Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідністьФото з мережі Інтернет

Наразі у столичному регіоні є чимала кількість дітей із інвалідністю, що потребують кваліфікованої допомоги. Заклади, що надають реабілітаційні послуги, нерівномірно розподілені по області та зосереджені здебільшого в Києві. Окрім того, в області є лише один державний профільний заклад. Як це впливає на якість життя населення, розбиралася “Моя Київщина”

На території Київської області функціонує 44 заклади охорони здоров’я, що надають медичну допомогу дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування). Із-поміж них два здійснюють медичну реабілітацію немовлят, які народилися передчасно, та/або хворими упродовж трьох перших років життя: КП “Лікарня інтенсивного лікування Боярської міської ради” та КП Київської обласної ради “Київська обласна дитяча лікарня”.

Варто зауважити, що саме у вищезазначених закладах займаються реабілітацією дорослих та дітей від 3 років із ураженням опорного-рухового апарату, а також нервової системи. Крім цього, на такій діяльності спеціалізуються КП “Білоцерківська міська лікарня №2” і КП “Славутицька міська лікарня”.

Ситуація з реабілітаційними закладами на Київщині видається вельми складною. Але для початку просте питання:

Що таке реабілітаційний заклад?

Закон України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” проголошує:

Реабілітаційний заклад – установа, підприємство, заклад, у тому числі їх відділення, структурні підрозділи, незалежно від форми власності, що здійснює реабілітацію осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів у сфері реабілітації.

Статтею 13 вищенаведеного Закону встановлено, що реабілітаційні заклади залежно від змісту реабілітаційних заходів, які вони здійснюють, належать до таких типів:

 • реабілітація у сфері охорони здоров’я;
 • медико-соціальна реабілітація;
 • соціальна реабілітація;
 • психолого-педагогічна реабілітація;
 • професійна реабілітація;
 • трудова реабілітація;
 • фізкультурно-спортивна реабілітація.

Згідно з інформацією, поданою на офіційному вебсайті Міністерства соціальної політики України, наразі в Київській області функціонує всього-на-всього 3 заклади охорони здоров’я, що здійснюють заходи із реабілітації дітей із інвалідністю:

 • Товариство з обмеженою відповідальністю “Центр реабілітації дитини “Вікторія” (м. Бориспіль);
 • Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр відновного лікування «Вільний рух» (м. Славутич);
 • Дитячий спеціалізований санаторій “Орлятко” (смт. Ворзель).

Зауважимо, що лише останній державний.

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

ТОВ “Центр реабілітації дитини “Вікторія”

Головою медичної установи є Світлана Шишкова. Варто зазначити, що вона також є керівницею ТОВ “Сучасні лед технології”, що спеціалізується на виробництві електричного освітлювального устаткування. Крім цього, Шишкова – засновниця 4 компаній: спеціалізоване виробниче акціонерне товариство закритого типу “Авіаспецмонтаж”, “Старий порт”, “Нью ейдж медіа”, “Старий порт +”.

“Центр реабілітації дитини “Вікторія” – приватний заклад, тому за основний курс реабілітації, що триває 10 днів, потрібно викласти із кишені 15 тис грн (із урахуванням того, що середня зарплата в Київській області становить 12 946 грн).

За цю суму дітям пропонують такі послуги фізичної реабілітації:

 • лікувальний масаж із розробкою суглобів (парафінові аплікації)
 • кінезіотерапія (ЛФК, підвісна терапія, вправи на тренажерах).

Серед факультативних послуг – заняття з психологом (від 450 грн), логопедом-дефектологом (500 грн), а також індивідуальне заняття з інструктором у басейні (500 грн).

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

Медичний штат працівників нараховує 6 дипломованих лікарів, 4 із яких мають післядипломну освіту Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. Також із пацієнтами працюють 6 медичних сестер, які є асистентами лікарів.

У цьому закладі лікують дітей із діагнозом ДЦП. На офіційній сторінці центру у Facebook зазначено, що є можливість пройти реабілітацію за державною програмою (виділяють 16 тис грн або 25 тис грн). Для цього потрібно звернутися до управління соціального захисту населення та подати заяву. Щоправда де-факто отримати фінансування – справа не з легких…

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

ТОВ “Центр відновного лікування “Вільний рух”

Керівницею медичної установи є Світлана Доманська. Центр створений для надання реабілітаційної допомоги дітям із діагнозом ДЦП та іншими порушеннями роботи опорно-рухового апарату, що пов’язані з ураженням центральної нервової системи. Курс лікування становить 11 днів, із яких перший – знайомство з клінікою, огляд невролога та фізіотерапевта, оцінка та відеофіксація рухових можливостей дитини згідно з міжнародною шкалою GMFМ. Реабілітація розпочинається безпосередньо з другого дня та охоплює такі процедури:

 • кінезіотерапія (лікувальна гімнастика, підвісна терапія, заняття на тренажерах, заняття в костюмі “Гравітон”) – тривалість одна година;
 • загальний масаж із розробкою суглобів – одна година;
 • парафінові аплікації;
 • грязелікування;
 • гідромасажні ванни;
 • сенсорна кімната з використання світло-, аромо-, музикотерапії, вібромасаж, що діє на всі органи чуття).

Додаткові послуги: заняття з психологом, логопедом, а також індивідуальне заняття з інструктором у басейні. Пропонуємо читачам порталу ознайомитися з актуальними цінами на 2021 рік.

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

Дитячий спеціалізований санаторій “Орлятко”

Це єдиний заклад на території Київської області, що забезпечує БЕЗКОШТОВНЕ відновне та реабілітаційне лікування дітей від 5 до 18 років цілий рік. Керівником установи є Микола Мазур.

Санаторій спеціалізується на гастроентерологічному (150 ліжок) та ортопедичному (63 ліжка, зокрема й для 12 дітей у супроводі дорослих) профілі. Курс лікування триває 27 днів, за які пацієнти отримують такі послуги:

 • кліматотерапія;
 • дієтотерапія (5-ти разове збалансоване дієтичне харчування);
 • медикаментозне лікування (згідно призначень лікаря);
 • реабілітаційне лікування;
 • фізіотерапевтичне лікування (електролікування, світлолікування, озокерітолікування, інгаляції, лікування мінеральними водами);
 • масаж;
 • лікувальна фізкультура;
 • ароматерапія;
 • фітотерапія;
 • синглентно-киснева терапія.

Зауважимо, що для дітей проводять різноманітні розважальні заходи: змагання (“Веселі старти”, “Сильні, сміливі, спритні”), санаторні чемпіонати (із футболу, волейболу, настільного тенісу), квест “Золото Флінта”, конкурс “Краща пара”, “Веселий експрес”, інсценізації казок на сучасний лад тощо.

Як отримати путівку?

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

Згідно з даними, наявними в департаменті соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, станом на 01.07.2021 р. у столичному регіоні державну соцдопомогу отримують 9172 дитини. Це велика кількість дітей, і одного-єдиного профільного державного закладу тут явно недостатньо.

Три на всю область: як працюють реабілітаційні центри на Київщині. київщина, реабілітаційний центр, допомога, послуга, інвалідність

Окреме питання – логістичне. Примітно, що діти з інвалідністю є в кожному районі області. Оскільки на Київщині функціонує лише три реабілітаційні центри, то цілком закономірно виникає проблема доїзду з віддалених населених пунктів.

Уявімо собі ситуацію, що дитині з інвалідністю потрібно отримати кваліфіковану допомогу. Власного автомобіля сім’я не має, а відтак до лікувального закладу потрібно діставатися самотужки. Тут на допомогу приходить громадський транспорт. Але чи дійсно на допомогу? Ні для кого не новина, що чимала кількість маршруток не обладнана для маломобільних категорій.

І коли чекати на послугу соціального таксі або ж особистого трансфера – що навіть звучить фантастично? В результаті батькам чи опікунам дитини з інвалідністю доводиться бити у хвіст і гриву, аби потрапити до реабітаційного центру.

Спершу потрібно дістатися до райцентру, де вже можна буде сісти на маршрутку до столиці, згодом пізнати всі “переваги” їзди в громадському транспорті там, а вже тоді дістатися до місця призначення. Ну звісно ж не варто забувати про те, що, окрім багатьох пересадок, незмінними попутниками кожного жителя столичного регіону, є годинні затори та затяжні, ледь не вічні, ремонти.

Отже, існує нагальна потреба забезпечення гідних умов для здійснення реабілітації дітей із інвалідністю, що проживають у межах Київщини. Наразі ситуація є вкрай невтішною…

Антон Болбочан
журналіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*