Питання працевлаштування людей, які мають інвалідність, та вдосконалення взаємодії усіх сторін соціального діалогу щодо забезпечення зайнятості громадян цієї категорії стало змістом круглого столу, що відбувся у Новоукраїнській філії обласного центру зайнятості.
Захід пройшов у рамках Декади сприяння зайнятості людей з інвалідністю, що триває на Кіровоградщині та орієнтована на консолідацію зусиль і привернення уваги усіх сторін соціального партнерства до проблем, пов’язаних із зайнятістю громадян з інвалідністю.
Серед запрошених – представники органів влади та місцевого самоврядування, соціальних партнерів та роботодавців, а саме: ТОВ «Лан», ПП «Три-ер», ПП «Григорівка АГРО», КНП «Новоукраїнська міська лікарня», Новоукраїнський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Управління соціального захисту та охорони здоров’я Новоукраїнської міської ради.
Під час обговорення порушувалися нагальні питання щодо підвищення якості робочих місць для осіб з інвалідністю, створення для них гідних умов роботи та оплати праці; подолання упередженого ставлення роботодавців до використання праці осіб із інвалідністю; приведення у відповідність до потреб ринку праці та роботодавців напрямків професійної підготовки громадян, які мають вади здоров’я.
Зокрема зазначалося, що одним з головних пріоритетів державної політики у сфері соціалізації та інтеграції в суспільство людей з інвалідністю є їх зайнятість. Робота має позитивний вплив на життя цих людей, допомагає відчути себе повноправними членами суспільства та сприяє реабілітації.
Служба зайнятості всебічно сприяє залученню людей з інвалідністю до сфери соціально-трудових відносин шляхом надання широкого спектра соціальних послуг. Однак лише збільшення кількості соціальних послуг, що надаються службою зайнятості, та підвищення їх якості не забезпечать зменшення рівня безробіття серед зазначеної категорії населення.
Йшлося й про надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу особам з інвалідністю внаслідок війни та членів їх сімей, можливість отримати ваучер на навчання особам з інвалідністю за відсутності підходящої роботи, а також безоплатно пройти навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
Наголошувалося, що складність залучення активних програм зайнятості осіб даної категорії полягає в тому, що надання соціальних послуг здійснюється виключно за рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії, а вакансії, що подаються роботодавцями, в основному їм не відповідають. Це значно звужує права громадян з інвалідністю на працю, унеможливлює їх повноцінну інтеграцію у суспільство. Кожен із роботодавців мусить розуміти, що серед професіоналів різного рівня кваліфікації можуть бути люди з інвалідністю, які хочуть і можуть працювати, тому робочі місця, створені для таких громадян, повинні бути адаптовані для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Таким чином, вимогою сьогодення є ефективність взаємодії роботодавців, органів виконавчої влади й місцевого самоврядування та служби зайнятості. «Ця співпраця сприятиме трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з інвалідністю, адже професійна діяльність – це можливість бути рівноправними членами суспільства. Тож допоможемо людям, які мають вади здоров’я, реалізуватися повною мірою, у т.ч. у професійній сфері», – насамкінець підкреслив начальник відділу рекрутингу та взаємодії з роботодавцями Новоукраїнської філії обласного центру зайнятості Володимир Бокало.