Інваліди шиють форму для української збірної – чи буде робота після “Євро”?

1 26 016043617 40100 1 2. євро-2012, всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів, комісія, обмеженими можливостями, підприємства, пільги, роботу, форму, інваліди

  1 26 016043617 40100 1

На “Євро-2012” заробляють й українські інваліди. Символіку до чемпіонату, прапори, сувеніри та форму для національної збірної виготовили саме люди з обмеженими можливостями. Однак чи буде робота інвалідам після турніру?

Футбольний чемпіонат без спеціальних атрибутів, на кшталт прапорців, вимпелів, футболок з логотипами та спеціальних сувенірів важко уявити. Вся ця футбольна символіка є невід’ємною частиною і “Євро-2012”. Її для турніру виготовило київське науково-виробниче підприємство “Соціум Плюс”, де працює більше шістдесяти людей з обмеженими фізичними можливостями.

Інваліди шиють форму для українських футболістів, а на “Євро-2012” фірма отримала замовлення від УЄФА та Центру доступу до футболу в Європі (CAFE) на виготовлення футболок для волонтерів одного зі спецпроектів. Втім, єврочемпіонат закінчиться, і інваліди будуть змушені шукати роботу. “У нас вже поменшало замовлень. Не виключено, що будемо когось скорочувати. Криза”,- каже директор підприємства Борис Волянський. Втім, чи знайдуть звільнені інваліди собі пристойну роботу?

Працевлаштована трудова книжка

  1 26 016043616 40200 2
Вироби київського підприємства “Соціум Плюс”

За офіційною статистикою, в Україні близько 3 мільйонів людей з обмеженими можливостями. З них працевлаштовані лише 382 тисячі, або близько 14%. Чиновники запевняють, що шанси знайти роботу в інвалідів є надзвичайно високими, на практиці ж усе виявляється далеко не так райдужно.

Центри зайнятості, ярмарки вакансій, оголошення в газетах та в інтернеті не приносять результатів. “Зараз і здорових не охоче беруть на роботу, а що говорити про інвалідів”,- жаліється Михайло Солдатков, який вже два роки в інвалідному візку. Увесь цей час він, електрик за фахом, шукає собі роботу.

Однак роботодавці, навпаки, в один голос заявляють, що вакансії для інвалідів у них є, а от претендентів на них бракує. За українським законодавством 4% робочих місць на підприємствах зарезервовані для людей з інвалідністю. Якщо компанія не знаходить людей з обмеженими фізичними можливостями, які бажають там працювати, то мусить щомісячно сплачувати штраф у розмірі середньої зарплатні по галузі.

Аби не платити штрафи і виконати вимоги закони, роботодавці часто йдуть на хитрість, наголошує представник Національної асамблеї інвалідів України Ярослав Грибальський. “Часто працевлаштовують не інвалідів, а їхні трудові книжки. Вони людину беруть на роботу лише формально і не чекають її на робочому місці”,- прокоментував Deutsche Welle Грибальський. Він каже, що підприємствам вигідніше сплачувати за “працевлаштування трудової книжки” інваліду 500 гривень, аніж платити 5 тисяч гривень штрафу.

Ходіння по колу

  1 26 016043607 40200 3Людям з обмеженими можливостями потрібна робота, а не профанація

Самим же людям з інвалідністю теж не має особливого резону шукати роботу, каже голова Всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів Володимир Петров. Адже коли люди з обмеженими можливостями офіційно працевлаштовуються, то пенсію по інвалідності їм скасовують. “Замість того, аби стимулювати таких людей, їх ставлять перед вибором: або зарплата, або пенсія”,- констатує Петров.

За його словами, інваліди часто домовляються з роботодавцями працювати за зарплату в конверті, але довго така схема не вдіє. Адже підприємцю потрібно звітувати про 4% працевлаштованих людей з обмеженими можливостями. “Якесь зачароване коло. В Україні інваліди нікому не потрібні, хоча всі намагаються на цьому попіаритися і заробити», – обурюється каже голова Всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів.

Держава в державі

Єдина можливість проявитися і заробити – це створити власне підприємство. Законодавча підтримка цього є: громадські організації, створені інвалідами можуть започаткувувати власні підприємства, які матимуть пільги по оподаткуванні. Такі компанії не платять податку на прибуток, ПДВ та податок на землю. Ще й маєш можливість разової фінансової допомоги від держави на закупівлю обладнання. Тільки працюй та заробляй. Позатим не все так просто. Дозвіл на це дає комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, яка діє при міністерстві соцполітики. «Це один з найкорумпованіших органів. Ця комісія за відповідні умови чи слова, рухи чи дії вирішує, давати чи не давати пільги. Це все непрозоро, тому можна наловити багато рибки. Це створена інвалідна держава в державі», – прокоментував Deutsche Welle голова Всеукраїнської профспілки працездатних інвалідів Володимир Петров.

За його словами, нині в Україні зареєстровано до 300 “інвалідських” підприємств, і 95% з них працюють формально та тільки заробляють гроші. Реальних компаній, організованих людьми з обмеженими фізичними можливостями, лише одиниці і вони в Україні ледь жевріють, наголошує Петров.

Відповідно до повідомлення міністерства соцполітики України, тільки на останньому засіданні у березні цього року комісія з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів надала безповоротної фінансової допомоги десятьом підприємствам громадських організацій інвалідів на загальну суму 15 мільйонів гривень та затвердила податкові пільги восьми підприємствам.

Лілія Гришко

DW.DE

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*