На Вінниччині стартує пілотний проєкт щодо створення системи надання послуги раннього втручання

На Вінниччині стартує пілотний проєкт щодо створення системи надання послуги раннього втручання. вінниччина, засідання, проєкт, раннє втручання, інвалідність, person, indoor, clothing, human face, water, people, bottle, man, table. A group of people sitting at a table

На Вінниччині стартує пілотний проєкт щодо створення системи надання послуги раннього втручання. вінниччина, засідання, проєкт, раннє втручання, інвалідність

2 липня під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Ігоря Івасюка відбулось засідання регіональної консультативної ради з реалізації у Вінницькій області в 2019-2021 роках пілотного проєкту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя».

Водночас у приміщенні ОДА відбулась обласна стратегічна зустріч «Послуга раннього втручання: розбудова системи, партнерство, перспективи».

Розпочинаючи перше засідання регіональної консультативної ради, Ігор Івасюк зазначив: «22 травня поточного року відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України дозволено утворити платформу для впровадження комплексної та повної системи раннього втручання в Україні. Дуже приємно, що Вінниччина є однією із шести областей, які беруть участь в реалізації пілотного проєкту. На сьогодні є відповідне розпорядження голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія від 18 червня 2019 року №453 щодо впровадження у Вінницькій області зазначеної системи. Я переконаний, що така мультидисциплінарна команда присутніх тут фахівців стане дієвим інструментом у розвитку послуги раннього втручання, адже у роботі бере участь не лише влада, а й представники об’єднаних територіальних громад та громадських організацій».

Про перспективи створення та розбудови системи послуг раннього втручання в області розповіла директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна, підкресливши, що втілення зазначеного пілотного проєкту є вкрай необхідним.

«На всеукраїнському рівні створена Національна рада з питань раннього втручання, засідання якої відбуваються під головуванням Віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка. На державному рівні координатором впровадження послуги раннього втручання є Міністерство соціальної політики України. Раннє втручання – це система комплексної, міждисциплінарної сімейно-центрованої допомоги дітям від народження до 4 років з порушенням здоров’я і розвитку, спрямована на розвиток дитини, нормалізацію життя сім’ї, профілактику інвалідності і попередження інституалізації дітей. Варто підкреслити, що без впровадження послуги раннього втручання неможливо досягти повної деінституалізації», – зауважила Наталя Заболотна.

Керівник профільного департаменту також ознайомила присутніх із ключовими принципами раннього втручання, такими як: партнерство, сімейноцентрованість, функціональність, а також соціалізація не лише дитини, а й всієї родини.

«Найголовнішим у ранньому втручанні є те, що допомога надається вчасно, адже раннє виявлення – це оптимальний шанс для розвитку потенціалу дитини. Варто зазначити, що дитина з особливостями розвитку – це особистість, а не об’єкт для впливу. Важливе значення належить родині. І найкращий спосіб допомогти дитині – навчити батьків долати труднощі та вирішувати проблеми. Дитина з особливостями розвитку має право на звичайне життя, що передбачає включення до суспільства. Тож послуга раннього втручання знаходиться поруч і допомагає у найскладніших ситуаціях. Раннє втручання – це індивідуальна програма розвитку дитини, складена мультидисциплінарною командою фахівців і заснована на запиті конкретної родини. Наше спільне з вами завдання – це об’єднання зусиль міста та громад області, фахівців різних галузей, адже найкращий спосіб допомогти дитині – це допомогти її родині», – підкреслила Наталя Заболотна.

За словами посадовиці, у Вінницькій області проживають майже 32 тис. дітей з обмеженою життєдіяльністю, що становить майже 11% від загальної кількості дитячого населення регіону. В середньому на Вінниччині щорічно народжується близько 750 недоношених дітей (майже 5% від загальної кількості новонароджених), 30% з яких потребує раннього втручання.

Станом на 1 квітня поточного року на обліку в кабінеті катамнезу перебуває 1874 дитини віком до 3-х років. Метою катамнестичного спостереження є раннє виявлення проблеми затримки фізичного чи нервово-психічного розвитку дітей, народжених передчасно або з патологіями, а також своєчасне скерування дітей для проведення реабілітаційних заходів.

Наталя Заболотна також зауважила, що Вінниччина має вагомі напрацювання у рамках надання послуги раннього втручання. За її словами, в області створено регіональну платформу Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання в Україні», до складу якої увійшли 16 громадських організацій Вінницької області.

Під час зустрічі присутні також переглянули привітання представників Британської громадської організації «Health Prom» – менеджера Програми «Батьки за раннє втручання в Україні» Арморери Вейсон та міжнародного експерта Програми Філіппи Рассел.

Про партнерство в адвокації раннього втручання та про роль батьків розповіла голова Вінницької громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця», координатор Вінницької регіональної платформи «Батьки за раннє втручання в Україні», заступник голови консультативної ради Світлана Демко.

Вона також поінформувала про основні заходи в ОТГ регіону, а також про досвід роботи щодо розповсюдження інформаційних матеріалів, які надають змогу батькам самостійно перевірити розвиток дитини відповідно до вікових особливостей.

Під час зустрічі регіональний представник платформи всеукраїнського форуму в Маріуполі Олена Кравченко поділилася досвідом роботи у напрямку вивчення потреб у наданні соціальних послуг на рівні громад, акцентувавши увагу на особливостях проведення анкетування. Олена Кравченко також розповіла про співпрацю з фахівцями різних галузей на шляху до розширення інклюзії.

Члени засідання проголосували за створення робочої групи з розробки механізмів міжвідомчої взаємодії та підтримали усі внесені пропозиції.

Вінницька обласна державна адміністрація

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*