Як у Чехії процвітає і розвивається гірське село, 80% жителів якого мають інвалідність (ВІДЕО)

Як у Чехії процвітає і розвивається гірське село, 80% жителів якого мають інвалідність (ВІДЕО). нератов, церква, чехія, священик йосип сучар, інвалідність

Як у Чехії процвітає і розвивається гірське село, 80% жителів якого мають інвалідність. нератов, церква, чехія, священик йосип сучар, інвалідністьСкріншот з відео

У Чеській Республіці знаходиться село Нератов, 80% його жителів мають інвалідність. Харизматичний священик Йосип Сучар перетворив колись занедбане комуністами місце в громаду для маргінальних громадян країни

Нератов був знищений війною і комуністичним правлінням в середині ХХ століття, його барокова церква – місце історичного паломництва, була зруйнована ракетою, випущеною п’яним солдатом. До кінця епохи комунізму в 1989 році в селі проживали лише дві особи, передає Depo.ua з посиланням на Рositive.news.

Отець Йосип завжди вважав це селище особливим. Він вперше відвідав його в 1987 році і зізнався, що тоді помолився і пообіцяв, що зробить усе, щоб колись знову провести у цій церкві месу.

Незабаром після падіння в Чехії комуністичного режиму, отцю Йосипу доручили новий прихід саме у селищі Нератов.

“Наш Бог великий жартівник, і ми повинні бути обережні з тим, що говоримо йому”, – казав священник.

Він зазначив, що задумав зробити Нератов місцем безпеки і спільноти для людей з обмеженими можливостями.

“Ми пообіцяли, що не будемо просто говорити про допомогу найбільш нужденним, ми будемо щось робити”, – сказав він.

Протягом 42 років комуністичного правління чехи-інваліди були замкнені, інвалідність державна машина вважала чимось небезпечним, божевільним або руйнівним. Тисячі людей були розлучені з родинами, пропаганда розповсюджувала, що інвалідність заразна. Багато людей не вижили.

“Люди з обмеженими можливостями в нашому суспільстві були використані і зруйновані, як ця церква і це село. Якщо ми збиралися полагодити село, ми також повинні були полагодити людей”, – казав отець Йосип.

Спочатку для відновлення села він користувався підтримкою декількох добровольців, які вручну очищали згорілу церкву. З роками все більше волонтерів потягнулися до проекту, приносячи з собою технології, архітекторів, плани і мрії. У селище почали переїжджати люди, відкривалося багато підприємств.

Тепер, 30 років потому, село змінилося до невпізнання. Головна церква була відроджена і в 2007 році отримала скляний дах.

Пивоварня відкрилася в 2018 році, і зараз там є паб, де подають чеські страви: свинину і пельмені. У селищі є магазин, школа, дитячий майданчик, ресторан, город і фруктовий сад. Навколо розкидані красиві альпійські будиночки з акуратними садками з лаванди і герані.

На сьогодні 80% жителів Нератова – це люди з психічними або фізичними вадами, які працюють в різних сферах діяльності.

У громадській асоціації Нератова, яку Йосип створив для управління сільськими справами, в даний час працюють 250 людей, що робить її однією з трьох найбільших роботодавців країни для людей з обмеженими можливостями.

Отець Йосип скромно каже про свої досягнення, і додає, що заслуга відродження селища не його.

“Мова йде про людей, які живуть і працюють тут. Люди з обмеженими можливостями – це вони збирається разом і вирішують напрямок розвитку цього села, а не я. Все, що ви бачите тут, це через них. Ось справжня причина, з якої Нератов повернувся до життя”, – каже отець Йосип.

Ceska Sporitelna // The Village of Neratov // Case Study from Dora Pruzincova on Vimeo.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*