеми й перешкоди в отриманні інвалідності не зникли. У медико-соціальній експертній комісії немає чітко визначеного переліку документів для підтвердження статусу. Тож Олександру довелося проходити комісію по-новому щоразу, коли бракувало якогось папірця, зазначеного комісією. Все це тривало більш як рік – і лиш нещодавно довідка про інвалідність (1-ї групи) опинилася в руках Олександра.

Порядок встановлення інвалідності у військових та цивільних – різний. Поранені захисники зобовʼязані пройти тривалу процедуру: спершу отримують довідку №5 – висновок про поранення від військово-лікарської комісії. Потім огляд у лікарсько-консультативній комісії, і вже з усіма цими паперами йдуть до МСЕК, де й підтверджують статус – інвалідність унаслідок війни.

Займає ця процедура добряче часу. Здебільшого військові потрапляють у таку саму ситуацію, як Олександр. Бюрократія, зневага членів медичної комісії та фізична недоступність для людей з інвалідністю в лікарнях.

“Багато людей отримують інвалідність унаслідок бойових дій або внаслідок захворювань, які не пов’язані з бойовими діями. І процедура реформування потребує змін, оскільки питання черг, питання ставлення, питання взагалі розуміння підстав інвалідності, отримання статусу інвалідності – воно було доволі актуальним”, – сказала виконавча директорка ГО “Ліга сильних” Дар’я Сидоренко.

За вдосконалення таких медичних установ та спрощення процедури роботи комісії взялися у Міністерстві охорони здоров’я. Обіцяють велику реформу МСЕК.

“Іде процес цифровізації, скасовано довідку №5, проведено 30 навчань для МСЕК. Іде процес змін. Я був у 30 МСЕК. Міністерство говорить про створення умов для ефективної роботи”, – заявив радник премʼєр-міністра України Дмитро Луфер.

Свій вклад в ефективність роботи МСЕК внесла й громадськість. “Ліга Сильних” разом із партнерами “Принцип”, Українською Гельсінською спілкою з прав людини та “Разом проти корупції” напрацювали свої 10 пропозицій до урядової постанови “Питання медико-соціальної експертизи” №1317. Частину з них урядовці вже врахували. А саме:

  • цифровізація МСЕК;
  • встановлення термінів огляду пацієнта;
  • огляд пацієнта винятково профільним до захворювання лікарем;
  • затверджений єдиний перелік документів.

“Законопроект має врегулювати це питання щодо єдиного пакета документів, який тільки вимагається, і нічого інакше. Тому що з практики моніторингових візитів, військовий готував один пакет документів, який рекомендував ЛКК, на МСЕК виявили – донеси ще той і той. Насправді цього не має бути. Треба справді більше проводити донавчання саме по взаємодії з військовим, у якого є посттравматичний синдром, і пояснювати, чому на базі МСЕК ставлять саме такі запитання”, – сказав старший аналітик громадської організації “Правозахисна платформа для військовослужбовців “Принцип” Євген Лисенко.

Довідки МСЕК про статус інвалідності захисника передусім впливають на єдину грошову допомогу військовому, його подальшу можливість працевлаштування, реабілітацію та пенсію. Що швидше запрацюють зміни – то якіснішим стане обслуговування і подяка тим, хто захищає нас і нашу країну.

Карина Шевченко, “5 канал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*