Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Державний центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю “Донбас” переїхав у Івано-Франківськ після повномасштабного вторгнення РФ в Україні. Зараз працівники установи облаштовують приміщення для цілодобового стаціонару та кабінетів фізіотерапії. Частину послуг можна вже отримати в центрі за скеруванням лікаря. Про це Суспільному розповіла керівниця закладу Світлана Фоміна.
З її слів, центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю “Донбас” працював у Краматорську із 2007 року. Психологічну, соціальну та фізичну реабілітацію отримували дорослі та діти з різних міст України. Окрім того, в закладі можна було здобути практичні навички із шести спеціальностей.
Світлана Фоміна розповідає, 24 лютого у закладі перебували 78 пацієнтів, тож насамперед після початку повномасштабної війни вона з колегами займалися евакуацією цих людей у безпечні регіони.
“24 лютого, дуже страшний вибух о 5:00. Ми зрозуміли, що треба упродовж тижня евакуювати тих людей, які приїхали на реабілітацію. Це — візочники та люди з порушенням опорно-рухового апарату. Ми їх везли на вокзал на потяги. Упродовж двох тижнів ми всіх евакуювали”, — каже Світлана Фоміна.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Після евакуації пацієнтів, розповідає керівниця закладу, перевезли до Дніпра документи та частину обладнання й почали шукати приміщення для релокації на заході України. Світлана Фоміна каже, до Івано-Франківська переїхали 11 працівників центру, також влаштували на роботу п’ятьох місцевих жителів.
“Це було вже складно, бо не було грошей. Ми власними силами вивозили. 5 700 м² — площа будівлі. Тому забрати все неможливо. Спочатку ми вивозили своїми невеличкими автомобілями до Дніпра, а звідти наймали вантажівки. Було три великі вантажівки по 13,5 м. На цей час будівля у Краматорську ще непошкоджена. Пошкоджений демонстраційний зал – там вибиті вікна, бо поряд упала ракета”, — розповідає Світлана Фоміна.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Завідувачка відділення психолого-педагогічної реабілітації Олена Савченко каже, зараз шукають спонсорів, щоб завершити облаштування палати для стаціонару та кабінетів для фізіотерапії.
“Тут потрібно зробити все: провести електрику, бо будівля 1957 року, потрібно встановити витяжки, бо у фізіотерапевтичних кабінетах вони обов’язкові, потрібно зробити повністю ремонти, поміняти дверні. Це все — позабюджетні гроші”, – розповідає Олена Савченко.
Ветеран АТО Леонід Морошан виконує вправи у кабінеті лікувальної фізкультури центру. Чоловік розповідає, отримав поранення у 2015 році у Дебальцевому. Після лікування їздив на реабілітацію у санаторії в інші області, адже на Прикарпатті такого закладу раніше не було.
“Після поранення я був на інвалідному візку. В Іспанії мене поставили на ноги, але реабілітація потрібна постійно”, – каже Леонід Морошан.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За словами представника урядового уповноваженого з прав людей з інвалідністю на Івано-Франківщині Миколи Макара, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Франківщину переїхали 4 000 людей з інвалідністю, і ще приблизно 80 тисяч — місцевих жителів з інвалідністю. Відтак робота такого центру є важливою для області.
“В Україні є чотири такі центри. У нашій області не було жодного реабілітаційного центру для людей з інвалідністю. Для дітей є невелика кількість. У цей час, коли тривають воєнні дії, самі розумієте, яка кількість воїнів з інвалідністю повернеться – надзвичайно багато. Окрім того, є переселенці з інвалідністю”, – розповідає Микола Макар.
Представник урядового уповноваженого з прав людей з інвалідністю на Івано-Франківщині Микола Макар. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Представник урядового уповноваженого з прав людей з інвалідністю каже, унікальність цього реабілітаційного центру полягає в тому, що там буде стаціонарне відділення.
“Людина зможе в центрі місяць перебувати, харчуватися і паралельно з тим проходити реабілітацію. І ще, окрім того, може навчатися деяких професій. Це для людей з інвалідністю є дуже важливим у наш час”, – каже Микола Макар.
За словами Світлани Фоміної, повноцінно заклад в Івано-Франківську запрацює приблизно за два місяці. Після повернення до Краматорська у Франківську планують залишити філію центру, каже керівниця медзакладу.
Маріaна Басалига, Ілона Захарук