За сприяння Уповноваженого поновлено право особи з інвалідністю з дитинства на виплату державної соціальної допомоги

За сприяння Уповноваженого поновлено право особи з інвалідністю з дитинства на виплату державної соціальної допомоги. уповноважений, державна соціальна допомога, звернення, пенсія, інвалідність

За сприяння Уповноваженого поновлено право особи з інвалідністю з дитинства на виплату державної соціальної допомоги. уповноважений, державна соціальна допомога, звернення, пенсія, інвалідність

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулася особа з інвалідністю з дитинства 2 групи щодо порушення її права на отримання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства. За повідомленням заявниці, із заявою про призначення державної соціальної допомоги замість пенсії вона звернулася до управління соціального захисту населення Ізюмської районної державної адміністрації (далі – Управління) 23 грудня 2021 року. Виплата раніше призначеної пенсії була припинена у грудні 2021 року. Натомість державна соціальна допомога станом на 28.11.2022 не призначена і не виплачена.

Нормативно-правове регулювання питання нарахування та виплати державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям з інвалідністю

Механізм надання зазначеної соціальної допомоги визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 79 (зі змінами) (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 5 Порядку право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю віком до 18 років.

За вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю віком до 18 років), які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі – Закон), на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» призначається одна із зазначених виплат.

Згідно із пунктом 7 Порядку переведення особи з інвалідністю з дитинства чи дитини з інвалідністю віком до 18 років з пенсії або з державної соціальної допомоги, призначеної згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», на державну соціальну допомогу відповідно до Закону проводиться на підставі заяви. При цьому державна соціальна допомога призначається з дня звернення за нею. Виплата призначеної державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю проводиться з урахуванням суми виплаченої пенсії або державної соціальної допомоги, призначеної відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

До документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги, додається довідка-атестат про припинення виплати раніше призначеної пенсії або державної соціальної допомоги згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» та виписка з акта огляду МСЕК чи медичний висновок про дитину з інвалідністю закладу охорони здоров’я, які вилучаються з пенсійної справи отримувача пенсії (у пенсійній справі залишається завірена в установленому порядку копія медичного документа) або із справи отримувача державної соціальної допомоги згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

Результати розгляду звернення.

Під час розгляду звернення встановлено, що на підставі заяви особи з інвалідністю з дитинства від 23.12.2021 Управлінням до територіального органу Пенсійного фонду України, де вона раніше отримували соціальну пенсію, було надіслано запит для отримання необхідних для призначення соціальної допомоги документів.

На запит Управління від Пенсійного фонду України 26.01.2022 надійшла виписка з акта огляду медико – соціальної експертизи про встановлення групи інвалідності, проте довідка-атестат про припинення виплати раніше призначеної пенсії не надходила. З огляду на це було зроблено повторний запит.

Починаючи з 24.02.2022 Управління не виконувало свої повноваження у повному обсязі у зв’язку із веденням на території Харківської області активних бойових дій. Часткове поновлення роботи Управління відбулося з 15.07.2022.

За сприяння Уповноваженого Управлінням у грудні 2022 року були проведені додаткові організаційні заходи для отримання необхідної інформації від Пенсійного фонду України, на підставі якої здійснено нарахування державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства за весь період. Право людини на отримання відповідної допомоги, у тому числі за попередній період, поновлене.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*