Сачук Юлія — правозахисниця, голова громадської організації Fight For Right

Сачук Юлія — правозахисниця, голова громадської організації Fight For Right. fight for right, юлія сачук, експертка, правозахисниця, інвалідність

Сачук Юлія — правозахисниця, голова громадської організації Fight For Right. fight for right, юлія сачук, експертка, правозахисниця, інвалідністьСачук наприкінці 2020 року отримала Національну правозахисну премію від коаліції Правозахисний порядок денний (Фото: Yuliia Sachuk via Facebook)

Юлія Сачук — експертка з прав людей з інвалідністю, співзасновниця агентства «Доступне кіно», голова громадської організації Fight For Right, яка стає потужним правозахисним рухом в Україні, пише НВ.

Сачук народилася 25 квітня 1982 року у Луцьку. Активістці, у якої в ранньому дитинстві діагностувала порушення зору, довелося відстоювати свої права зі шкільних років — вона домоглася дозволу навчатися в загальноосвітній школі, а не в школі-інтернаті для дітей з порушенням зору. Сачук закінчила Волинський національний університет імені Лесі Українки за спеціальністю «Міжнародні відносини», де разом із однодумцями продовжила відстоювати права людей з інвалідністю.

Після закінчення університету активістка почала будувати кар’єру правозахисниці у Києві. З 2007 до 2011 року Сачук працювала асистенткою у міжнародній правозахисній організації Amnesty International Ukraine. Там вона здобула досвід організації громадських акцій та проведення адвокаційних кампаній, а також лобіювання інтересів людей з інвалідністю на законодавчому рівні. Після роботи в Amnesty Сачук стала експерткою Коаліції з протидії дискримінації, де здобула знання в галузі недискримінації та рівних прав. По міжнародний досвід активістка вирушила до США на програму Толерантність та недискримінація, там вона навчилася впроваджувати правозахисний підхід при розробленні державних політик у сфері прав людей з інвалідністю.

У 2016 році Сачук стала координатором проєкту Fight For Right у межах Кампанії проти дискримінації, через рік проєкт виріс до громадської організації з однойменною назвою, її очолила правозахисниця.

На поточний момент команда організації Fight For Right складається із 18 осіб. Вони успішно реалізують освітні та просвітницькі проєкти та працюють для того, щоб кожна людина з інвалідністю в Україні знала свої права, могла їх відстоювати та вільно користуватися.

Активісти Fight For Right розвивають спільноту людей з інвалідністю, борються за зміни в законодавстві, які необхідні для вільного користування своїми правами, навчають недискримінації та інклюзивності та роблять доступним простір, інформацію та послуги.

Однією з яскравих ініціатив організації є агенція Доступне кіно. Мета проєкту — забезпечити доступність відеоконтенту (фільми, серіали, мультфільми) для людей з порушеннями зору та слуху за допомогою створення звукоопису та субтитрів, їх розміщують на мобільних платформах Earcatch та Subcatch. Команда співпрацює з різними фестивалями, що відбуваються на території України. Торік доступними зробили 12 фільмів та провели десять онлайн-показів Ніч доступного кіно, їх відвідали понад 350 людей із порушеннями зору.

Інший помітний проєкт громадської організації — Школа політичної участі для дівчат та жінок з інвалідністю Лідерка. Учнів мотивують виявляти активність у політичному та суспільному житті країни, обстоюючи свої права. Випускниці отримують можливість стажуватися в органах державної влади або великих компаніях. Минулого року стажування відбулися в Офісі віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики, Центральної виборчої комісії, Офісі Уповноваженого з прав людини та в Українському культурному фонді.

В межах ще одного проєкту Braille Studio волонтери друкують книги шрифтом Брайля для дорослих та дітей, навчальні посібники, інформаційні матеріали, періодику, тактильні художні альбоми, атласи світу та України. Їх розповсюджують безкоштовно для людей з порушеннями зору по всій Україні.

Fight For Right також активно веде просвітницьку роботу. Спільно з платформою онлайн-навчання Prometheus експерти запустили курс «Захист прав людей з інвалідністю», співавтором якого стала Сачук. Його пройшли понад 10 тисяч користувачів платформи.

Здобути знання можна також у Школі правозахисту Fight For Right, де команда зібрала досвід найкращих українських та міжнародних експертів та експерток. Школа буде корисна не лише активістам, а й сім’ям людей з інвалідністю, педагогам, журналістам та всім, хто цікавиться темами прав людини, рівності та обстоює демократичні цінності.

Також команда проводить тренінги та навчання на тему інклюзії, інвалідності та доступності для держслужбовців, журналістів та бізнесу. З переходом шкіл в онлайн через пандемію COVID-19 активісти надавали консультації щодо забезпечення доступності для державного проєкту Всеукраїнської школи онлайн.

Минулого року на всі свої проєкти організація залучила понад 3 млн гривень від посольства Німеччини, посольства США, Українського культурного фонду, IFES та приватних благодійників.

Сачук наприкінці 2020 року отримала Національну правозахисну премію від коаліції Правозахисний порядок денний — за особистий внесок у захист прав людини. На початку цього року вона увійшла до Ради з моніторингу та виконання Національної стратегії щодо створення безбар’єрного простору в Україні.

Сачук Юлія — правозахисниця, голова громадської організації Fight For Right. fight for right, юлія сачук, експертка, правозахисниця, інвалідність

Ця публікація створена НВ за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Редактор: Олександр Стрельников

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*