Моніторинг додержання прав підопічних Ніжинського дитячого будинку-інтернату Чернігівської області

Моніторинг додержання прав підопічних Ніжинського дитячого будинку-інтернату Чернігівської області. ніжинський дитячий будинок-інтернат, моніторинговий візит, недолік, підопічний, інвалідність

Моніторинг додержання прав підопічних Ніжинського дитячого будинку-інтернату Чернігівської області. ніжинський дитячий будинок-інтернат, моніторинговий візит, недолік, підопічний, інвалідність

Моніторинговою групою у складі регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Ірини Жмаки та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Чернігівській області Алли Лепехи здійснено моніторинговий візит до Ніжинського дитячого будинку-інтернату, в межах реалізації національного превентивного механізму, з метою перевірки стандартів забезпечення прав дітей.

Відповідно до Положення Ніжинський дитячий будинок-інтернат є стаціонарною соціально-медичною установою, яка призначена для тимчасового або постійного перебування чи проживання дітей з інвалідністю віком від 4 до 18 років та осіб з інвалідністю віком до 35 років з порушеннями фізичного, інтелектуального розвитку та психічними розладами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду.

Заклад розрахований на 105 ліжко-місць. У ньому функціонують відділення: стаціонарного догляду для хлопчиків та дівчаток віком від 4 до 18 років; молодіжне відділення; відділення паліативного догляду для дітей та молоді; відділення підтриманого проживання для молоді.

На день візиту чисельність підопічних будинку-інтернату становила 109 осіб, з них 36 дітей, у тому числі 3 дитини-сироти, 6 – позбавлених батьківського піклування; 73 – молодь, з них 54 недієздатних, 5 обмежено дієздатних. Фактично перебувало 98 підопічних. Штатна численність персоналу становить 113,5 штатних одиниць.

Підопічні та вихованці під час конфіденційного спілкування з членами моніторингової групи скарг щодо неналежного поводження, застосування персоналом жорстоких або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, не висловлювали.

У закладі створено належні умови для проживання, харчування, навчання, реабілітації та розвитку дітей та молоді. Вихованці забезпеченні 5-ти разовим харчуванням (для підопічних до 18 років) та 4-х разовим (для осіб старше 18 років), вартість його на одного вихованця становить 90,19 грн. на день, а також одягом та засобами гігієни. Проводяться медичні огляди вихованців та надається меддопомога. Заклад має ліцензію на здійснення господарської діяльності з відповідної медичної практики. Всі підопічні мають декларації із сімейним лікарем.

З дітьми постійно працюють психологи, реабілітологи, на кожного вихованця складені індивідуальні плани корекційно-розвивальної та відновлювальної роботи на основі результатів психологічної діагностики та спостереження. Щоденно в роботі з вихованцями та підопічними будинку-інтернату використовується нове сучасне реабілітаційне обладнання: корекційно-розвиваючий навчальний комплекс TIMOKO, вертикалізатор, мануальні столики та розробки рук та дрібної моторики пальців, планшети для пісочної анімації тощо.

На території закладу облаштовано 5 відкритих дитячих майданчиків, в тому числі укомплектовано інклюзивний майданчик для підопічних на візочках. Працює швейна майстерня, кімната реабілітації – кухня, сенсорна кімната, молитовна кімната та тренажерна зала. Забезпечено безбар’єрне середовище для осіб з інвалідністю (у житловому корпусі встановлено ліфт, облаштовано пандуси, стельові підйомники у ванній, реабілітаційній та спальній кімнаті).

Варто відзначити і позитивну практику співпраці з меценатами, благодійними та громадськими організаціями.

Керівництвом будинку-інтернату вжито заходів щодо оперативного реагування та захисту вихованців і персоналу на випадок надзвичайних ситуацій в умовах воєнного стану. Зокрема сформовано достатній (на 3 місяці) запас продуктів харчування і медикаментів.

Водночас виявлено недоліки, які можуть призвести до порушення прав вихованців.

Не у всіх приміщеннях закладу додержано право дітей на приватність, сходові марші не мають контрастного маркування.

Крім того, підвальне приміщення будинку-інтернату недостатньо добре облаштоване для укриття там дітей на випадок надзвичайних ситуацій в умовах воєнного стану.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт з рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*