Щебетюк Дмитро, активіст, спортсмен, засновник громадської організації Доступно.UA

Щебетюк Дмитро, активіст, спортсмен, засновник громадської організації Доступно.UA. дмитро щебетюк, доступно.ua, активіст, доступність, інвалідність

Щебетюк Дмитро, активіст, спортсмен, засновник громадської організації Доступно.UA. дмитро щебетюк, доступно.ua, активіст, доступність, інвалідністьДмитро Щебетюк, засновник громадської організації Доступно.UA (Фото: Дмитро Щебетюк via Facebook)

Дмитро Щебетюк — громадський діяч, спортсмен, мандрівник, активіст та засновник ініціативи Доступно.UA, команда якої створює рівні можливості для маломобільних груп населення по всій Україні, пише НВ.

Щебетюк народився 11 жовтня 1989 року у Кам’янці-Подільському. Вищу освіту здобув у київському Національному авіаційному університеті за спеціальністю «Автоматика та автоматизація на транспорті».

Коли Щебетюку був 21 рік, він отримав травму хребта та пошкодження спинного мозку, і з того часу пересувається на колісному кріслі. Реабілітація зайняла 1,5 року, а потім майбутній активіст зайнявся спортом — плаванням та стрільбою з лука. У цих видах спорту Щебетюк досяг значних результатів: він багаторазовий призер чемпіонатів та чемпіон України з плавання, а у 2016 році увійшов до резерву паралімпійської збірної зі стрільби з лука. У 2018 році Щебетюк здійснив крос-континентальний заплив через Босфор із Азії до Європи завдовжки 6 км.

Після отримання травми спортсмен почав активно просувати тему доступності міської інфраструктури та приватних локацій для людей з інвалідністю та маломобільними групами населення. У 2015 році він заснував громадську організацію Доступно.UA, яка не лише розвінчує міфи про життя людей з інвалідністю, а й працює над створенням тренду доступності в Україні.

«Ми з подругою гуляли у центрі Києва та не могли знайти архітектурно доступне місце, де могли б випити чай. Найкраще, що знайшли, кафе з трьома сходинками на вході, куди я зміг піднятися із сторонньою допомогою. Поки сиділи там, виникла ідея перевіряти такі заклади на доступність, розповідати про найкращих, щоб інші люди також мали інформацію, куди вони можуть піти», — розповів Щебетюк, як з’явилася ініціатива.

Сьогодні Доcтупно.UA стала платформою для багатьох проєктів, які роблять міста та простори зручними для всіх.

У 2019 році команда розпочала проєкт Рейтинг доступності українських міст Тостер. За участю експертів з урбаністики, архітектурної доступності та універсального дизайну активісти розробили методологію перевірки міст на доступність та відповідність державним будівельним нормам. На початку 2021 року в рейтингу було 13 міст і проєкт продовжує розвиватися далі. В останні місяці у фокусі уваги команди — міста на сході країни.

Доступно.UA також розробила мобільний застосунок Dostupno та карту доступності із зазначенням безбар’єрних локацій в обраному регіоні, а у 2018 році ввела нагороду Відкриті двері. Її отримують безбар’єрні та зручні для всіх простори та ініціативи.

З 2017-го Щебетюк проводить щорічний Форум інклюзивності, за чотири роки його відвідали понад 100 спікерів та близько 1200 гостей. Під час форуму обговорюються теми інклюзії, проблеми людей з інвалідністю, взаємодія влади та бізнесу щодо доступності та нові соціальні проєкти.

Експерти Доступно.UA також консультують та дають рекомендації про те, як зробити простір, доступний для всіх.

Щебетюк бере активну участь у громадському житті України та сприяє змінам не лише на місцевому, а й на державному рівні. У 2017 році він став спеціальним гостем та спікером Міжнародного саміту мерів, де висвітлював тему інклюзивності українських міст, а минулого року організація активіста та Міністерство закордонних справ України підписали меморандум про співпрацю. Мета документа — перетворити будівлю відомства на перший в Україні повністю безбар’єрний орган державної влади.

Щебетюк активно веде свої сторінки у соцмережах та записує влоги на тему доступності та життя людей на візках. Він також подорожує Україною та світом. Чотири роки тому він проїхав автостопом і відвідав 17 міст країни, а через два роки разом з другом вирушив до Доступного Євротуру. За місяць вони об’їздили десять країн Європи, витративши 100 євро.

«Люди бачили мене на візку та захоплювалися пригодами, тим, що я роблю. Вони розуміли: люди з інвалідністю — це ті, хто не сидить і просить грошей. Вони можуть жити крутіше, ніж будь-хто. І це все за 40 євро на місяць, за тисячу гривень», — згадує він.

На початку 2019 року Щебетюк відмовився від участі у підготовці до Паралімпійських ігор-2020 у Токіо, щоб повністю зосередитися на громадській діяльності та Доступно.UA.

Три роки поспіль він входив до топ-100 найвпливовіших українців за версією журналу «Фокус». Також він входить до рейтингу Top 30 under 30 від газети Kyiv Post. Крім цього, активіста відзначили правозахисною нагородою Human Rights Tulip від Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

У серпні поточного року Щебетюк був нагороджений орденом За заслуги ІІІ ступеня за значний особистий внесок у розвиток української держави.

Щебетюк Дмитро, активіст, спортсмен, засновник громадської організації Доступно.UA. дмитро щебетюк, доступно.ua, активіст, доступність, інвалідність

Ця публікація створена НВ за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Редактор: Олександр Стрельников

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*