Фото: Суспільне Івано-Франківськ
На Івано-Франківщині будинок для сиріт з інвалідністю “Оселя Віри, Надії, Любові” у 2022 році не отримав фінансування з обласного бюджету. Наразі у судах розглядають дві справи за позовом благодійної організації “Українська благодійницька мережа” до обласного департаменту соціальної політики. Про це Суспільному повідомив керівник закладу та голова організації Василь Футерко.
Будинок підтриманого проживання, у якому умови наближені до домашніх, відкрили в Обертині у 2019 році за гроші благодійників та домовилися про співфінансування з департаментом соціальної політики облдержадміністрації. З обласного бюджету мали б виділяти гроші на зарплати для працівників, сплату податків, комунальних послуг, на продукти та ліки для мешканців, розповідає Василь Футерко.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За його словами, у 2020 році для будинку з бюджету області виділили 400 тис. грн. У 2021 році – 309 тис. грн. На 2022 передбачили 300 тис. грн, однак заклад їх ще не отримав. Департамент соціальної політики купує послуги в “Оселі Віри, Надії, Любові”, адже заклад не є комунальним. Аби надати фінансування, проводять тендер. Проте будинок для сиріт з інвалідністю участі у конкурсі не взяв, каже Василь Футерко.
Керівник закладу та голова організації Василь Футерко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Вони цього року не проводили його через систему ProZorro, хоча ми наполягали. Бо якби відбулося поза цією системою, а ми б підписали з ними договір, був би дуже великий ризик, що казначейство не проводило б платежі по цих сумах. Інша причина – якби ми погодилися на цих 300 тис. грн, то не могли б подати судовий позов, у якому оскаржуємо цю суму, — говорить Василь Футерко. — Нам було відомо про конкурс, і ми декілька разів просили збільшити суму. Перший раз — хоча б на 130 тис. грн”.
Ситуацію з будинком для сиріт з інвалідністю “Оселя Віри, Надії, Любові” прокоментувала виконувачка обов’язків директора департаменту соціальної політики ОВА Уляна Миронюк.
“У воєнний час тендер проводили за спрощеною процедурою. Якщо взяти 300 тис. грн, а сьогодні у тому закладі проживають четверо людей – це понад 6 тис. грн на одну людину в місяць. Також кожна особа має пенсію. Щомісяця будинок отримує субсидію в межах 4 тис. грн. Це теж — немалі гроші, як на людину, яка проживає вдома і її доглядають рідні, близькі”, — каже Уляна Миронюк.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
В будинку “Оселя Віри, Надії, Любові” живуть четверо сиріт з інвалідністю віком до 30 років. Серед них два роки мешкає Яна Хазанюк. Сюди переїхала із Залучанського будинку-інтернату. Дівчина каже, у будинку вона, як і інші мешканці, разом з асистентами веде господарство, виходить на прогулянки, навчається та займається творчістю – виготовляє новорічні прикраси та брошки.
Яна Хазанюк мешкає у будинку для сиріт з інвалідністю. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Коли Новий рік починається, люди купляють собі і їм цікаво це дуже. Кажуть: “Як ти це придумала зшивати?” — розповідає Яна Хазанюк.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Раніше мешканці “Оселі Віри, Надії, Любові” отримували всі гроші, які вторговували за вироби ручної роботи. Цього року частину віддають на утримання будинку через те, що немає фінансування з державного бюджету. Відтак гроші мають лише від благодійників, каже асистентка Тетяна Куровська.
Асистентка Тетяна Куровська. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“На ліках економити ми не можемо. Їжі теж поменшало. Вони вже звикли до економії трішки. Поки були влітку фрукти – добрі сусіди приносили, але зараз трішки обмежуємося у фруктах чи маслі, — розповідає Тетяна Куровська. — Економимо світло. Хлопцям вмикаємо у кімнаті обігрівач, бо опалення намагаємося економити”.
Зі слів Василя Футерка, цьогоріч, аби мати можливість утримувати “Оселю Віри, Надії, Любові”, планують збільшити групу волонтерів-опікунів, які підписуються на щомісячні пожертви у розмірі 100 грн, а також організують виставку робіт за кордоном однієї із мешканок будинку.
Ірина Каразуб, Ілона Захарук