На Волині хочуть збудувати аналог унікального Західного реабілітаційно-спортивного центру

На Волині хочуть збудувати аналог унікального Західного реабілітаційно-спортивного центру. волинь, реабілітаційно-спортивний центр, спортсмен, створення, інвалідність

На Волині хочуть збудувати аналог унікального Західного реабілітаційно-спортивного центру. волинь, реабілітаційно-спортивний центр, спортсмен, створення, інвалідність

Аби підтримати команду волинських спортсменів-паралімпійців і проаналізувати умови створення реабілітаційно-спортивного центру, делегація з Волині побувала в унікальному Західному реабілітаційно-спортивному центрі, який за своїми потужностями та матеріально-технічною базою є кращим і єдиним закладом такого рівня в Україні. Участь в робочій поїздці взяли голова Волинської обласної ради Григорій Недопад, перший заступник голови Юрій Поліщук. Ініціював поїздку депутат обласної ради, керівник обласного Центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю “Інваспорт” Віктор Галан-Влащук.

«Наші волинські спортсмени-паралімпійці показують вражаючі спортивні результати, прославляють Волинь і звісно ж потребують підтримки, – зазначив Григорій Недопад. – Тому однозначно ми будемо використовувати всі можливості для створення належних умов тренувань і розвитку спортивно-технічної бази. А приклад Західного реабілітаційно-спортивного центру Національного комітету спорту інвалідів України показує, яких висот і успіхів можна досягти у цьому напрямку. Адже в Україні існує перспектива створення ще кількох подібних центрів і варто докласти зусиль, щоб у майбутньому спробувати залучити державне фінансування для реалізації проєкту на Волині».

Робочий візит волиняни розпочали з огляду і вивчення організації роботи Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ. Заклад, розташований у Карпатах на висоті більше 800 м в селі Сянки Львівської області, дійсно приголомшує своїми потужностями, створенням найкращих умов для тренувань спортсменів з інвалідністю, краєвидами і площею, що охоплює більше 100 гектарів.

«Зараз у центрі перебувають близько 30 наших волинських спортсменів. Волиняни беруть участь у чемпіонаті України з академічного веслування, параканое (ураження опорно-рухового апарату) та лижних перегонів (порушення слуху), який також проходить на базі центру, – розповів Віктор Галан-Влащук. – Сьогодні ми не тільки вивчаємо базу, а особливо доступність, яка має існувати скрізь для людей із особливими потребами. Ми також підтримуємо наших спортсменів і пишаємося їхніми здобутками. Хочу з приємністю відзначити активний розвиток організації «Інваспорт», наша спортивна сім’я розвивається, збільшується, ростуть і досягнення спортсменів. Оскільки держава планує будувати п’ять великих спортивних центрів, ми маємо намір запропонувати створення одного з них на рівні Волині. Для таких цілей розглядаємо ділянку в Шацькій ТГ. На сьогодні сучасна комплексна база – єдина в Україні і потреба в таких закладах величезна. Йдеться не тільки про тренування спортсменів, але і про реабілітацію після травм. Тобто заклад виконуватиме подвійну функцію.

ЛИЖНИМ СПОРТОМ ЗАЙМАЮТЬСЯ НАВІТЬ НЕЗРЯЧІ

«Особливе місце для створення Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ обрав у 2006 році Валерій Сушкевич, Президент паралімпійського комітету, уповноважений з прав людей з інвалідністю, – розповіла директор комплексу Наталія Рода. – Тоді й було вирішено створити базу для тренувань спортсменів – як олімпійців, так і паралімпійців. На сьогодні база має статус олімпійської і паралімпійської підготовки. Територія характеризується високою засніженістю, сніг приходить рано і довго тримається. Маємо шість видів трас, сертифікованих міжнародною федерацією лижного спорту. Найбільша – протяжністю 5,5 км. Усі траси засніжуються, маємо сучасну систему і озеро для засніження, спецтехніку для обробки і догляду за трасами. Наш профіль – це лижний і гірсько-лижний спорт, види спорту – біатлон, лижні перегони, але і маємо все необхідне для тренувань практично з усіх видів спорту. До прикладу, – тренажери для «сухого» плавання, велику кількість тренажерів для занять людей з ураженням опорно-рухового апарату.

Та головна особливість бази – це повна доступність для спортсменів з інвалідністю. Всі умови для нечуючих, незрячих людей, для осіб з ураженнями опорно-рухового апарату тощо. У нас гірськолижним спортом займаються незрячі за допомогою спеціального озвучення, а також люди, які користуються візками, для них є все необхідне спеціальне обладнання.

Необхідність існування такої бази важко переоцінити, адже спорт для осіб з інвалідністю відкриває їх внутрішні ресурси, люди стають самодостатніми, впевненими в собі. Паралімпійці від олімпійців не відрізняються, вони дисципліновані та цілеспрямовані. І саме ця дисциплінованість допомагає досягати високих результатів.

На базі працює 107 людей обслуговуючого персоналу. Окрім спорту наша база надає послуги спортивної реабілітації, а також реабілітації після черепно-мозкових травм людям, які постраждали в аваріях, отримали важкі травми, пережили інсульти тощо. Також відбувається реабілітація учасників АТО».

«ВІДНОВЛЮЄМО НАВІТЬ ПІСЛЯ ВАЖКИХ ІНСУЛЬТІВ»

Із роботою реабілітаційно-спортивного центру гостей ознайомив фахівець-реабілітогог Андрій Чеберяк. Оглянули велику кількість спортивних зал, санітарні кімнати, кімнату для занять з нейропсихологом, басейн, сауни та хамам, сучасні кімнати для тренерів, залу для дозвілля. Особливою гордістю для пана Андрія є кімната для проведення майстер-класів і занять, що відновлюють після інсультів, черепно-мозкових травм, посттравматичних станів.

«Люди не завжди розуміють, наскільки добре можна відновитися після важких травм, – розповів Андрій Чеберяк. – в нас вони відкривають для себе такі можливості і для багатьох стає можливим справлятися у побуті самотужки. Наш нейропсихолог має дуже успішні результати по реабілітації після складних психічних станів, зокрема і в роботі з учасниками бойових дій. Реабілітаційна зала для тренувань людей із ДЦП, інсультами, на візках, обладнана всім необхідним і дуже цінним обладнанням. Апарати вартують від 10 тис доларів і вище. Маємо оснащення для стрільби з лука, для бойових мистецтв, є тренажери для греблі та чимало іншого.

ГРИГОРІЙ НЕДОПАД ВРУЧИВ ЗВАННЯ ЗАСЛУЖЕНОГО МАЙСТРА СПОРТУ ЧЕМПІОНЦІ З ПАРАКАНОЕ МАРИНІ МАЖУЛІ

Під час відвідин реабілітаційно-спортивного центру депутат Віктор Галан-Влащук організував зустріч гостей із командою волинських паралімпійців. Одразу ж отримали радісну звістку – команда волинян – перша в загальному заліку за результатами двох днів змагань!

«У нашій збірній перебувають і титуловані спортсмени, зокрема і Юлія Батенкова-Бауман, 14-ти разова призерка і чемпіонка паралімпійських ігор, – розповів Віктор Галан-Влащук. – Юлія все життя виступає за Волинську область. Пишаємося і Богданою Конашук, чемпіонкою і учасницею паралімпійських ігор у південній Кореї, маємо і спортсменів у резерві».

Учасники зустрічі обговорили перспективи розвитку, тренери надали рекомендації та розповіли про потреби для розширення тренувальної бази і придбання необхідного обладнання. До прикладу, вартість одного човна для тренувань становить від трьох тисяч євро, а таких необхідно кілька. Голова обласної ради Григорій Недопад запропонував виділити для проведення занять територію в Дачному, яка б значно полегшила спортсменам організацію і проведення тренувань.

Серед волинян на зустрічі була присутня Марія Занюк із села Запілля Ратнівського району, яка успішно займається лижним спортом, будучи незрячою. Анастасія Смідюк, що має вади слуху, розповіла, що умови реабілітаційно-спортивного центру повністю відповідають усім вимогам.

Анна Айсанова, яка займається академічним веслуванням другий рік і має діагноз ДЦП, розповіла, що пропозицію про заняття спортом отримала на ринку, де її зустрів тренер Андрій Рожок. Ця випадкова зустріч змінила життя дівчини.

Зустріч зі спортсменами завершилася приємною подією – Григорій Недопад вручив звання заслуженого майстра спорту Марині Мажулі, чемпіонці світу з параканое, почесній громадянці Ратнівського району із села Замшани.

«Вважаю, що подібні реабілітаційно-спортивні комплекси мають діяти в кожній області, – зауважив перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук. – Не тільки для підготовки спортсменів, але і для реабілітації людей із травмами. Західний центр буде для нас своєрідним орієнтиром для того, щоб допомагати і підтримувати наших спортсменів. Адже люди з інвалідністю володіють потенціалом і всіма можливостями для самореалізації, для того, щоб жити повноцінно і приносити користь суспільству. Наша задача – допомогти їм у цьому».

«Пишаємось здобутками наших спортсменів, дійсно надихає те, що наша команда на першому місці в загальному заліку, – розповів Григорій Недопад. – Нас точно уже не потрібно переконувати в необхідності аналогічного центру на Волині. Адже він може стати важливим осередком для розвитку області. Це не тільки база для спорту, це розвиток інфраструктури, і створення нових робочих місць, і наповнення бюджету, і лікувальна інфраструктура. В нас є всі передумови для того, щоб реалізувати подібний проєкт за підтримки держави. На Волині тренуються більше 250 спортсменів з інвалідністю. Така база надала б їм широкі можливості для самовдосконалення і нових перемог, а також виконувала б роль всеукраїнського центру як для спортсменів, так і для людей, що потребують реабілітації після травм».

Волинська обласна рада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*