Пенсія з інвалідності: чи потрібна довідка МСЕК, якщо у військовому квитку записано «перегляду не підлягає»

Пенсія з інвалідності: чи потрібна довідка МСЕК, якщо у військовому квитку записано «перегляду не підлягає». мсек, військовий квиток, пенсія, прожитковий мінімум, інвалідність

Пенсія з інвалідності: чи потрібна довідка МСЕК, якщо у військовому квитку записано «перегляду не підлягає». мсек, військовий квиток, пенсія, прожитковий мінімум, інвалідність

Питання інвалідності та пенсії тісно пов’язані між собою: що стосується безпосередньо осіб з інвалідністю, то багато залежить від виду пенсії та причини інвалідності: звичайна це пенсія чи військова, чи, наприклад, чорнобильська.

«Я маю інвалідність першої групи. В мене є два запитання.

1. Відповідно до законодавства, строк, на який встановлюється інвалідність, визначається органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. А якщо у військовому квитку стоїть запис «переогляду не підлягає», чи потрібна тоді довідка МСЕК?

2. Яку мінімальну і максимальну пенсію може отримати людина з інвалідністю першої групи?

Юрій Герасименко, лист надійшов на електронну пошту редакції»

1. Можливо, ми не зовсім вірно трактували ваше перше запитання, але цілком очевидно, що військовий квиток і довідка МСЕК виконують різні функції.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи. Це, зокрема, зазначається у статті 31 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ви і самі це усвідомлюєте.

Отже, основним документом, що визначає право на призначення пенсії за інвалідністю або на подовження її виплати, є довідка МСЕК. Військовий квиток не може бути таким документом. Хоча цілком очевидно, що відповідний запис у військовому квитку також міг бути зроблений на підставі довідки МСЕК.

Але ще раз підкреслимо, що з контексту запитання нам не дуже зрозуміла конкретна ситуація, в якій ви опинилися.

2. Що стосується розміру пенсії, то це питання ми також можемо окреслити в загальних рисах. Станом на 2023 рік, пенсійна виплата не могла бути меншою за прожитковий мінімум – 2093 гривні. Із січня прожитковий мінімум для непрацездатних осіб зростає до 2361 гривні.

Але більшість пенсій, що прив’язані до цього показника, мають зрости в березні. При цьому максимальна пенсія за законом дорівнює десяти мінімальним і має зрости до 23610 гривень.

Що стосується безпосередньо осіб з інвалідністю, то тут багато чого залежить від виду пенсії та причини інвалідності: звичайна це пенсія чи військова, чи, наприклад, чорнобильська.

Відповідно до статті 33 зазначеного вище закону, пенсія за інвалідністю І групи призначається в розмірі 100% пенсії за віком. Тобто розмір такої пенсії напряму залежить від кількості стажу та розміру зарплати. При цьому загальний розмір пенсії у осіб з інвалідністю І групи не може бути меншим, ніж 2760 гривень, незалежно від віку та тривалості страхового стажу.

Це передбачено постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2023 року №168 для осіб, які отримують пенсію саме за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

А от у осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути меншим за 650% прожиткового мінімуму. В минулому році така пенсія становила 13604,50 гривні. Цього року цей показник має зрости до 15346,50 гривні. В будь-якому разі все відбувається в зазначених межах: від одного до десяти прожиткових мінімумів.

Сергей Коробкин

На пенсії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*