Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині (ФОТО, ВІДЕО)

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині (ФОТО, ВІДЕО). допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumans

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansСуспільне Львів

З першого дня повномасштабної війни до Львова почали доправляти на лікування цивільних та військових із вибуховими травмами та ампутаціями. У реабілітаційному центрі “Незламні” за цей час надали медичну допомогу більш ніж 11 000 поранених українців. Протези там отримали понад 60 пацієнтів. Також на Львівщині триває робота над ще одним реабілітаційним центром – “Superhumans”. Там вже формують список тих, кому потрібне протезування. Про особливості, виклики та досягнення центрів реабілітації на Львівщині дізнавалося Суспільне.

З вересня у центрі “Незламні” виготовили понад 60 протезів

Володимиру Діжаку зі Львівщини — 25 років. Чоловік сім років пропрацював на шахті. У перший день повномасштабної війни його мобілізували. У боях на Харківщині Володимир потрапив під артобстріл.

“Був артобстріл “градами” і біля моєї машини, два метри від мене, розірвався снаряд. Я практично повністю заховався за машиною, а тільки зачепило ногу. Якби не машина, напевно, ми б вже не спілкувалися”, — каже військовий.

Врятувати ногу чоловіку не вдалося, вона була повністю роздроблена. Цього тижня Володимир отримав протез у львівському центрі “Незламні” і зараз знову вчиться ходити.

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansВійськовий Володимир Діжак. Суспільне Львів

У лабораторії протезування центру “Незламні” виготовили понад 60 протезів для цивільних і для військових. Також почали робити протези для дітей. Спершу виготовляють навчальний протез, потім — постійний. Цим займається Назар Багнюк.

“Це є гіпсовий негатив, можна назвати міркою. Він є знятий вже з кукси пацієнта. Потім вона буде заповнена гіпсом і буде виготовлена тестова гільза. Після того як пацієнт на ній проходить, буде виготовлена постійна гільза, яка може виглядати так, може бути іншого кольору тілесного чи чорного”, — каже керівник лабораторії протезування Назар Багнюк.

Компоненти замовляють з-за кордону. Для пацієнтів протези безкоштовні.

“Головне наше завдання — зробити куксотримач. Це інтерфейс, перехідна ланка від людського тіла до компонента – до стопи, до коліна. Тому що байдуже, що там знизу прикрутити. Головне, щоб було комфортно тій людині, з якою ми працюємо”, — каже Назар Багнюк.

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansНазар Багнюк розповідає про роботу лабораторії протезування. Суспільне Львів

Створити реабілітаційний центр “Незламні” у Першому медоб’єднанні Львова вирішили ще з початком повномасштабного вторгнення, коли до лікарні почали надходити перші поранені з мінно-вибуховими травмами. Концепцію центру презентували у червні. А вже у вересні встановили перший протез.

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansПерший протез у центрі “Незламні” встановили військовому Михайлу Юрчуку. Суспільне Львів

У центрі надають комплекс послуг – від створення протезу і до надання психологічної допомоги та реабілітації. Над цим працює команда різних фахівців.

“Наш центр впродовж 2022 року надав допомогу більш ніж 500 тисячам пацієнтів. Це велика кількість людей. І з них більше як 11 тисяч — поранені пацієнти внаслідок війни. Основним нашим напрямком є протезування. І станом на сьогодні — це більше ніж 60 протезованих пацієнтів в нас в Україні за українські кошти, безкоштовно для пацієнтів. Що важливо, є один протез уже встановлений дитині. Наша мета – це повний спектр медичної допомоги українцю в Україні”, — каже заступниця медичного директора Першого ТМО Львова Наталія Матолінець.

У черзі на протезування в центрі “Superhumans” вже 70 людей

У квітні у Львові запрацює ще один центр протезування та реабілітації “Superhumans”. Зараз тривають ремонтні роботи у одному з приміщень майбутнього центру. Там протезуватимуть та реабілітуватимуть військових і цивільних, зокрема і дітей, які отримали травми внаслідок російської агресії.

“Унікальність цього центру полягає в тому, що ми будуємо перший центр комплексної допомоги пацієнтам з ампутаціями, тобто це стаціонарне відділення, яке буде займатися реконструктивно-пластичними операціями. Це центр протезування, лабораторія протезування, яка проєктувалася і створюється одним з провідних виробників протезів у світі. Це центр реабілітації психологічної і фізичної. Таким чином, пацієнту не потрібно їхати в різні реабілітаційні центри, шукати протезні підприємства, він цю послугу може отримати тут, на місці, комплексно”, — каже медичний директор “Superhumans” Андрій Віленський.

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansМедичний директор “Superhumans” Андрій Віленський. Суспільне Львів

Після завершення капітального ремонту спеціалізована клініка матиме у своєму складі лабораторію протезування, операційні, палати, а також приміщення, де пацієнти із протезами зможуть швидко пристосуватись до їхнього використання у побуті. Гроші на створення центру залучають від закордонних меценатів. Вартість проєкту — 50 мільйонів доларів.

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansРемонт центру “Superhumans”. Суспільне Львів

“У нас в черзі зараз стоїть 70 людей. Я думаю, що це черга на перший місяць роботи центру. В нас заплановано 3 тисячі пацієнтів на перших два роки існування центру, але я думаю, що може буде і більше, в принципі можливість така є. Наші пацієнти мають протезуватись тут, в Україні, там де є їхній протезист, там де є надання послуг, там де з ними розмовляють однією мовою, щоб їм пояснили, як жити далі з цим протезом”, — каже співзасновниця центру “Superhumans” Ольга Руднєва.

Також у Львові запрацював проєкт з естетичної реабілітації травмованих на війні – “Неопалимі”. Проєкт реалізовують і в інших містах України. До нього залучили 14 клінік, у яких зараз лікуються 40 пацієнтів. Це військові, добровольці, волонтери, цивільні та діти, які отримали опіки та рубці внаслідок війни Росії проти України.

Травми війни: як лікують поранених українців на Львівщині. допомога, протез, протезування, реабілітаційний центр незламні, центр superhumansПроєкт “Неопалимі”. Суспільне Львів

Наталія Карнаух, Ольга Дейнека

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*