На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання (ФОТО, ВІДЕО)

На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання (ФОТО, ВІДЕО). тернопільщина, діагноз, орфанне захворювання, хвороба, інвалідність

На Тернопільщині зареєстрували майже 100 випадків захворювань рідкісними хворобами серед дітей, розповіла Суспільному головна генетикиня області Оксана Таранчук. Вони є невиліковними і потребують дороговартісного лікування. Щоб привернути увагу суспільства до цих проблем, в Україні запровадили День орфанних захворювань, він припадає на 29 лютого.

За словами Оксани Таранчук, це ті хвороби, які зустрічаються не частіше, ніж один випадок на 2 тисячі населення.

На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання. тернопільщина, діагноз, орфанне захворювання, хвороба, інвалідністьОксана Таранчук. Фото: Суспільне Тернопіль

Тернополянка Олена Коваль — мама дитини з інвалідністю.

Жінка каже, її синові Володимиру 10 років і у нього рідкісне хромосомне захворювання.

“Ми виявили, що в нього орфанний діагноз, коли йому було більше року. На жаль, на території України дізнатися про діагноз сина було неможливо. Нам прийшов лист, де повідомлялося, що у Володі знайдено синдром делеції. Як нам потім пояснювали, на жаль, при сучасному устаткуванні в Україні його неможливо виявити. Тобто, дитина фактично повністю залежна від оточуючих, повністю порушення загального розвитку. Десь до років 3-4 він дуже тяжко утримував голову, не реагував на оточуючих”.

Олена розповіла, після численних реабілітацій стан дитини поліпшився. Зараз Володимир навчається у другому класі.

“Дуже любить навчатися. До нього приходять вчителі спецшколи, у нього домашня форма навчання. І коли він бачить учительку, відразу біжить до неї. У нас є парта спеціальна для нього, кріселко. Вже знає, що в нього урок і що зараз він буде навчатися”.

На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання. тернопільщина, діагноз, орфанне захворювання, хвороба, інвалідністьОлена Коваль із сином Володимиром. Фото: Суспільне Тернопіль

Орфанні захворювання — це вроджені або набуті рідкісні хвороби, що виникають генетично. Вони невиліковні, розповіла лікарка-генетикиня обласної дитячої лікарні Наталія Ярема.

“Налічується більше 8 тисяч рідкісних захворювань. У 75 % це є спадково обумовлена патологія. У 50 % маніфестація цих захворювань відбувається в дитячому віці. В 65 % ці захворювання супроводжуються важкою інвалідністю”.

На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання. тернопільщина, діагноз, орфанне захворювання, хвороба, інвалідністьНаталія Ярема. Фото: Суспільне Тернопіль

За словами директорки обласного департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, для пацієнтів з рідкісними захворюваннями важливою є рання діагностика.

“Із 1 жовтня 2022 року в нашій державі започатковано ранній неонатальний скринінг на 21 орфанне захворювання. В пологових відділеннях батьки дають згоду на проведення цього дослідження і в період від 48 до 72 годин дитині проводиться дослідження для батьків, безкоштовно. Воно покривається пакетом “Медична допомога при пологах” з пакету медичних гарантій. Безкоштовно відправляється в лабораторії, які досліджують можливі виявлення цих захворювань, інформація надходить назад, де дитина народжувалася. У нас в Тернопільській області, надходить в обласну дитячу лікарню”.

Батьки, які виховують дітей з орфанними порушеннями, потребують психологічної підтримки, каже Олена Коваль.

“Найбільша проблема, з якою стикаються батьки, які виховують дітей з такими комплексними порушеннями, — це фактично цілковита ізоляція, тому що на даний момент у нас, на жаль, немає груп денного догляду. Тому, наприклад, мама не може пройти якесь обстеження у лікаря, не може вирішити якісь проблеми, не має можливості ходити на роботу, так як хтось має бути постійно по догляду за дитиною. І також не менш важлива психологічна підтримка сімей. Як такої, психологічної підтримки у нас фактично немає. Дуже швидко може настати емоційне вигорання, а це буде впливати на ефективність їхньої взаємодії з дітьми”.

На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання. тернопільщина, діагноз, орфанне захворювання, хвороба, інвалідністьОлена з сином Володимиром на дитячому майданчику. Фото: Суспільне Тернопіль

“Психологічну допомогу батьки та родичі можуть отримати в центрі ментального здоров’я, — розповіла психологиня Анжела Мельничук.

“Батьки, а також родичі таких діток, можуть звертатися за психологічною допомогою, де будуть працювати мультидисциплінарною командою: психіатр, психотерапевти, клінічні психологи, соціальний працівник”.

На Тернопільщині в майже 100 дітей зареєстрували рідкісні захворювання. тернопільщина, діагноз, орфанне захворювання, хвороба, інвалідністьАнжела Мельничук. Фото: Суспільне Тернопіль

Ірина Моргун, Любов Гадомська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*