42 дні в окупованому Херсоні провела володарка срібла Паралімпіади у Токіо, тричі переможниця Чемпіонату Європи, керівниця громадської організації «Ініціатива на захист прав людей з інвалідністю» легкоатлетка Яна Лебєдєва. Її чоловік Михайло Лебєдєв — багаторазовий призер чемпіонатів України з настільного тенісу. Обоє пересуваються на візках. В місті вони лишилися фактично беззахисними. Свою історію Яна довірила Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
24 лютого подружжя прокинулося від гучних вибухів. З боку Чорнобаївського аеропорту вони побачили чорний дим. З новин дізналися про повномасштабне вторгнення. У місті вже були черги — в магазинах, до банкоматів, на заправках.
«Спочатку не було думок їхати. Це наш дім, наша земля, наш будинок, який ми багато років облаштовували під себе», — ділиться спортсменка.
Яна та її чоловік виходили на мирні протести щодня. Люди проїжджали повз, сигналили, зупинялися, хтось передавав хліб, їжу. Жінка зізнається: це було і зворушливо, і страшно, адже ситуація така складна, що навіть продуктова підтримка має значення. Виходити не боялися: до певного моменту, поки Херсоном не почали їздити російські патрулі.
«Першого березня повз наш будинок пройшло 136 російських військових з автоматами, гранатометами, кулеметами: ми побачили їх у камеру спостереження», — розповідає Яна.
Рішення виїхати стало для подружжя переломним моментом. Коли дізналися про звірства в Ірпені та Бучі, стало дійсно страшно, адже Яна та Михайло — люди з інвалідністю, які не зможуть себе захистити, і поруч немає нікого. До того ж в місті закінчувалися продукти, спеціальні засоби гігієни. З другої спроби евакуювалися: виїхали через Миколаїв до Одеси.
Попри багаточисельні перевірки на блокпостах Яна змогла вивезти з окупованого Херсона спортивну форму з українською символікою, два прапори України, чистий та підписаний: той, що їздить зі спортсменкою по всіх міжнародних змаганнях.
«Я вірю в перемогу України. Вірю, що наші Збройні Сили подолають ворога. І дуже хочу повернутися додому», — зізнається Яна. Дивіться та слухайте її історію за посиланням bit.ly/3fMQMYw
Свою історію Яна Лебєдєва довірила Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Це наймасштабніший у світі архів історій мирних мешканців України, які постраждали від війни. Архів Музею налічує вже понад 40 000 історій.
Благодійна організація «Фонд Ріната Ахметова»