Доступна Україна. Недоступний Іллічівськ

1 19 4 2685bbff0cd45cba1a07e01a665dfa5d 2 2. універсальний дизайн, інвалідів

Іллічівськ – перлина на березі Чорного моря, зразок європейських стандартів. Двері в будинок життя цього міста відчинено цілий рік для всіх охочих – як для місцевих жителів, так і для іноземців з усіх куточків нашої планети, хай то моряки чи туристи. За свою 40-річну історію місто ні на день не зупинило свого динамічного розвитку, зміцнювалася як промислова кухня, так і інфраструктурна вітальня та спальня. У цьому будинку затишно всім, від малого до великого.

Але, як у всіх великих родинах, життя вносить свої корективи. Не оминуло це й місто Іллічівськ. З різних причин і життєвих обставин у місті живуть, народжуються та “з’являються” люди з різноманітними фізичними недугами, більша частина з них – інваліди. Достовірно відомо, що значною мірою саме оточення зумовлює вплив обмежених можливостей чи інвалідності на повсякденне життя людини. Людське життя стає неповноцінним, якщо людина не має змоги користуватися основними елементами життя, включно з сімейним життям, освітою, зайнятістю, житлом, фінансовою та особистою безпекою, участю в соціальних або політичних групах, релігійною діяльністю, доступом до всіх видів громадського обслуговування, вільним переміщенням, мати рівний зі здоровими людьми спосіб щоденного життя. Інакше кажучи, маючи доступність усіх сфер життя, людина не відчуває обмежень, пов’язаних із її недугою. Організувати цю саму доступність не так складно, як може здатися. Досить лише виявити свою увагу до цієї проблеми та прислухатися до побажань самих інвалідів. Їхнє головне гасло – “Не робіть для нас без нас”. У всьому світі вже давно розроблений і повсюдно застосовується Універсальний дизайн.

Універсальний дизайн – це дизайн середовища, засобів комунікації, продуктів і послуг, що сприяє їх використанню всіма людьми, незалежно від віку, розмірів тіла чи здатностей. Універсальний дизайн, або “дизайн для всіх”, отримав визнання в усьому світі як поліпшений дизайн, особливо в умовах зростання числа літніх людей у багатьох країнах. Одним із прикладів універсального дизайну є плаский вхід до будівлі. Такий дизайн приносить користь не тільки людям з інвалідностями, що спричинюють обмежену мобільність, а й допомагає пересуванню людей із дитячими колясками або тим, хто переносить важкі коробки чи інші громіздкі речі до приміщення. Іншим прикладом є субтитри на телебаченні. Вимовлені слова одночасно з’являються в письмовій формі на екрані телевізора. Це не тільки корисно для людей зі слабким слухом і глухих – це також допомагає зрозуміти суть того, що відбувається на екрані, тим, хто дивиться телебачення в галасливій обстановці, наприклад, у ресторані. В основі філософії універсального дизайну лежить ідея створення такого середовища, продуктів і послуг, які були б корисні всім, а не тільки людям з інвалідністю.

Розвиток міського життя триває і сьогодні. Настав час формування єдиної позиції та об’єднання зусиль усіх інвалідів у місті. Вияв активності громадянського суспільства – чи ж це не показник європейського мислення?! Вже понад рік триває конструктивний діалог з Управлінням соціальної політики міста, у грудні було проведено моніторинг місць громадського відвідування на предмет їх доступності для інвалідів (силами й засобами Благодійного фонду “Прометей”). Узагальнення побажань і потреб маломобільних мешканців міста Іллічівська проаналізовано представниками спортивного клубу інвалідів “Одеса-Баскет” і викладено в розробленому проекті міської цільової Програми “Регіональний план дій із реалізації Конвенції про права інвалідів на період до 2020 року” згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 1 серпня 2012 року №706.

Днями організована група інвалідів міста передала й зареєструвала своє колективне звернення меру міста Хмельнюку Валерієві Яковичу з проханням організувати круглий стіл, під час якого представники громадськості презентують цей проект Програми й підпишуть Меморандум про співпрацю.

Діяльність відбувається в межах проекту “Посилення адвокаційної спроможності НУО Одещини”, який виконує Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Дуже хочеться сподіватися на зворотну активність від місцевої влади міста Іллічівськ з усебічної підтримки цієї ініціативи. Будемо й далі інформувати Вас про розвиток подій на цю тему.

Контакти:
Спортивний клуб інвалідів “Одеса-Баскет”
Євген Петраш
095 711 95 79

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

  1 19 4 744d502d643d65467ba4872f31dee187 1

  1 19 4 2685bbff0cd45cba1a07e01a665dfa5d 2

  1 19 4 d58dba597cb33e23562016adc4978926 3

“Мережа”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*