Понад дві сотні комунальних закладів Львівщини перевірять на доступність

Понад дві сотні комунальних закладів Львівщини перевірять на доступність. львівщина, безбар'єрність, доступність, комунальний заклад, перевірка

Понад дві сотні комунальних закладів Львівщини перевірять на доступність. львівщина, безбар'єрність, доступність, комунальний заклад, перевіркаПеринатальний брифінг перевірка закладів на доступність

Спеціально створена комісія перевірить на архітектурну та інформаційну доступність медичні, освітні, соціальні установи.

До кінця травня перевірять на доступність понад 200 об’єктів комунальної власності Львівської обласної ради. Про це розповіли 20 березня на пресконференції, що відбулась у Львівському обласному перинатальному центрі.

В межах ініціативи Олени Зеленської «Без бар’єрів» у області створили спеціальну робочу групу з питань інклюзії, яка має пришвидшити зміни в комунальних установах. Так, спеціальна комісія Львівської обласної ради перевірить на архітектурну та інформаційну доступність медичні, освітні, соціальні установи.

Як зазначив Тарас Подвірний, у складі робочої групи – 20 експертів. Сюди увійшли представники профільних департаментів Львівської ОВА – освіти, медицини, соціального захисту, депутати, а також самі люди з інвалідністю. Учасниками робочої групи є: представник Уповноваженого ВРУ з прав людини Тарас Подвірний, директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська, депутат ЛОР Захар Миляник та головний архітектор Львівської громади Антон Коломейцев.

«Ми маємо амбітну ціль – провести моніторинг та стати прикладом того, як забезпечити архітектурну доступність. Спільно з ЛОР та Львівською ОВА зробимо аудит доступності. Тому для нас важливо, що сьогоднішня пресконференція відбувається безпосередньо у закладі системи охорони здоров’я. В червні робоча група планує презентувати результати моніторингу. А за їх результатами напрацювати методичні рекомендації. Апробували цей опитувальник на трьох міжнародних пунктах пропуску на українсько-польському кордоні, та у Роздільському дитячому будинку-інтернаті.

Слід зауважити, що цільова категорія, – це не лише люди з інвалідністю, а й вагітні, маленькі діти віком до 4 років, та люди, старші від 60 років.

Безбар’єрність – це про те, щоб самостійно без сторонньої допомоги мати змогу потрапити в заклад. До прикладу, кнопки виклику не є предметом доступності, адже передбачають сторонню допомогу, те ж саме стосується і пандусів, які забезпечують вхід, а у приміщенні – сходи, які людині самостійно не подолати», – каже Тарас Подвірний.

На Львівщині заклади комунального майна області є у всіх семи районах, значна частина розташована на території 41 громади. 106 об’єктів із 210-и розташовані у Львові. Робоча група працюватиме підгрупами, частина перевірятиме заклади медицини, частина – освіти, соціальної галузі, а ще частина – ті приміщення, які є пам’ятками, тож до них потрібен особливий підхід.

Як розповіла Наталія Літвінська, заклади охорони здоров’я були одними з перших, де почали говорити про фізичну безбар’єрність. Перш за все фізична безбар’єрність стала вимогою контрактування з НСЗУ, її дотримуються в усіх закладах, які підписують договір зі службою. У Львівській області діє 26 закладів охорони здоров’я обласного підпорядкування, і всі вони доступні для маломобільних груп населення.

«Тішить те, що фізична безбар’єрність стає суспільною нормою.

Але сьогодні питання є набагато ширшим. Безбар’єрність – це про те, як будь-яку людину інтегрувати в соціальний простір. А також про те, які умови створені для людини, щоб самостійно добратися до медичного закладу, а не тільки про умови, які створені на території чи в приміщенні лікарні.

Доступність – це про донесення інформації до пацієнта у найзручніший спосіб. Це про освітню безбар’єрність для дітей, які тривалий час лікуються у закладах охорони здоров’я, наприклад у відділенні онкології. Це про цифрову грамотність медичних працівників.

Відтак створення робочої групи щодо забезпечення доступності об’єктів та майна спільної власності Львівської обласної ради є правильною ініціативою, оскільки, чим швидше ми виявимо помилки та недоопрацювання, тим швидше зможемо створити безбар’єрний простір для жителів Львівської області», – наголосила Наталія Літвінська.

Заклади перевіряють за спеціальним опитувальником, який розробили в офісі Уповноваженого з прав людини. У ньому – 71 критерій, опитувальник поділений на чотири розділи: прилеглі території, вхід до будівлі, умови всередині будівлі, санітарно-гігієнічні приміщення. «Львівський перинатальний центр постійно працює над покращенням доступності і безбар’єрності. З огляду на те, що ми приймаємо найбільшу кількість пологів, наша діяльність розширюється. Тож безбар’єрність також розглядаємо в комплексі: фізичну, цифрову, суспільну, громадянську, економічну, інформаційно-освітню.

У Центрі є можливість зробити безпровідний кардіомоніторинг стану плода і пацієнтки, портативні УЗД-апарати максимально доступні біля ліжка, а також ліжка-трансформери для кожної породіллі. Доступні таблички з шрифтом Брайля, лікарняні ліфти, пандус і під’їзди до всіх відділень.

У нас діє гінекологічний кабінет з безбар’єрним доступом, відкритий завдяки UNFPA та Фонду ООН у галузі народонаселення. Тут мають змогу отримати кваліфіковану медико-психологічну допомогу жінки, постраждалі від гендерно обумовленого насильства, а також усі жінки незалежно від способу пересування, віку, статусу.

В дитячій реанімації другого етапу виходжування новонароджених є можливість вільного відвідування дітей. Палати обладнані санвузлами, а багатофункціональні ліжка є у всіх стаціонарних відділеннях.

Отримати будь-яку інформацію можна на сайті, у соцмережах та в Кол-центрі, який віднедавна працює, ми проводимо Дні відкритих дверей, Академію батьківства, тож інформаційно максимально доступні.

При Перинатальному центрі діють дві мобільні бригади, завдяки яким є можливість обстежитись жінкам у віддалених куточках Львівщини. А неонатальні бригади готові прибути на допомогу до кластерних пологових та лікарень цілодобово», – зазначила директорка Центру Марія Малачинська.

Департамент охорони здоров’я | Пресслужба ОДА

Львівська обласна військова адміністрація

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*