Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю

Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю. аліменти, дитина, матеріальна допомога, непрацездатний, інвалідність, design, screenshot, sign, text, graphic, typography, green, font. A white sign with black text

Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю. аліменти, дитина, матеріальна допомога, непрацездатний, інвалідність

В травні 2018 року до Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася громадянка П., яка потребувала консультації щодо стягнення аліментів на повнолітню дитину з інвалідністю.

Працівники місцевого центру порекомендували клієнтці звернутися до суду та захистити інтереси дитини.

Сімейний кодекс зобов’язує батьків утримувати своїх непрацездатних дітей з інвалідністю з дитинства, навіть якщо вони досягли повноліття. Розмір і періодичність виплат призначається в судовому порядку.

Головних умов для цього дві:

– непрацездатність особи з інвалідністю;

– необхідність матеріальної допомоги.

За законом, до повністю непрацездатних громадян належать особи з інвалідністю 1 і здебільшого 2 груп. Якщо дитина з інвалідністю належить до 3 групи, то вона вважається особою зі зниженою працездатністю. З невеликими обмеженнями вона може працювати на посаді, яка передбачає не особливо складну роботу і тільки під суворим наглядом лікаря. Однак далеко не всі підприємства осіб з інвалідністю беруть на роботу. І наявність «всього лише» 3 групи не гарантує обов’язкове працевлаштування. Якщо немає роботи, то з’являється право на матеріальну допомогу. При цьому вік особи з інвалідністю особливого значення не має. Таким чином, право на отримання аліментів беззастережно мають особи з інвалідністю 1 і 2 груп, а особам з інвалідністю 3 і частково 2 груп доведеться додатково підтвердити, що вони не можуть влаштуватися на роботу і отримувати дохід. Багато платників вважають, що платіж аліментів на дитину з інвалідністю триває не до 18, а до 21 року. Насправді це не так. Аліменти для будь-якої дитини виплачуються до її повноліття, якщо немає заборгованості і не настали умови, що припиняють стягнення. Але якщо є заборгованість або другий батько раніше не подавав на аліменти, то протягом 3 років після досягнення повноліття дитина може сама звернутися до суду за стягненням боргів. Одержувач, який є інвалідом з дитинства, може претендувати на початок виплат в будь-який час, навіть якщо в дитинстві він не отримував від батька ні копійки. Таким чином, якщо особа з інвалідністю з дитинства не має роботи або іншого джерела доходів, то вона може претендувати на отримання аліментів з боку батьків або опікунів навіть після свого повноліття, але тільки за умови, що доведе в судовому порядку свою потребу матеріальної допомоги і непрацездатність. Аліменти на дитину з інвалідністю після її повноліття виплачуються тільки у твердій грошовій формі і є матеріальною допомогою.

Порядок виплати аліментів на дитину з інвалідністю

Існують 2 варіанти того, як можна оформити виплати аліментів на дитину з інвалідністю: добровільний і примусовий. При добровільному варіанті між батьками (батьком) і повнолітньою дитиною укладається угода про матеріальну допомогу. У ній мають бути зазначені сума щомісячних платежів і дата виплат. Розмір аліментів на дитину, яка є повнолітньою особою з інвалідністю 1 або 2 груп, визначається так, щоб задовольняв обидві сторони. Зазвичай встановлюється виплата не нижче прожиткового мінімуму. Якщо дитина є недієздатною, то на укладення такого договору потрібна згода опікуна. Документ завіряється у нотаріуса.

Примусовий варіант передбачає звернення дитини чи її опікуна до суду для отримання рішення суду. Для призначення аліментів на дитину з інвалідністю з дитинства суд повинен визнати непрацездатність і складний фінансовий стан позивача. Навіть якщо особа з інвалідністю отримує від держави допомогу, пенсії та інші платежі і у неї може бути майно, яке приносить додатковий дохід, вона все одно може претендувати на стягнення аліментів. Якщо дитина з інвалідністю до 18 років отримувала аліменти після звернення до суду, то вважається, що дія цього позову закінчилася. Потрібно знову подавати в судову інстанцію відповідну заяву.

Відповідно до ст. 88 Сімейного кодексу України, якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає. Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 цього Кодексу, без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.

Ст. 80 Сімейного кодексу України визначено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів одному з подружжя суд визначає з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення. Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

Які потрібні документи?

Для подачі заяви на стягнення виплат на дорослу дитину з інвалідністю потрібно звертатися в районний суд. Крім самої заяви потрібні наступні документи:

 • свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;
 • довідка з медустанови, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;
 • довідка про доходи учасників процесу;
 • копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про перебування на обліку;
 • довідка про склад сім’ї.

У ній потрібно вказати:

 • дані суду, куди подається позов;
 • особисті дані стягувача (дитини, її батьків або опікуна) і платника (платників);
 • підстави, на яких повинні бути призначені аліменти на дитину з інвалідністю;
 • дані з медичної довідки про непрацездатність;
 • розмір аліментів (обов’язково у твердій сумі);
 • періодичність виплат;
 • реквізити отримувача.

Як збільшити або зменшити виплати?

Суд враховує думку заявника, але розмір аліментів на дитину з інвалідністю встановлює самостійно, виходячи з багатьох факторів:

 • дохід платників та одержувача;
 • наявність або відсутність у них житла, що здається в оренду;
 • наявність або відсутність банківських вкладів та цінних паперів;
 • витрати на лікування;
 • витрати на інших членів сім’ї, стосовно яких платник має зобов’язання, наприклад, витрати на його власних дітей.

Законом передбачено, що при тривалій хворобі, що вимагає додаткових витрат, аліменти на повнолітню дитину можуть бути скориговані на користь збільшення. Для цього потрібно подати до суду відповідну заяву. До неї потрібно докласти всі документи, що підтверджують витрати на лікування.

За заявою сторін можливий перерахунок аліментів не у твердій сумі, а в процентному відношенні до доходу платника. Зменшення платежів також проводиться в судовому порядку. Платник повинен довести погіршення свого матеріального становища або поліпшення матеріального становища одержувача і не мати заборгованостей. Якщо аліменти на дітей були переплачені, то можна зайнятися стягненням надлишково сплачених коштів.

Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу. Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина визначає суд у твердій грошовій сумі і(або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів.

При цьому суд враховує:

 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина.

Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи. Суд обов’язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Слід врахувати, що рішення суду, за яким на користь дитини стягувалися аліменти до досягнення нею 18 років, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною вищевказаного віку. Це означає, що якщо батько або дитина потребує аліменти після 18 років, то судом повинно бути винесено нове судове рішення про продовження терміну стягнення аліментів на дитину.

Стягнення аліментів у судовому порядку.

Позов про стягнення аліментів можуть подати:

1) один з батьків (в тому числі бабуся, дідусь), з яким проживає дитина, що потребує матеріальної допомоги;

2) безпосередньо сама дитина, що потребує матеріальної допомоги (п. 3 ст. 199 СК України).

Нагадаємо, детальну інформацію з питань надання правової допомоги можна отримати у Першому полтавському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Полтава, вул. Міщенка, 2 з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (0532)50 27 22.

Інформацію про адресу найближчого місцевого центру чи бюро правової допомоги можна отримати за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги –
0 800 213 103
(дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України, цілодобово)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*