Плануючи в грудні 2023 року тренінг для людей з інвалідністю «Як започаткувати власну справу з нуля?», ми навіть не здогадувалися, наскільки активним та дискусійним він вийде. Два дні навчання проминули як мить. А наш Фонд АІК і сьогодні отримує прохання, продовжити заняття за цим напрямком, аби заглибитися у практичні питання створення власного бізнес-проєкту.
Але поки ми працюємо над планами, є час ознайомитися із відгуками учасників навчання, серед яких доволі часто зустрічаються цікаві особистості. Хтось мріє й вже працює над запуском міні-магазинчика, комусь до душі робота блогера, хтось підкорив аудиторію творчім поглядом на світ та своїм місцем у ньому… Однією з непересічних особистостей тренінгу була Юлія Ворман з Кривого Рогу.
Вона, як і більшість учасників, поки що активно не працювала над розвитком власної справи, але давно вже зрозуміла, що треба рухатися в цьому напрямку, аби мати фінансову стабільність і незалежність. Пані Юлія погодилася розповісти про себе та про свою участю у тренінгу.
-Юлія, розкажіть, будь ласка, трішки про себе.
-Я живу на Дніпропетровщині. Маю інвалідність по зору з дитинства. Навчалась я у школі, не пристосованій під потреби дітей з порушенням зору, і тому завжди відчувала себе звичайною дитиною. Напевно, і завдяки підтримці з боку вчителів, коли в тому була потреба. Тож моя відмінність від інших ніколи не ставала на заваді моєму розвитку.
-Хто ви за освітою? Чим займаєтеся?
-За освітою – практичний психолог. Маю великий досвід співпраці з різними громадськими організаціями та благодійними фондами. Багато працюю на волонтерських засадах. Починаючи з березня 2022-го року я є однією з психологинь платформи «Розкажи мені». На цій платформі кожен може отримати фахову допомогу абсолютно безкоштовно. Починаючи з 2020 року працюю керівником та менеджером проєктів, адміністратором.
-Знаю, що ви багато вчитеся…
-Так, я взагалі не уявляю свого життя без навчання. Вважаю, що людина, яка припинила вчитись – спочатку просто зупиняється у своєму розвитку, а потім – починає повільно (або не повільно) деградувати. Весною 2023-го року я пройшла навчання ведучих груп емпатійної самопідтримки. Емпатія – це те, чого багатьом зараз не вистачає. Люди елементарно хочуть того, щоб їх хтось просто послухав без оцінок, критики, порад. Люди хочуть відчути, що вони не одні, що поруч є хтось, хто готовий надати підтримку. Цей формат роботи відрізняється від психологічного консультування чи психокорекції, але він надзвичайно дієвий, екологічний та має терапевтичний ефект. Тому наразі я також проводжу індивідуальні сесії емпатійної підтримки та групові заняття з розвитку навичок емпатійного слухання. Зараз проходжу навчання по роботі з ПТСР в умовах воєнного часу.
-Це дуже цікавий напрямок роботи, тож чому ви прийняли рішення взяти участь у тренінгу з започаткування власної справи?
-По-перше, мені була цікава тема. По-друге – робота в різних проєктах несе тимчасовий характер, окрім того якщо проєкт передбачає зарплату, то не на постійній основі. Виконала зобов’язання, терміни реалізації закінчились і виникає необхідність шукати щось інше. Тому власна справа – це цікавий варіант, в сторону якого я давно дивлюсь. Бо розумію, що власна справа – це повна незалежність. Хоча, звісно, поки що не бачу потреби у розгортанні активних дій в цьому напрямку. Тому й пішла на тренінг.
-Що вас найбільше вразило під час навчання?
– Сподобалась тренерка курсу Анна Філь. Її підхід до учасників тренінгу та власне те, як вона подавала інформацію. В основному тренінг був націлений на мотиваційний аспект. Можливо комусь це не сподобалось, але, на мою думку, саме від наявності у людини бажання щось робити і розуміння того, чи потрібно це їй, і власне – для чого, залежить успіх у подальшому. Особисто я знаю немало фопів з інвалідністю, які не маючи розуміння того, що і для чого вони роблять, просто зареєструвались як підприємці, а що далі? А далі – довго намагались той фоп закрити, бо з самого початку не мали повної картини того, куди вони рухаються і навіщо воно їм потрібне.
-Чи відповіла Анна Філь на ті питання, відповіді на які були потрібні саме вам?
-В мене не виникали запитання. Я просто насолоджувалась тренінгом.
-Чи будете ви все ж таки тепер започатковувати власну справу?
-Поки що я не планую започатковувати власну справу, але, як зазначила вище – дивлюсь в тому напрямку. Якщо надалі в мене виникне потреба вести приватну психологічну практику, яка буде приносити мені постійний дохід, то, звісно, доведеться відкривати ФОП. Але зараз я надаю психологічні консультації або на волонтерських засадах, або в якості найманого працівника в проекти, які реалізують ГО та БФ, що запрошують мене до співпраці. Поки що, цей стан речей мене влаштовує. Далі – буде видно…
Щиро дякуємо Юлії Ворман за участь у тренінгу та відгук про нього. І віримо, що її навчання та робота допоможуть багатьом українцям, пройти непрості випробування, в яких ми всі опинилися з початком повномасштабного вторгнення.
Світлана Наумова