Без зайвих обмежень: система виконання покарань та соціальної адаптації для осіб з інвалідністю

Без зайвих обмежень: система виконання покарань та соціальної адаптації для осіб з інвалідністю. без зайвих обмежень, адаптація, засуджений, інвалідність, ініціатива, hand, finger

Громадські активісти, разом із засудженими, сприятимуть формуванню національної системи виконання покарань та соціальної адаптації для осіб з інвалідністю, яка сприятиме зменшенню обмежень для таких людей. «Без зайвих обмежень», саме так і назвали цю ідею її ініціатори.

Підґрунтям для виникнення ініціативи є декілька чинників. Одним з головних є те, що в установах виконання покарань, перебувають різні категорії засуджених. В тому числі особи, які мають інвалідність. Вони, мають забезпечуватись додатковими можливостями у різних сферах життєдіяльності. Та мають бути у особливому фокусі уваги у персоналу виправних закладів.

Однак внаслідок невдалого правового та економічного забезпечення, національна система виконання покарань та соціальної адаптації звільнених, невзмозі успішно реагувати на потреби людей з інвалідністю. Окрім того, додаткові труднощі в організації та проведенні соціально-виховної та медико-соціальної роботи із засудженими, додали карантинні обмеження, викликані епідемією коронавірусу. Адже, на даний час, будь-які неурядові інституції не можуть відвідувати установи виконання покарань для проведення заходів духовної, соціально-виховної та медико-соціальної роботи. Водночас, такі інституції є одним з важливих елементів національної системи виконання покарань та соціальної адаптації екс-засуджених.

Розуміючи ситуацію, що склалась, громадські активісти вирішили знайти дещо інший шлях. Враховуючи можливості інтернет-комунікацій та стан матеріально-технічного забезпечення соціально-виховної служби, ініціатори за участю засуджених, які мають інвалідність, розроблять серію інформаційно-освітніх відеосюжетів.

Для цього, за допомогою Інтернет-комунікацій та телефонного зв’язку, буде проведено серію консультацій безпосередньо із засудженими, які мають інвалідність та перебувають в установах виконання покарань.

Під час консультацій планується виявити пул найбільш хвилюючих питань та проблем, що турбують таку категорію засуджених осіб.

Завершальним етапом буде створення серії відеороликів, що можуть використовуватись у процесі соціально-виховної роботи. Передбачається, що відеоматеріал, надасть людям, які мають інвалідність та перебувають в установах державної кримінально-виконавчої служби України, отримати відповіді на найбільш хвилюючі їх питання. Зокрема, пов’язанні з:

  • Процедурою підтвердження інвалідності під час перебування в установі виконання покарань а також механізмами отримання виплат, пов’язаних з наявною групою інвалідності та інших питань, дотичних до визначеної сфери.
  • Порядком дій, в ситуації, якщо інвалідність виникла під час перебування в установі виконання покарань (приміром, під час виконання роботи на підприємстві установи виконання покарань чи незадовільної роботи персоналу установи виконання покарань або в ситуації, коли особа була піддана катуванням тощо).
  • Процедурою підтвердження наявної інвалідності після звільнення з місць позбавлення волі.
  • Правовим захистом та соціальним забезпеченням в процесі соціалізації після звільнення з місць позбавлення волі (де можна отримати тимчасовий притулок, як отримати допомогу у працевлаштуванні, де можна отримати кошти тощо).

Загалом, ініціатива «Без зайвих обмежень» не планує обмежуватись лише створенням відео і відкрита для нових ідей та партнерів.

Ініціатива «Національна система виконання покарань та соціальної адаптації для осіб з інвалідністю: без зайвих обмежень» впроваджується ФОП Бочаров-Туз Володимиром в межах проекту ГО Fight For Right “Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю” за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в України.

Vladimir Bocharov-Tuz

Портал “Громадський Простір”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*