Як у Луцьку роблять доступними для людей з інвалідністю житлові будинки

Як у Луцьку роблять доступними для людей з інвалідністю житлові будинки. луцьк, будинок, доступність, пандус, інвалідність

Як у Луцьку роблять доступними для людей з інвалідністю житлові будинки. луцьк, будинок, доступність, пандус, інвалідність

В Україні залишається актуальним питання доступності житлових будинків для людей з інвалідністю. Крім того, зараз під час війни це питання може стати особливо важливим для ветеранів, які після фронту отримують свої протези та тимчасово не можуть пересуватися самостійно.

Інтернет-видання «Волинь Online» дізнавалося, як у Луцьку вирішують цю проблему та куди звертатися, аби у вашому будинку облаштували пандус.

У грудні 2020 року Президент Володимир Зеленський підписав Указ «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні». У квітні 2021 року Верховна Рада ухвалила Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та затвердила план заходів з її реалізації.

Набули чинності оновлені державні будівельні норми зі створення безбар’єрного простору в Україні, затверджені Мінрегіоном у 2021 році (ДБН «Інклюзивність будівель і споруд»). Державні будівельні норми оновили з урахуванням найкращого європейського досвіду. Вони встановлюють сучасні вимоги доступності, що відповідає Національній стратегії безбар’єрності.

Як зробити житловий будинок доступним для людей з інвалідністю

Начальник відділу капітального ремонту житлового фонду департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради Віктор Фіщук розповів, що у департаменту є програма капітального ремонту житлового фонду, одним з пунктів якої є влаштування пандусів до під’їздів та квартир першого поверху для людей з обмеженими фізичними можливостями. На 2024 рік у рамках цієї програми на облаштування пандусів запланували 1,5 мільйона гривень.

У 2023 році до департаменту було вісім звернень щодо облаштування пандусів, з них вдалося зробити три, два – облаштували ОСББ.

«Три не вдалося зробити. На вулиці Чорновола, 30 звертався переселенець, але мешканці були проти пандуса і навіть принесли протокол зборів, що вони проти облаштування пандусу. На вулиці Кравчука, 12 не змогли облаштувати, оскільки там хотіли внутрішній пандус, але там технічно неможливо його зробити. Живуть вони на третьому поверсі. Там дитинка з інвалідністю, то ми просили ОСББ, щоб вони зробили такий відкидний. Але потім жінка сказала, що дитинка поки маленька, то вона її на руках буде носити. І на вулиці Арцеулова, 8б так само голова ОСББ проти, мешканці проти, бо от не хочуть пандуса», – пояснює Віктор Фіщук.

Він наголошує, що просять голів ОСББ або управителів у під’їздах робити відкидні пандуси, тому що стара забудова не завжди дозволяє зробити пандус, який забезпечить нормативний ухил:

«Є певні під’їзди, де не можна забезпечити і зробити пандус. Зробили, де була зелена зона, тобто там можна собі десять метрів робити його, а є такі, якщо десять метрів зробити, то він вийде на проспект Соборності на середину проїжджої частини. Є от така проблема, що люди живуть там на четвертому поверсі чи на п’ятому, де немає ліфта. Там немає можливості взагалі зробити. Хіба що тільки відкидний».

У 2023 році департаменту ЖКГ вдалося облаштувати зовнішні пандуси на вулицях Декабристів, 16 та Наливайка, 10, а на вулиці Захисників України, 12 зробили пандус до квартири на балкон на першому поверсі. Роботи у кожному випадку різної вартості – наприклад, на вулиці Наливайка, пандус маленький до під’їзду, тому що там лише декілька сходинок, то ж роботи вартували лише трішки більше 47 тисяч гривень, а на пандус до балкону – 247,7 тисячі гривень, пандус на вулиці Декабристів – 194,7 тисячі гривень. Крім коштів на роботи, витрати були ще на проекти. Загалом у 2023 році на облаштування пандусів витратили 575 тисяч гривень.

«Ми опрацьовуємо всі звернення, я особисто, як начальник відділу питання ремонту житлового фонду виїжджаю на місце, ми пояснюємо людям, чи можна зробити чи ні, шукаємо шляхи вирішення. Наприклад, у нас у 2022 році було п’ять звернень, де ми просто провели з головами ОСББ роботу і вони робили просто відкидний пандус, щоб людина могла добратися до ліфта. Скільки до нас звернулося, все, що ми могли, ми зробили. Кошти, які у нас на кінець року лишилися, ми зразу перекинули на інші програми, на ті ж самі генератори», – пояснює начальник відділу.

Він зауважує, що ОСББ, якщо має на це кошти та мешканці будуть не проти, може запросто зробити собі пандус до будинку самостійно.

Там, де не можна облаштувати пандус, у департаменті думають над іншими варіантами.

«У нас є комітет доступності і ми там якраз обговорювали це питання. Зараз напрацьовуємо питання влаштування підйомників, такі як зараз ставлять біля аптек. Він приїжджає, ключ вставляє, натискає кнопку, платформа відкинулася, він заїхав, закрив, натиснув кнопку, піднявся і він собі поїхав собі в під’їзд. Але тут знову ж таки виникають певні питання, хто буде платити за електричну енергію. Ну, це питання обговоримо з ОСББ, там небагато, нехай кіловат 10 він візьме, ми так прикидали. Але друге питання, хто буде платити за обслуговування, тому що це як маленький ліфт, грубо кажучи. Тобто це механізм підвищеної небезпеки. Його треба обслуговувати, кожен місяць робити певні огляди, записи в журналі, змащувати, міняти певні деталі. А у нас цього немає, не прописано, то ми будемо піднімати питання з департаментом соцполітики. Можливо, якусь програму пропишемо, щоб вони за саме обслуговування платили», – розповідає Віктор Фіщук.

Мріяв про пандус – лучанин нарешті може самостійно пересуватися

40-річний Денис Шабловський після автомобільної аварії вже понад десять років перебуває в інвалідному візку. Він самостійно не міг пересуватися по власних справах, то ж, мріяв, щоб до його будинку облаштували пандус.

Наприкінці 2023 року мрія чоловіка збулася – тепер він має таку можливість без допомоги матері бувати на вулиці чи пересуватися по справах.

«Я дуже задоволений, збулася моя велика мрія. Самостійно ми це не могли осилити, а завдяки Віктору та його команді ця мрія здійснилася, – каже чоловік. – Нам пощастило потрапити в цю програму і вирішити це питання. Ми не зверталися раніше, бо не знали, що таке навіть можливо. Підказала нам про те, куди звертатися, помічник депутата нашого району. Ми подали заявку і чекали десь 1,5 року, ну це ж не так швидко робиться. Але я дуже радий».

Як у Луцьку роблять доступними для людей з інвалідністю житлові будинки. луцьк, будинок, доступність, пандус, інвалідність

Ще більше за сина радіє його мама Надія Шабловська:

«Син багато років візочник. Пересуватися десь самостійно можливості не було, а тепер він вже може сам і вийти і поїхати. У нього є електроскутер і ще він водить авто, то ж він тепер може дати собі ради. Син задоволений і я задоволена, бо я його весь час возила, то мені вже, самі розумієте, важко, бо ж і вік, і здоров’я, і це ж не маленька дитина. Тобто багато факторів є, які не давали можливості постійно виходити на двір. Я, звичайно, ходила, просувала цю справу. Раді, що у нашому місті дбають про таких людей і народжується зовсім інше життя. Тому що людина вже може собі дозволити найнеобхідніше, вийти по таких справах, навіть той магазин, щоб людина могла себе забезпечити, самостійно. У мене вже вік, а він молодий і мусить такі речі сам вирішувати, мусить навчитися. От тепер є можливість».

Пані Надія каже, що більшість сусідів були не проти облаштування пандуса:

«Я особисто по цілому під’їзді, а у нас дев’ятиповерховий будинок, обходила всі квартири і питалася дозволу, чи не проти. Ми проживаємо на першому поверсі і та ділянка, яка перед нами, то я завжди за нею прибираю, тут і косила, і квіти садила, тобто комусь ми гірше не зробили. Все одно цю ділянку я прибираю, щоб всім було приємно навіть під той під’їзд підійти. Звичайно, у людей різні погляди. У нашому під’їзді теж найшлися недоброзичливі люди, хоча це ж така проблема – людина не ходить, не бачить світу, не може вийти самостійно, не пересуватися, закована у тій квартирі. То я думала, що не буде таких людей, які би були проти. Але, звичайно, найшлися, та це був поодинокий випадок у нашому будинку, їхня квартира навіть не нашу сторону, а на інший бік. А решта навпаки підтримували. І от зараз, коли зробили, то висловлювали радість свою, що нарешті от у Дениса буде така можливість, навіть здивовані, що так швидко зробили, швидко і якісно. Син знає ту роботу і дивився, як виконують ці будівельні роботи, то вони були якісно виконані, що ми навіть не очікували на такому рівні все робилося. Проектант тут постійно був, слідкував за розвитком подій, дивилися, як воно все робиться, все вимірювали, тобто ставлення було, як до себе, прекрасне».

Прикрий момент для Надії Шабловської, що голова ОСББ «Гордіюк, 12» був проти встановлення пандусу.

«Дуже велика у нашому будинку проблема, такий момент, що голова ОСББ не бере зовсім участі в житті нашого будинку. За весь період часу людина ні разу не звітувалася за свою роботу, а за пандус я просила допомоги у нього, то він пхав палки в колеса, перешкоджав. Син, не зважаючи на свої проблеми, їздить за кермом, то ми його скільки років просимо організувати розмітку в дворі для машини (ред. – паркувальне місце для водіїв з інвалідністю), тому що завантаженість і машину поставити проблемно. На що він відповідав завжди некоректно, скажем так. Для прикладу кроїмо рукавиці тактичні хлопцям на війну, і возимо свою роботу до підприємця, який це все організував, він проживає біля Північного ринку. Денис приїжджає часто, то голова ОСББ зробив розмітку, бачачи, що машина стільки часу приїжджає зі значком для людей з інвалідністю. От уявіть собі, оце уважність», – зауважує пані Надія.

Задоволені мешканці з інвалідністю, тим, що облаштували для них пандус і у будинку на вулиці Декабристів, 16.

Голова ОСББ «Луцьк-Світлиця» Валентина Татушко розповіла, що чекали декілька місяців:

«Я звернулася у липні, почали роботи у жовтні. Гарно зробили. У будинку п’ять людей з інвалідністю, є люди без ніг. Давно проблема була, і лише у 2023 році вдалося вирішити. Ми звернулися і дуже дякуємо, що безплатно зробили, бо за кошти ОСББ не було, як. Ми і так скільки всього робимо, то проблем хватає, на пандус у нас таких коштів не було. Люди задоволені, трохи воно виглядає так собі, бо велике. Але я кажу звикнете, що зробиш, людям ж треба якось вийти, і там же спуску у нас немає, можна влетіти під машину. Ще наразі одне питання у нас, що немає бруківки, щоб добре з’їжджати, мене просив один чоловік з інвалідністю, але ми коштів не маємо, щоб біля сходинок виложити. А там такі ямки, то він не раз падає, зачіплюється. Бо щоб зразу з’їхати з пандуса і виїхати, то немає нормальної дороги, там йому треба помагати, щоб виїхати десь на якусь рівнішу дорогу, тротуар. Ми зверталися на гарячу лінію, передали в департамент ЖКГ дані і фотографії, але я не знаю, чи буде воно вирішуватися, бо ж зараз зима».

Лучани з інвалідністю, які також потребують доступу до своїх будинків, можуть звернутися з цим питанням до свого ОСББ або ж до департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради.

Мар’яна Метельська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*