Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю до повномасштабної війни допомагала мешканцям області з працевлаштуванням та займалась питанням безбарʼєрності у регіоні. Та після 24 лютого їм довелося евакуюватися та змінити напрям діяльності. Як переселенці з інвалідністю почали допомагати іншим переселенцям? Які потреби в них зараз найактуальніші? Та куди можна звернутися, якщо у вас є інвалідність і ви потребуєте допомоги?
Про це пише «Східний варіант».
Під час повномасштабної війни людям з інвалідністю особливо важко мати ті ж можливості, що й іншим. Люди з проблемами рухового апарату тіла, з вадами голосових звʼязок та слуху під час воєнних дій знаходяться в більш уразливому стані. А при евакуації потребують більшої допомоги. Зараз такою допомогою займається Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю та її голова Микола Надулічний.
“Східний Варіант” у спільному проєкті з медіа Varosh та громадською організацією “Вокс Україна” “Однакові різні” торкається важливої теми життя переселенців з інвалідністю зі сходу України та розповідає історію Миколи та ВПО з Луганщини.
Актуальність питання та створення Асоціації
Микола Надулічний — громадський діяч родом з Луганська. Через окупацію міста у 2014 році, чоловік переїхав жити до Сєвєродонецька, де продовжив свою активну діяльність. Ідея створення спеціальної організації, яка б опікувалась захистом прав людей з інвалідністю, зʼявилась та почалась реалізовуватися ще у 2016 році. Вже тоді чоловік розумів, що люди з інвалідністю потребують додаткового захисту у суспільстві.
Поступовий розвиток справи та розширення кола однодумців сприяли створенню окремої структури, яка дозволила не тільки допомагати людям з інвалідністю, а й обʼєднала організації Луганщини, які працюють для захисту їхніх прав. Так, Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю офіційно почала працювати з 2018 року у Сєвєродонецьку як громадське об’єднання.
Микола Надулічний. Фото з Facrbook-сторінки Миколи
Діяльність Асоціації полягала в об’єднанні організацій області, які керували та допомагали людям з різними вадами здоров’я. Сюди входив Центр підтримки людей з інвалідністю, Всеукраїнська організація “Союз людей з інвалідністю в Україні”, Луганське обласне відділення Українського товариства сліпих та інші. Головний акцент діяльності Асоціації був на працевлаштуванні громадян. Наприклад, у 2019 році велась робота з відкриття у Рубіжному соціального підприємства з пошиття одягу.
Тоді населенню надавались юридичні консультації, захищались їх права та можливості, проводились інспекції містами на їх відповідність для громадян, які пересуваються візочками. Раніше “Східний Варіант” писав про процес моніторингу доступності та рівню інклюзивності у містах Луганщини, чим займались представники Асоціації, зокрема Микола Надулічний.
Повномасштабна війна та нові виклики
Після 24 лютого Миколі Надулічному довелось вдруге рятуватися від війни. Але цього разу треба було виїхати не тільки родиною, а й допомагати у цьому іншим.
Луганська область з самого початку вторгнення піддавалась сильним обстрілам та руйнуванням. Тому була велика потреба в евакуації населення, особливо громадян з порушеннями здоров’я. До війни в області проживало близько 27 тисяч людей з інвалідністю, всі вони потребували допомоги та евакуації з регіону.
Тоді Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю допомагала місцевій та державній владі у вивезенні людей. Були постійно на зв’язку з громадянами, керували їх поїздками. Та на жаль, частина людей все ж потрапила в окупацію.
“Ми тоді постійно були з ними на звʼязку. Розповідали, як краще виїхати. Мотивували, щоб вони виїжджали, казали про можливості виїзду за кордон у Європу. Тобто тоді була така щільна комунікація, ми намагались звʼязатись з усіма, кого знали”, – каже голова Луганської Асоціації організацій осіб з інвалідністю Микола Надулічний.
Евакуація людей з інвалідністю до Італії. Джерело: Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю у Фейсбук
Після цього команда почала працювати над допомогою людям, які встигли виїхати. Щодо географічного розташування, очільник Асоціації каже, межі дуже розмиті, не можна сказати, де саме вони працюють у цей момент.
“Ми працюємо зараз між Закарпаттям та Бахмутом. Це постійні поїздки, постійне розвезення допомоги, інспекції. Тому працюємо усюди й одразу. Практично одразу наша діяльність перейшла від вирішення питань безбарʼєрності до порятунку та допомозі людям”, – розповідає Микола.
Гуманітарна допомога та інспекція житла для переселенців з інвалідністю
У перші місяці війни у Львові було організовано хаб спеціально для людей з інвалідністю, які виїхали з Луганської області. Тут була можливість залишитися на потрібний термін, отримати гаряче харчування, потрібний одяг, побутові речі. Далі громадянам пропонували виїхати за кордон для власної безпеки, але решта все ж залишилась в Україні.
Переселенець у одному з шелтерів Дніпра. Фото: Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю у Фейсбук
“Трошки пізніше ми почали розуміти, що по країні є багато хабів, а саме завантаження приходиться на місто Дніпро, куди виїжджають люди. Тому, поспілкувавшись з нашими партнерами, отримали грант стосовно дослідження цих шелтерів, щоб дізнатися, який у них стан, чи підходять вони для людей з інвалідністю, і як їх можна покращити”. Надалі ми будемо забезпечувати шелтери ліжками, холодильниками, іншими меблями, які створені саме для людей з інвалідністю”, – розповідає Микола Надулічний.
Проведення інспекції. Джерело: Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю у Фейсбук
Тоді інспекція проводилась різними шелтерами міста Дніпро. Визначались не тільки побутові потреби мешканців, а ще й моральний, психологічний стан. Надалі були розроблені шляхи їх удосконалення та покращення.
Зараз Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю допомагає усім, а особливо тим, хто проживає біля лінії фронту, не важливо, є у них інвалідність чи ні. Близько 100 тонн гуманітарної допомоги доставляються щомісяця у населені пункти Донецької та Луганської області, що знаходяться безпосередньо або біля лінії фронту. Ведеться допомога Харківській та Дніпропетровській області, де проживають переселенці з інвалідністю. Розвезення допомоги є можливим завдяки допомозі міжнародних донорів, зокрема Норвезької ради у справах біженців.
Доставлення гуманітарної допомоги у Словʼянськ. Джерело: Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю у Фейсбук
Пан Микола розповідає, що потреби у переселенців з інвалідністю такі ж, як і у всіх інших. Перша і найголовніша потреба – це знайти житло.
“Житло дуже складно знайти. Тут і питання ціни, і питання умов. Дуже важко. Потім ці ж відключення електроенергії. Люди з інвалідністю винаймають бюджетне житло, на вищих поверхах, де опалення дешевше від електропостачання. Зараз з цим великі проблеми, і нема опалення, і ліфти не працюють”, – говорить Микола Надулічний.
Захист прав переселенців та допомога працевлаштування
Зараз до Луганської Асоціації організацій осіб з інвалідністю приходить багато заявок щодо розміщення та забезпечення житлом. Якщо раніше цю потребу допомагали вирішувати закордонні партнери, і люди з інвалідністю могли виїхати до Великобританії, Італії, Німеччини, Нідерландів, то зараз з цим складніше. Асоціація на цей час займається більше вирішенням внутрішніх питань, як дослідження інфраструктури, захист прав переселенців, соціальні проєкти.
Микола Надулічний та Перша Леді Олена Зеленська на Форумі до Міжнародного дня людей з інвалідністю у 2022 році. Джерело: Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю у Фейсбук
“Найближчим часом планується з нашими партнерами в рамках проєкту “Школа громадських радників з інклюзії” визначити у шести громадах Львівської та Івано-франківської області (на початку) найбільші потреби, виділяти кошти на облаштування соціальних кафе чи інших підприємств, де можуть працювати люди, переселенці з інвалідністю, а також додатково отримувати послуги. На початку проєкту це допоможе покращити стан населення у громадах, і допоможе здолати барʼєр між тими, хто втратив дім, та тими, хто проживає у цих громадах”, – пояснює Микола.
Чим допомагають зараз та як звернутися за підтримкою?
Зараз Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю продовжує проводити соціальні проєкти для покращення стану переселенців у шелтерах різних областей, надання робочих місць. Паралельно, представники Асоціації продовжують займатися питаннями захисту прав людей з інвалідністю, їх підтримкою та консультаціями.
Для отримання допомоги від Асоціації, можна зателефонувати на номер 068 223 2183, написати на електронну пошту , або заповнити заявку на офіційному сайті.
***
Цей матеріал створено завдяки підтримці IREX та Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю IREX і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США
Інга Павлій