Від початку повномасштабного вторгнення у 2022 році спостерігається тенденція до збільшення осіб з порушенням зору в Україні. За даними НЗСУ, якщо у 2021 році кількість осіб з втратою або погіршенням зору нараховувала 17 478 осіб, у 2022-му зросла до 19 551. І лише за 7 місяців 2023 року лікарі вже засвідчили понад 19 тисяч таких діагнозів, що вже більше, ніж за весь 2022-й рік.
Це нерозривно пов’язано з війною, що триває. Багато людей втратили зір внаслідок травм, спричинених мінними вибухами, та ракетними обстрілами.
Існує нагальна потреба в розширенні та вдосконаленні реабілітаційних послуг в Україні.
Так на базі Державної реабілітаційної установи Міністерства соціальної політики «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» проходить відпрацювання абсолютно нового напрямку реабілітації в Україні – комплексна модель реабілітації людей з порушенням зору.
Цю модель розробили – Програма розвитку ООН разом з українськими експертами.
Проєкт стартував минулого року. Наразі 26 осіб, які потребують реабілітації, вже її пройшли.
Комплексна модель реабілітації людей з порушенням зору включає п’ять етапів:
- Орієнтування – користування білою тростиною. Як у приміщенні, так і на вулиці.
- Користування мобільним телефоном – спеціальними програмами для розпізнавання об’єктів та навичками телефонування.
- Користування життєвими навичками – здобуття незалежності у побуті.
- Психологічна підтримка – не зосереджуватися на темі втрати зору, а зрозуміти, що життя продовжується і його можна наповнювати новими вміннями.
- Навчання шрифту брайля. П’ятий пункт за бажанням.
“Оскільки саме такий напрям реабілітації абсолютно новий в Україні, зараз триває відпрацювання на державному рівні, що саме включати така реабілітація. Ця модель потребує масштабування, бо кількість людей, які втрачають зір, лише зростає. Наш Центр готовий ділитися досвідом з іншими установами”, – сказав Роман Штогрин, директор Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля».
За його словами, втрата зору – це не вирок для людини, при правильній реабілітації, люди з інвалідністю можуть продовжувати активне соціальне життя та успішно влаштуватися на роботу.
В рамках співпраці з ПРООН, створено асфальтований майданчик (15 на 20 м) з тактильною навігацією, закуплено обладнання для проведення занять, покращено доступність для людей з інвалідністю в реабілітаційній установі та створено мультидисциплінарну реабілітаційну команду для надання якісної реабілітації.
Щоб приєднатися до програми комплексної моделі реабілітації необхідно мати наступні документи.
Якщо встановлена група інвалідності:
Індивідуальна програма реабілітації (там має бути відмічений п. 7 “Соціально-побутова реабілітація “), а також довідка МСЕК
Виписка з шпиталю форма 027/о (якщо пройшло 6 місяців з дати виписки, то поновити в сімейного лікаря), а також довідка дерматолога та флюорограма;
Копії: паспорта, ідентифікаційного коду, пенсійного посвідчення, довідки МСЕК;
Зазначені документи занести в районне (міське) управління праці та
соціального захисту населення для подачі заяви.
Якщо військовослужбовець перебуває на лікуванні, проходження реабілітації можливе за направленням ВЛК ( із зазначенням, що потребує соціально-побутової реабілітації на базі Центру «Поділля»), а також копія паспорту та коду
Міністерство соціальної політики України