Проблеми людей з інвалідністю / 5 канал
Нещодавно мережею розлетілася інформація про ганебний випадок, коли військовому з інвалідністю відмовилися здати квартиру. І таке трапляється щодня. Більшість не уявляє, з яким спротивом у звичайному побутовому житті стикаються люди з інвалідністю. То що ж з нашим суспільством не так, дізнавалася журналістка “5 каналу” Карина Шевченко.
Чи докучає вам тривала дорога на роботу через ранкові затори? Або ж коли у пошуках квартири вам пропонують не той район, не той поверх та ще й завищену ціну. Однак, уявіть, з якими труднощами в цих випадках зіштовхуються люди з інвалідністю. Здебільшого, їм просто відмовляють в оренді.
“А хто-хто буде жити? Люди з інвалідністю? Вибачте – ні”: таке чула у відповідь Олеся, коли шукала квартиру для своїх студентів. Жінка – засновниця та очільниця громадської організації “Бачити серцем”. Допомагає людям з інвалідністю. Цього разу створила проєкт “Тренувальна квартира”, де люди з інвалідністю спробують жити самостійне життя окремо від батьків. Проте, орендатори тільки-но чули, що потрібна квартира для людей з інвалідністю, одразу давали задню.
“Квартира підходила по нашим вимогам, і коли ми зв’язалися, нам сказали: “Боже, клас, який у вас проєкт. Попередньо так”. А потім пише: “Я не можу вам здати цю квартиру, бо сусіди проти””, – розповіла Олеся Яскевич.
Бували й такі, які хотіли спекулювати на інвалідності. Ця ситуація Олесю найбільше вразила.
“Він каже: “Я взагалі готовий вам здати квартиру безкоштовно, бо у вас такий крутий проєкт, але якщо Ви допоможете мені одружитись на дівчині з інвалідністю, щоб я виїхав за кордон””, – додала пані Олеся.
За два з половиною місяці пошуків Олеся нарахувала понад 25 відмов. Чимало українців просто не сприймають людей з інвалідністю як повноцінних громадян. Серед купи зачинених дверей одні таки відчинилися. Олеся знайшла 3-х кімнатну квартиру, яку нині винаймають офіційно. І в разі пошкодження мешканцями меблів усе відшкодовується. Зараз тут живе чотири людини з інвалідністю. Коли ми прийшли у гості, то почалося повітряна тривога, тож усі мешканці перечікували її у коридорі.
Павло там живе вже другий місяць. Хлопець має порушення зору і за свої 23 роки вперше живе окремо від батьків.
“У мене є мрія – жити окремо і от мені батько: “Спробуєш”, якщо захочеш жити сам в подальшому”, – розповів студент проєкту “Тренувальна квартира” Павло.
Свою кімнату ділить із Богданом. Кожен має своє ліжко та окремі полички для особистих речей. За час проживання в квартирі Павло вже навчився сам прати речі, застеляти постіль та готувати їжу для себе і своїх співмешканців.
“У четвер я готував плов у мультиварці, і ще як приходжу додому, то мамі допомагаю”, – поділився Павло.
А у сусіда по кімнаті Богдана вподобання інші. Він співає. Хлопцеві 30 років, і він мріє жити сам. І знає, яким має бути його житло.
“Поставив собі маленький диван. Зміг на ньому сидіти і я би робив все, що хотів.
Якби я був один в кімнаті я б співати на всю хату. Сусіди, до речі, нічого не кажуть”, – зауважив хлопець.
У тренувальній квартирі в окремій кімнаті живуть ще дві дівчини. Для мешканців є окремі санвузли. Щоденно зі студентами працюють асистенти, які допомагають у побутових справах.
“Ми всі з вами дорослі люди, ми знаємо, як це жити самостійно без тата і мами. Студенти наші дорослі й дівчата – в них ніколи не було такого досвіду. Цей проєкт – якраз така можливість, прокачати навички самостійного життя”, – наголосила засновниця ГО “Бачити серцем”.
За дослідженнями групи рейтинг на замовлення громадської організації “Ліга Сильних”, майже 98% опитаних українців згодні, що люди з інвалідністю – повноправні члени суспільства. Проте, у “Лізі сильних” проаналізували: в реальності українці сприймають таких людей геть інакше. Тому, наприклад, відмова в оренді квартири – це звичне явище для українського суспільства. Але так не має бути.
“Дуже часто суспільство не приймає людей з інвалідністю, і дуже часто не знає і не вміє правильно взаємодіяти і комунікувати. У зв’язку з цим, люди з інвалідністю виключені з нашої комунікації. Ми не хочемо спілкуватися з людьми з інвалідністю саме через їхню інвалідність”, – пояснила виконавча директорка громадської спілки “Ліга Сильних” Дар’я Сидоренко.
Результати досліджень свідчать: 83% українців готові до сусідів з інвалідністю, 87% говорять, що повністю прийнятно, щоб людина з інвалідністю була їхнім другом. Однак цифра зменшилася на запитанні “Чи готові стати партнером для такої людини?” – лише 75% відповіли так.
Насправді ж, в європейських країнах людей з інвалідністю сприймають на рівних. І це не складно. Розпочнімо з найпростішого: при зустрічі не треба уникати контакту чи ховати очі. І пам’ятаємо, люди з інвалідністю живуть таке саме життя, як і всі ми.
Карина Шевченко, Орест Пона, Олександр Корецький
Сюжет створено на замовлення громадської спілки “Ліга Сильних” завдяки отриманому гранту від Програми “Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)” в Україні у межах фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ співдружності націй та розвитку Великої Британії. Програма реалізується CROWN AGENTS у партнерстві з INTERNATIONAL ALERT і у співпраці з CROWN AGENTS IN UKRAINE.